Erika SIMNIŠKYTĖ
Sveika gyvensena – labai plati sąvoka. Tai ne tik fizinis aktyvumas, subalansuota mityba, bet ir pozityvus mąstymas, streso kontrolė ir pan. Kaip atsikratyti antsvorio? Koks maistas yra sveikas ir naudingas mūsų organizmui? Ar dietos yra veiksmingos? Atsakymus į šiuos ir panašius klausimus pateikia sveikatingumo treneris ir sveikatingumo studijos „Gražus kūnas“ įkūrėjas Giedrius Jaugelavičius.
Kiek laiko kasdien kiekvienas žmogus turėtų skirti sportui?
Aš šį klausimą formuluočiau truputį kitaip: ne skirti laiko sportui, bet skirti laiko savo sveikatai. Jogos juk sportu niekas nevadina… Taigi sportą palikite sportininkams, o patys sveikatinkitės. Norint gerinti savo sveikatą, per savaitę turėtų būti skiriamos mažiausiai dvi treniruotės, o dar geriau – trys treniruotės po vieną valandą. Taip pat rytais turėtume padaryti minimalią mankštelę – pažadinti savo kūną. Tam užtenka 10 min. Ir čia labai tinka iš Hatha jogos (žodis hatha kilęs iš sanskrito kalbos, kur HA – Saulės energija ir THA – Mėnulio energija, – aut. past.) atėjęs klasikinis Saulės pasveikinimas.
Kas svarbiau: sveika, subalansuota mityba ar fizinis aktyvumas?
Jeigu norite ir gerai atrodyti, ir gerai jaustis, tada svarbu viskas. Šiaip iš patirties yra aišku, kad tai, ką valgote – taip ir atrodote. Galite nesitreniruoti, bet valgyti taisyklingai ir išoriškai atrodysite puikiai. Atminkite: TEISINGAS fizinis aktyvumas stiprina kraujotakos sistemą, kvėpavimo sistemą, neleidžia sugriūti skeletui, atitolina senatvę. Tai reiškia, kad iki gyvenimo pabaigos būsite tiesūs, gražūs ir net gilioje senatvėje galėsite su anūkais spardyti kamuolį. Kas svarbiau jums – spręskite patys. Man svarbi visuma.
Ką patartumėte žmonėms, norintiems numesti svorio? Nuo ko reikėtų pradėti?
Pradėkite nuo smegenų. Turite save paruošti ir sukurti naujo savęs viziją. Ta vizija mažiausiai kelis mėnesius gyventi ir pradėti po truputį viską keisti. Visų pirma, keisti mitybą, suvokti, kas yra baltymas, kas angliavandenis, cukrus ir kurie riebalai yra reikalingi, o kurie – ne. Rinkti informaciją. Dažniau valgyti tai, ką reikia ir ne mažiau 5 porcijų per dieną. Ruošti maistą kitai dienai ar kelioms dienoms į priekį. Mano šaldytuve viskas į indelius suskirstyta. Aš imu juos iš eilės ir valgau. Jei neturite laiko patys domėtis – susiraskite specialistą, bet pasižiūrėkite, kaip jis atrodo. Man nesuvokiama, kaip žmonės gali tikėti dietologais, kurie patys yra nutukę. Tai gal geriau tikėkite žmogumi praktiku, kuris viską jau yra praėjęs, yra sveikas ir gerai jaučiasi, ir, svarbiausia, gerai atrodo. Pradėkite treniruoti savo kūną – jokios aerobikos ir dar visokios aukšto intensyvumo velniavos!
Kokie pratimai tinkamiausi antsvorio turintiems žmonėms?
Jau minėjau, žmonėms su antsvoriu – jokios aerobikos ir aukšto intensyvumo nesąmonės! Kodėl? Visų pirma, turime paruošti savo kūną ir išmokti bazinių judesių. Svarbiausia trenerio pareiga – ne daryti šou treniruotės metu, rodyti savo galimybes, bet padaryti taip, kad jo klientas atgautų sveikatą. Kažkada aš irgi darydavau šou, bet tai jau praeitas etapas – subrendau kaip sveikatos treneris. Tai reiškia, kad aš, kaip treneris, visų pirma, įvertinu, kaip mano klientas atrodo, tada paskiriu SAUGIUS pratimus, stiprinančius jo pavargusius raumenis – nugarą, pilvą, kojas. Tik tada, kai klientas ima vaikščioti tiesus, žiūrime, ką daryti toliau. Kurie pratimai tinkamiausi antsvorio turintiems žmonėms, atsakyti galiu tik įvertinęs klientą. Mes juk individualūs.
Kaip sutvirtinti kūną?
Reguliariai jį treniruojant tinkamais krūviais. Atminkite: kas tinka sportininkams su patirtimi ar profesionalams – netinka jums. Bet koks persitreniravimas ar neteisingas krūvis vėliau sukels imuninės sistemos sutrikimus, pervargimą ir rimtas traumas: dažnai kenčia sąnariai ir sausgyslės. Dėl to daugelis nusivilia ir daugiau niekada netreniruoja savo kūnų. Žinote, aš renkuosi taip: jei man reikia sveikatos, aš einu treniruotis pas sveikatos specialistą ir klausau jo patarimų, jei noriu būti geriausias tam tikroje sporto srityje, einu sportuoti pas geriausią tos srities specialistą (čia jau sveikatą pamirškime).
Kokių maisto produktų turėtume atsisakyti, jeigu norime būti sveiki ir energingi?
Pirmiausia, atsisakykite visokio tipo cukraus, nereikalingų angliavandenių ir trans-riebalų (tai pakitę riebalai, kuriuose yra trans-riebalų rūgščių. Jie susidaro gaminant sukietintus riebalus, – aut. past.)
Ką manote apie dietas? Ar jos veiksmingos?
Manau, kad dietos yra skirtos ligoniams. Prisidirbai, nenorėjai gyventi sveikai, ėdei, organizmas neatlaikė ir kažkas visiškai sutriko – nieko kito neliko kaip laikytis tam tikrų maisto produktų dietos. Sveikam žmogui reikia teisingai valgyti. Jūs nepatikėsite, kaip čia viskas paprasta ir net pigu. Svoris turi kristi palaipsniui, kad spėtų visi likę organizmo procesai. Aš manau, kad svarbiau žmogų išmokyti teisingai maitintis negu daryti mitybos planus. Juos jis pats pasidarys vėliau. Aišku, jei žmogus ruošiasi varžyboms – situacija iš esmės keičiasi. Čia vėl atsiranda sportinė dieta. Kitas reikalas yra verslo žmonės – jiems viskas turi būti pateikta ant lėkštutės, bet tai ne dieta, o mitybos planas arba kalendorius.
Ar matėte nors vieną žmogų, sėdintį ant dietos, kuriam vėliau nesugrįžta prarasti kilogramai, kuris psichologiškai jaučiasi gerai ir yra laimingas?
Dabar vis garsiau kalbama, kad valgyti mėsą nėra sveika. Daug sveikiau maitintis vegetariškai, veganiškai ar žaliavalgiškai. Kokia Jūsų nuomonė?
Pažįstu veganų, kurie nuolat neturi energijos, pažįstu žaliavalgių kurie jaučiasi labai gerai, bet nuo 50-ies metų vaikšto susiraukšlėję… Rinktis jums. Aš manau, kad turi būti pusiausvyra. Aš sugebu klausytis savo organizmo ir stebėti jo reakcijas. Valgau viską, šiaip esu mėsėdis, bet… Reikia nepamiršti reguliariai valyti organizmą – badauju po 36 valandas, klizmuoju organizmą, kai matau, kad blogėja odos būklė arba atsiranda blogas kvapas iš burnos, darau kepenų valymus. Turiu pasakyti: pamirškite chemiją, pamirškite stebuklingas arbatas, kai darote valymus – visa tai tėra saviapgaulė. Viskas turi vykti natūraliais būdais. Klausykite savęs ir jeigu mėsa ima smirdėti, nevalgykite jos, kol organizmas nepareikalaus. Dažnai tai vyksta vasarą, kai pilni daržai gėrybių. Nesivaikykite mitybos madų ir netapkite mitybos radikalais.