Artėjant pagrindinei brandos egzaminų sesijai Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino mažiausius minimalius konkursinius balus stojantiesiems į Lietuvos aukštąsias mokyklas 2018 metais. Jie nežymiai kyla, stojantiems į universitetus – 3,6, į kolegijas – 2 balai.
Tiesa, minimalūs konkursiniai balai kyla jau keleri metai, tačiau prieš tai jie buvo rekomendacinio pobūdžio, auštosios mokyklos neprivalėjo taikyti nustatytų balų. Šiais metais nustatyti minimalūs konkursiniai balai tampa privalomi tiek vykdant priėmimą į valstybės finansuojamas tiek ir į valstybės nefinansuojamas studijų vietas.
„Studijoms pasirengę stojantieji – būtina studijų kokybės sąlyga. Nuosekliai keldami studijų kokybės kartelę, siekiame, kad į aukštąsias mokyklas ateitų studijuoti pasiruošę jaunuoliai. Tikimės, kad aukštosios mokyklos taip pat atsakingai kaip ir pernai palaikys šį mūsų siekį, vienodai taikydamos kokybės kartelę ne tik stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas, bet ir mokantiems už studijas savo lėšomis“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Vienintelės Pietryčių Lietuvos aukštosios mokyklos – Marijampolės kolegijos direktorius dr. Vaidotas Viliūnasbe didinamų minimalių konkursinių balų mato ir daugiau galimybių studijų kokybei gerinti: „Didinamas minimalus konkursinis balas tėra vienas iš būdų siekiant pagerinti aukštojo mokslo kokybę. Žinoma, tai svarbus instrumentas, tikimės kad mums tai leis priimti labiau motyvuotus ir geriau studijoms pasiruošusius studentus. Tačiau kartu būtina didinti ir finansavimą studijų bazei modernizuoti. Iš mūsų tikimasi naujų, šiuolaikiškų ir darbo rinkai reikalingų studijų programų, tačiau finansiškai prisidėti prie šio procesonesiryžtama. Kaip bebūtų mes tikrai nenusimename ir darome viską ką galime, kad pasiūlytume kokybiškas studijas. Dar prieš pora savaičių sužinojome, kad rekomenduojama nevykdyti priėmimo į keletą studijų programų. Jau tuomet svarstėme, kad naujoji Studijų krypčių vertinimo tvarka matuoja kažkada buvusiąsituaciją o ne šiuo metu esamą. Štai pavyzdžiui tuomet priėmimo buvo siūloma nevykdyti į Socialinio darbo studijų programą, nors tuo metu dar nebuvo aiškūs šios programos akreditacijos rezultatai. Džiaugiamės, kad tarptautinių ekspertų grupė puikiai įvertino šią studijų programą ir skyrė maksimalų – 6 metų akreditacijos laikotarpį. Tai reiškia, kad Marijampolės kolegija geba paruošti vienus geriausių socialinio darbo specialistų Lietuvoje, o taip pat, kad šiais metais priėmimas į šią studijų programą bus vykdomas.“ – sako Marijampolės kolegijos direktorius dr. Vaidotas Viliūnas.
Šiais metais mažiausias konkursinis balas bus skaičiuojamas iš keturių dalykų brandos egzaminų. Stojantiesiems į universitetus 3,6 balas susidaro, jeigu mokinys išlaiko 4 brandos egzaminus pagrindiniu lygiu – surenka vidutiniškai po 36 balus iš 100. Stosiantys į kolegijas minimalų balą – 2 surenka 4 brandos egzaminus išlaikę patenkinamu lygiu – gavę vidutiniškai po 20 balų iš 100.
Abiturientai siekiantys gauti valstybės finansuojamą studijų vietą, šiemet kaip ir pernai turės būti išlaikę bent 3 brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros (valstybinį – jeigu stoja į universitetus, valstybinį arba mokyklinį – jeigu stoja į kolegijas); užsienio kalbos (anglų, vokiečių ar prancūzų) ir matematikos brandos egzaminą (išskyrus stojančiuosius į menų studijas). Matematikos brandos egzaminas turi būti išlaikytas ne mažesniu negu 25 balų įvertinimu, išskyrus besirenkančius humanitarinius mokslus – jie matematikos egzaminą turi būti išlaikę ne mažesniu negu 16 balų įvertinimu.
Povilas Šlapševičius
Marijampolės kolegijos Viešosios komunikacijos ir marketingo skyriaus vedėjas