Seniai buvo tie laikai, kai keliauti galėdavo tik ponai. Štai ko gero žymiausias senųjų laikų keliautojas Mikalojus Kristupas Radvila – Našlaitėlis 1583 m. apsilankė Palestinoje, Sirijoje ir Egipte. Visus patirtus įspūdžius vėliau aprašė savo knygoje „Kelionė į Jeruzalę“. Daug judėjo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Lenkijos valdovai – su gausia palyda tarp Vilniaus ir Krokuvos, apsistodami įvairiuose dvaruose. Savo valdas, išsimėčiusias per visą Lietuvą, apvažiuodavo ir mūsų grafai bei bajorai. Tai laikai, kai kelionės buvo poniška privilegija.
Dabar keliauti, bent jau po savą kraštą, tikrai galime visi. Vienus gena smalsumas pažinti naujas vietas, pamatyti kažką naujo, kiti ieško poilsio arba to, kas leistų pamiršti darbus ir buitį. Keliaudami mes ir vėl tampame tais ponais, kuriems nereikėjo kasdien lenkti nugaros prie žemės ūkio darbų ar amatininko dirbtuvėje.
Šakių regionas visus keliautojus kviečia prisiminti tas poniškas privilegijas – lankyti dvarus ir paprastas sodybas, ragauti gurmaniškus ir kaimiškus patiekalus, apžvelgti žemes nuo piliakalnių, degustuoti vietos vynus, susipažinti su medžioklės istorija, rasti Napoleono lobį Kidulių dvare ar aplankyti muziejų skirtą bulvei, kadaise buvusiai tikru karališku delikatesu.
Šakių turizmo informacijos centras suskirstė lankytinas vietas ir pramogas į dvariškas ir valstietiškas, tačiau tikrai nesvarbu jų pavadinimas. Kiekvienas keliautojas gali pasimėgauti tikru ponišku priėmimu, o jei dar prisimintume ir renesanso laikų kilmingųjų meilę gamtai ir natūralumui, tai drąsiai visą savo apsilankymą Šakių regione galėsite pavadinti tikrų tikriausia poniška kelione.
Pamatykite ir patirkite
Vardinant vietas ir patirtis, kurias tiesiog būtina pamatyti ir išbandyti Šakių regione, visai nesvarbu, kokios jos. Svarbiausias jūsų vidinis nusiteikimas ir jausmas, kai viskas įdomu ir nauja. Ragavote šakotį, bet patys nesukote jo kepdami? Mokate šokti, bet dar nebandėte Gelgaudiškio dvaro šokių? Žinote juokelius apie suvalkietišką taupumą, bet nematėte kaip atrodo suvalkietiška sodyba, kaip pešamos plunksnos ar kepami margablyniai?
Tęsiame toliau savo ponišką kelionę ir atsistojame ant vieno iš penkių piliakalnių viršūnių apžvelgt atsiveriančią Nemuno juostos mėlynę. Tiems, kas mėgsta svarbias vietas – Balnakalnio, Žydkapių, Bevardžio, Pilaitės ir Vorpilio piliakalnių kompleksas istorine, archeologine ir kultūrine prasme laikomas svarbiausiu po Kernavės. Na, o tiems kas nori pasidalinti šiuolaikiškais kelionės įspūdžiais – būtina fotografija Sudarge greta paminklo knygai „Rugiuose prie bedugnės“, čia gyveno rašytojo Jeromo Davido Salingerio proseneliai.
Viena iš populiariausių gamtinių pramogų pasaulyje yra paukščių stebėjimas. Gervių palydėjimas Novaraistyje yra pats gausiausias. Žinoma, jis vyksta tik rudenį, tačiau bet kuriuo metų laiku galima užsukti į „Kukarskės paukščių“ šimtametę sodybą, kur gyvena net 20 skirtingų veislių kukariekurių (t.y. gaidžių) choras arba sudalyvauti netikroje fazanų medžioklėje Zyplių dvare – susipažinti su medžioklės istorija, išlikusiais grafų medžioklės trofėjais, išbandyti šaudymą iš lankų į pieštus fazanus.
Na, ir kiekvienos kelionės svarbiausioji dalis – pamaloninti savo skonio receptorius. Šakių poniškosios privilegijos paruošė puikų meniu. Zanavykų kraštas gali nustebinti šalta silkės sriuba, autentiška šaltiena, keptais varškės sūriais ar pušų kankorėžių uogiene. Čia paragausite ir K. Kerbedžio apdainuoto pienių vyno ar sėmenų ir kanapių aliejų. Ir viską galės vainikuoti gurmaniškas apsilankymas kunigaikščiui Juozapui Poniatovskiui Napoleono dovanoto Zyplių dvaro restorane „Kuchmistrai“. Ilgos balzaminių tuopų ir skroblų alėjos paliudys skaniausius jūsų prisiminimus.
Šakių TIC informacija