Vasara daugeliui asocijuojasi su švytinčia, tolygiai įdegusia oda ir natūraliai banguotais plaukais.
Visgi, „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė primena, kad kalbant apie saulės poveikį mūsų odai ir plaukams, svarbu žinoti, kaip tinkamai jais pasirūpinti vasarą.
Kaip saugiai džiaugtis lygiu įdegiu?
„Kartais tenka išgirsti žmonių istorijų, kad vasaros pradžioje jie pirmiausia nudega odą, taip ją „pripratindami“ likusiam deginimosi sezonui. Nors įdegusi oda laikoma kone vasaros simboliu, šitaip žaloti jos tikrai nereikėtų. Norint džiaugtis lygiu, sveiku įdegiu, reikalinga SPF apsauga nuo žalingų UV spindulių. SPF kremą naudokite kasdien, nepriklausomai nuo oro, ir tepkite ne tik prieš einant į lauką, bet ir pakartotinai kas 2 valandas“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Pasak vaistininko, vis dažniau žmonės vaistinėse ieško saugesnių įdegio alternatyvų. Viena iš jų – savaiminio įdegio kremai.
„Savaiminio įdegio kremai gali suteikti natūralų įdegio atspalvį veidui ir kūnui. Juos naudojant reaguoja tik viršutinis odos sluoksnis, o gyvosios odos ląstelės nėra veikiamos, todėl galima džiaugtis įdegiu išvengiant ultravioletinių spindulių keliamos rizikos“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Daugeliui kyla klausimų, kaip gi iš tiesų veikia savaiminio įdegio kremai. Į tai atsako vaistininkas:
„Viršutinis epidermio sluoksnis, vadinamas raginiu sluoksniu, yra sudarytas iš negyvų odos ląstelių. Užtepus savaiminio įdegio priemonės, šiame sluoksnyje esantys baltymai reaguoja su veikliosiomis medžiagomis – cukrumi. Reakcijos metu susidaro pigmentas melanoidinas. Jis prisitvirtina prie baltymų, todėl odos paviršius laikinai patamsėja, o atspalvis laikosi tol, kol įvyksta natūrali ląstelių apykaita“, – sako M. Rutalė.
Vaistininkas primena, kad savaiminio įdegio priemonės nesuteikia jokios apsaugos nuo ultravioletinių spindulių, todėl net ir esant dirbtiniam įdegiui būtina naudoti SPF kremą.
Nepamirškite apsaugoti ir savo plaukų
„Nors dažniausiai kalbame apie saulės poveikį odai, vasarą itin nukenčia ir plaukai. UV spinduliai ardo plauko struktūrą, juos išsausina ir silpnina folikulus. Ilgai būnant saulėje, plaukai tampa šiurkštūs, gali pradėti lūžinėti ar slinkti. Tam, kad to išvengtume, svarbu naudoti plaukų priežiūros priemones su UV filtrais – tai gali būti purškiami kondicionieriai, aliejai ar apsauginiai serumai“, – vardija vaistininkas M. Rutalė.
Jis taip pat pataria dėvėti skrybėles ar lengvas skareles, ypač leidžiant daug laiko tiesioginiuose saulės spinduliuose. Po maudynių sūriame vandenyje ar baseine plaukus rekomenduojama perplauti gėlu vandeniu, o vakare palepinti drėkinančia kauke.
„Vasara – tai metas, kai leisdami laiką gamtoje neretai galime pamiršti pasirūpinti savo odos ir plaukų sveikata. Skirkite šią vasarą daugiau meilės sau – gerai leiskite laiką, kvėpuokite grynu oru ir saugokitės žalingų ultravioletinių spindulių“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.