Vidaus reikalų ministerija pristatė bandomojo narkotikų prevencijos projekto mokyklose rezultatus.
Artimiausioje ateityje, nustačius narkotikų vartojimo, disponavimo ar platinimo atvejus, visos šalies mokyklos veiks pagal vieningą reagavimo ir pagalbos algoritmą. Jis aprašytas Vidaus reikalų ministerijos kartu su partneriais parengtame Vyriausybės nutarimo projekte, kurio derinimą toliau tęs Sveikatos apsaugos ministerija.
„Inicijavome bandomąjį projektą, siekdami iš esmės padidinti saugumą šalies mokyklose. Sustiprinome tarpinstitucinį bendradarbiavimą, bendruomenės pareigūnų kompetenciją ir vaidmenį prevencijoje, išbandėme įvairias prevencines priemones, patikrinome, kaip veikia dabartinis reagavimo algoritmas. Priėjome išvados, kad jį būtina atnaujinti. Nuo šiol mokyklose bus daug saugiau, kai kiekvienas, dirbantis su mokiniais, gebės pagal pateiktą aprašą atpažinti narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus, tiksliai žinos, kokius veiksmus privalo atlikti ir kaip mokiniui suteikti pagalbą, taip pat ir ilguoju laikotarpiu“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Pasak ministrės, iki šiol mokyklos dažnai su narkotikų problema buvo paliktos tvarkytis vienos. Dabar, sustiprinus institucijų bendradarbiavimą, aiškiai apibrėžus atsakomybės sritis, mokykloms į pagalbą ateina savivaldybė, policija ir kitos už prevenciją atsakingos institucijos. Jos padės įvertinti individualią mokyklos saugumo situaciją ir sudaryti narkotikų prevencijos planą. Prireikus reaguoti ar suteikti pagalbą mokiniui, visos mokyklos veiks pagal vieningą algoritmą.
Pagal parengtą Vyriausybės nutarimo projektą, kiekvienas mokyklos darbuotojas, įtaręs, pastebėjęs ar gavęs informaciją, kad mokyklos teritorijoje mokinys disponuoja psichoaktyviosiomis medžiagomis ir (ar) jas vartoja, yra apsvaigęs arba apsinuodijęs, atliks atitinkamus veiksmus pagal nurodytą eiliškumą. Kiekvienais mokslo metais su reagavimo ir pagalbos algoritmu turės būti pasirašytinai supažindinti visi mokyklos darbuotojai.
Bandomasis projektas leido išgryninti veiksmingų minkštųjų ir kietųjų prevencijos priemonių sąrašą, iš kurio mokyklos pagal savo individualią situaciją galės pasirinkti sau tinkamiausias. Jos apima technologines priemones, tokias kaip kameros, metalo detektoriai ar tvoros, taip pat ir kitas prevencines priemones kaip specialios komunikacijos kampanijos, mokymai, anoniminių pranešimų dėžutės ir kita.
Statistika rodo, jog projekte dalyvavusiose mokyklose padaugėjo registruotų teisės pažeidimų, susijusių su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda. Tai patvirtina, kad priemonės veikia, o policija narkotikų problemai skiria atitinkamą dėmesį. Tai ir visuomenės, mokyklos bendruomenės, tėvų įsitraukimo į prevenciją rezultatas. Pasak ministrės, kuo aktyviau stebime, dirbame ir reaguojame – tuo daugiau pažeidimų užfiksuojama ir tuo daugiau narkotikų vartojimo ar platinimo atvejų užkardoma.
Dar vienas svarbus bandomojo projekto rezultatus – specialios skambučių linijos „Narkotikams – ne“ (+37070060777) sukūrimas. Per 2024 m. vasario – rugpjūčio mėn. policija gavo 339 pranešimus apie su narkotikais susijusias neteisėtas veikas. Patikrinus gautą informaciją, per 7 mėnesius pradėta 30 ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ir jų platinimo pareikšti 26 asmenims, tarp kurių 2 (7,69 proc.) nepilnamečiai asmenys.
Bendradarbiaujant su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, projekto metu apmokyti 143 bendruomenės pareigūnai penkiuose didžiuosiuose miestuose, taip pat ir savivaldybių specialistai, mokyklų bendruomenių nariai, aktyviai įtraukti tėvai. Policija parengė klausimyną tėvams, kuris padės atpažinti vartojimo atvejus ir įvertinti savo žinias apie vaikų saugumą.
Bandomasis projektas pasirinktose septyniose Vilniaus m., Alytaus m. ir Klaipėdos r. mokyklose startavo 2023 m. gruodžio mėn. Iš 20 prevenciją vykdančių institucijų ir organizacijų sudaryta darbo grupė siekė sukurti ir išbandyti sklandžiai veikiantį narkotikų prevencijos mokyklose mechanizmą, kurį vėliau būtų galima pritaikyti šalies mastu. Projekte dalyvavusios savivaldybės, atsižvelgusios į pateiktus siūlymus, prevencinių priemonių įgyvendinimui skyrė finansavimą. Projektui pasiteisinus, tai darys ir toliau.
Šiais metais policija registravo 2600 nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ir jų platinimu, pernai tuo pačiu laikotarpiu fiksuota 2300 tokių veiklų. Didėja ir nepilnamečių, įtariamų šiomis veikomis, skaičius.