Vos už kelių valandų prasidės 2022-ųjų metų ,,Eurovizijos” dainų konkurso didysis finalas.
Finale dalyvaus ir Lietuvos atstovė Monika Liu su daina ,,Sentimentai”.
Ištikimiausius konkurso gerbėjus, kviečiame susipažinti su ,,Eurovizijos” istorija bei įdomiausiais faktais.
„Eurovizijos“ istorija prasidėjo Europos transliuotojų sąjungos (European Broadcasting Union (EBU) vadovui Marcel Bezençon pasiūlius idėją rengti į Italijos Sanremo muzikos festivalį panašų konkursą, tik europiniu mastu. Jo užmojis buvo tuo pačiu išbandyti ir televizijos tiesioginių transliacijų technologijų ribas. Pirmasis konkursas įvyko 1956 m. gegužės 24 d., šou dalyvavo vos septynių šalių atstovai. Atlikėjai bei grupės varžėsi grojant gyvam orkestrui. Tuomet niekas nė nenutuokė, jog šis renginys taps neatsiejama Europos tradicija ir bus stebimas šimtų milijonų žiūrovų visame pasaulyje.
Pradžioje dalyviams viena iš būtinų sąlygų buvo atlikti dainą savo šalies valstybine kalba. 1973 m. buvo sušvelnintos taisyklės ir kitais metais nugalėtojais tapo grupė „ABBA“ su anglų kalba atliekama daina „Waterloo“.
Balsavimo taisyklės bėgant metams taip pat stipriai keitėsi. Iš pradžių už geriausias dainas balsuodavo specialios kiekvienoje šalyje sudarytos muzikos profesionalų komisijos. Šiuo metu naudojama sistema, kai balsai paverčiami balais, galioja nuo 1975-ųjų.
1997 m. penkios šalys nusprendė paeksperimentuoti su televizijos galimybėmis, suteikdamos tų šalių žiūrovams galimybę masiškai balsuoti už mėgstamas dainas. Eksperimentas buvo sėkmingas ir nuo 1998 m. visos šalys buvo raginamos leisti balsuoti žiūrovams, jų balsus susumuojant su komisijos vertinimais.
Kaip keitėsi balsavimai ir kaip jie atrodė konkurso pradžioje, galite pamatyti šiame reportaže:
Dešimtojo dešimtmečio pradžioje, pasibaigus Šaltajam karui, staiga padaugėjo buvusių Rytų bloko šalių, kurios pirmą kartą panoro dalyvauti konkurse. Dėl šios priežasties 2004-aisiais EBU pristatė naujovę – pusfinalių formatą, kuris 2008 m. tapo dviem „Eurovizijos“ dainų konkurso pusfinaliais.
Dabar visos šalys, išskyrus „Didįjį penketuką“, kurį sudaro Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija ir Jungtinė Karalystė, kartu su šou tais metais rengiančia šalimi, automatiškai patenka į finalą, o kitų valstybių atstovai rungiasi dviejuose pusfinaliuose.
2015-aisiais„Eurovizijos“ dainų konkursas atšventė 60-metį, šiemet Turine konkursas vyksta jau 66-ąjį kartą.
Įdomiausi faktai: