Zumba, visiškai atsitiktinai, atsirado Kolumbijoje 1990 m. Fitneso instruktorius pamiršo atsinešti savo įprastą treniruočių muziką į pamoką, todėl pasiėmęs kelis lotyniškus albumus iš savo automobilio ir nepaisydamas tradicinės mankštos suvaržymų, pradėjo šokti taip kaip šoktų klube. Jo mokiniai šoko kartu, prakaituodami salsos bei rumbos ritmu, ir tuo džiaugdamiesi.
Nuo tada Zumba yra labiau laikoma pasilinksminimo priemone, nei treniruote. Iš tiesų, kai kurie tyrimai rodo, kad tai gali būti geriausias būdas treniruotis žmonėms, kurie nekenčia mankštintis.
Zumbos pamokos yra kaip ir bet kuri kita instruktoriaus vadovaujama treniruotė, bet su paprastais šokio judesiais sukoncentruotais į klubus ir žingsnelių skaičiavimą. Tie judesiai priverčia neblogai paprakaituoti, sako Jonas Porcaris (John Porcari), mankštos ir sporto mokslo profesorius Viskonsino universitete, La Crosse. Jis su savo kolegomis nagrinėjo grupę moterų, kurios reguliariai šoko Zumbą, ir nustatė, kad 40 minučių treniruotė, sudegina apie 370 kalorijų. Šiek tiek daugiau nei devynias kalorijas per minutę. Pasiektumėte maždaug tokių pačių rezultatų, jeigu bėgtumėte nedideliu greičiu arba mintumėte dviratį 15 mylių (24,14km) per valandą greičiu, tiek pat laiko.
Treniruotės metu žmonės dirbo tikrai sunkiai. ,,Pastebėjome, kad jie naudojo apie 80% maksimaliojo širdies ritmo ir 60% V02max”, kuris yra maksimalus deguonies suvartojimas (MDS) mankštos metu, – sakė jis. ,,Mes sužinojome, kad tai yra tikrai geras treniravimosi būdas, panašūs į vidutiniškai intensyvias mankštas, kaip žingsninė aerobika ar kardio kikboksingas.”
Tačiau pats įspūdingiausias Zumbos bruožas yra tai, kaip ji patinka žmonėms, kurie nemėgsta mankštintis. Tyrimas ,,American Journal of Health Behavior” žurnale, parodė, kad, kai moterys, sergančios 2 tipo cukriniu diabetu ir nutukimu lankėsi Zumbos pamokose tris kartus per savaitę, 16 savaičių, jos prarado vidutiniškai 2,5 svarų (1,13kg) ir sumažino savo kūno riebalų procentą 1 %. Dar svarbiau , kad moterims treniruotės patiko tiek, jog joms tai tapo įpročiu, kas yra labai neįprasta aerobinių treniruočių programai. ,,Po to, kai tyrimas baigėsi, dauguma dalyvių ir toliau ėjo”, – sakė studijos bendraautorius Džeimis Kuperis (Jamie Cooper), docentas Džordžijos universitete. ,,Atrodo, kad dauguma jų džiaugėsi, susirado draugų ir nematė, Zumbos kaip sunkaus darbo.”
Užmaskuotos treniruotės tekia unikalią naudą fizinei ir psichinei sveikatai . Kitas tyrimas susiejo Zumbos svyruojančius klubus ir pilvo judesius su pagyvenusių moterų, turinčių antsvorio, padidėjusia pilvo raumenų jėga ir geresne pusiausvyra. Vos po 8 savaičių, moterų gyvenimo kokybės balai pašoko 9%, o jų savigarba padidėjo 16% . Tyrimas studijuojantis Zumbos teikiamą psichologinę naudą nustatė, kad žmonės, kurie ją praktikuoja, jaučiasi savarankiškesni ir teigia jog jų gyvenimas atrodo tikslingesnis.

Nesunku suprasti, kodėl ši veikla teikia jėgų ir išlaisvina. ,,Zumbos metu turite atsipalaiduoti ir linksmintis”, – sako Kuperis. Kaip kai kurie nerimą jaučiantys žmonės mokosi improvizacijos, kad sumažintų savo socialinį bailumą, šokti žmonių būryje gali padėti Zumbos treniruotes lankantiems žmonėms jaustis mažiau droviems dėl savo kūno.
Treniruotės, gali būti itin naudingos vyresnio amžiaus žmonėms, kurie negali bėgioti ar intensyviai treniruotis (arba tiems, kurie to tiesiog nenori). Vienas 2015 m. tyrimas parodė, kad net palengvinta Zumbos versija gali padėti vyresnio amžiaus suaugusiesiems išlaikyti savo širdies ir kraujagyslių tinkamą būklę. Kalbant plačiau, yra nemažai įrodymų, kad šokiai gali padėti senjorams išlaikyti pusiausvyrą ir koordinaciją, sumažinant riziką nukristi.
Zumba niekada negalės konkuruoti su tokiomis treniruotėmis kaip CrossFit arba aukšto intensyvumo intervalinėmis treniruotėmis, kai kalbama apie fizinio pasirengimo naudą. Kuperis teigia, kad nevisi žmonės gali registruotis į CrossFit treniruotę, nes kai kam ji gali nepatikti. ,,Vis tiek yra vieta Zumbai, nes žmonės tikrai ja mėgaujasi.” sako jis.
Portalas: time.com, nuotraukos iš ,,Getty Images“