Pasak senųjų šaltinių, „Sūduvos apylinkėse yra ne viena rūda, ir ne viena būda. Kazlų Rūdos krašte stūkso kaimas Sena Rūda. Kiek tolėliau – Višakio Rūda. O kur dar miškų apsupta Karčrūdė.
Sakoma, kad senovėje čia gausiai buvo kasama geležies rūda. Taigi buvo išvystyta geležies pramonė.
Šalia rūdų apylinkėse gausu ir būdų: Čysta Būda, Mockabūdžiai, Griškabūdis. Šitos visos būdos rodo, kad tai buvo pirmųjų gyventojų Sūduvoje namai. Darbininkai gyveno ne trobose, o paprastose palapinėse arba iš lentų sukaltose būdose. Iš tokių pastogių vėliau susidarė ištisi kaimai.
Garsioji Kazlų Rūda stovi girioje. Jei patrauktum į šiaurę, tai miškai tęsiasi iki pat Nemuno. Dabar ta giria ne lietuvių rankomis naikinama, o vokiečių.
Didžiausias ir artimiausias punktas šiaurėje nuo Kazlų Rūdos – Višakio Rūda. Nutolusi per girininko mylią. Ne lietuviai vadina tą vietą „Vysoka Rūda“. Per čia teka srauni upė – Višakis O aplink iš visų pusių po žeme – rūda.
Aš nuo savęs pridėsiu, kad Višakio upė yra girininkų Nemunas. O Višakio Rūda – jų sostinė. Čia ir įsikūrė pirmieji rūdos išgavimo fabrikėliai. Nesijuokite. Vienas iš jų buvo net vandeniu varomas. Upelio vanduo suko ratą. Ratas savo ruožtu kėlė aukštyn kūjį, o kūjis mušė, ką jam pakišo mušti.
Be rūdos kalimo girininkai nuo senų senovės varė ir kitą pramonę. Jie mokėjo iš pušų išspausti juodą dervą. Nemislykite meldžiamieji, kad jie buvo sudarę sutartį su velniu. Tai tik piktų liežuvių pramanas. Senovės girininkai su pragaru jokių santykių neturėjo. Jie tokie patys žmonės, kaip ir mes. Duonelę valgė ir vandenėliu užsisriuobė. Su gamta gražiai sugyveno ir arti gamtos gyveno.
Ir dabar, kada visa Suvalkija nuo karo (1914 m.) nukentėjo, girininkai kol kas sveikiausiai išlikę.
Ir visai ne dėl to, kad juos būtų aplenkęs karo aidas. Ne, jie apie tai puikiai žinojo. Jie tikėjosi, kad bus mūšiai, šaudymasis, susirėmimai. Todėl jie rausė duobes ir gaminosi pozicijas.
Vieno čionykščio kaimo gyventojai pasidarė urvus upės krantuose. Krantas mišku apaugęs. Tie urvai buvo įrengti su visais patogumais. Neblogesniais patogumais, nei vokiečiai turėjo savo apkasuose už Alvito. Bet argi didelių tų patogumų reikia? Pasigaminai pakankamai duonos, o vandens upelyje nepritruks. Štai tokie tai girininkai!“
Bus daugiau.