Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį nuotoliniu būdu susitiko su Sveikatos ekspertų tarybos nariais ir aptarė su jais koronaviruso omikron atmainos įtaką pandemijos dinamikai, galimus epidemiologinius scenarijus, ekspertų siūlomas visuomenės sveikatos užtikrinimo priemones.
Apžvelgdami koronaviruso omikron atmainos bangą pasaulyje ir Lietuvoje, sveikatos ekspertai pažymėjo, kad pakitusi viruso biologija lemia, jog dabar virusu lengviau užsikrečia ir vakcinuoti žmonės, tačiau dėl skiepų omikron atmaina užsikrėtusieji serga daug lengviau ir ligoninės kol kas nepatiria nepakeliamų apkrovų. Pasaulinė ir Lietuvos statistika liudija, kad nors dėl omikron atmainos susirgimų daugėja, mirčių nuo COVID-19 skaičius toliau mažėja, o hospitalizacijos ir reanimacijos skaičiai santykinai gerokai mažesni nei per ankstesnes bangas. Tačiau, ekspertų nuomone, tolesni pandemijos scenarijai nėra lengvai prognozuojami, todėl visuomenės ir sveikatos sistemos budrumas turi likti aukštas.
Ekspertai atskirai apžvelgė būtinybę pasiruošti didesnei sveikatos priežiūros įstaigų apkrovai omikron bangos akivaizdoje ir rekomendavo atnaujinti sveikatos priežiūros specialistų sergamumo stebėseną, peržiūrėti saviizoliacijos terminus pagal Europos ligų kontrolės centro sausio 7 d. rekomendacijas. Sveikatos ekspertai pažymi, kad plintant omikron bangai būtina decentralizuoti COVID-19 pacientų priėmimą, siekiant išsaugoti nekovidinių sveikatos paslaugų teikimą.
Ekspertai rekomenduoja patikslinti ligos algoritmus, padidinti greitųjų antigenų testų prieinamumą, papildyti jais COVID-19 diagnostiką, sukurti ir kuo plačiau ateityje taikyti ir COVID-19 savityros sistemą, panaudojant skaitmenines technologijas testo verifikavimui, pasiūlė naują pasiskiepijusių ir persirgusių asmenų antikūnų nustatymo būdą.
„Strateginis COVID-19 pandemijos valdymo tikslas dabar turėtų būti geresnis visų pasirengimas ir sąmoningas elgesys gyvenant su šiuo virusu (įskaitant skiepijimąsi, nemedicininių apsaugos priemonių laikymąsi, testavimą). Valstybės institucijos turi užtikrinti sveikatos paslaugų įstaigų gyvybingumą ir tinkamai informuoti žmones apie besikeičiančius kreipimosi dėl simptomų, testavimosi, izoliacijos tvarkos algoritmus“, – sakė Prezidentas.
Ekspertai pasiūlė atnaujinti karštąją telefono liniją, kuri padėtų sumažinti srautą į sveikatos priežiūros įstaigas. Buvo taip pat pažymėta, kad plataus masto ribojimai šiuo metu neturi epidemiologinės prasmės, o dabartinis galimybių paso galiojimo principas skirstant imunizuotų ir neimunizuotų asmenų srautus nebeatliepia omikron bangos realijų.
LR Prezidento komunikacijos grupės inf.