Rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena. Jungtinių Tautų pranešime (2009 m.) yra konstatuota, kad didžiausias raštingumo lygis užfiksuotas Estijoje, Latvijoje ir Kuboje (raštingi 99,8 proc. vyresnių nei 15 metų gyventojų), Lietuvoje – 99,7 proc. Daugumoje Europos Sąjungos šalių, Amerikoje raštingumo lygis siekia 99 proc. Mažiausiai raštingų žmonių yra Afrikos šalyse, raštingumo lygis ten siekia vos 23–29 proc. Raštingu yra laikomas žmogus mokantis rašyti ir skaityti. Tačiau raštingumo sąvoka suprantama ir plačiau. Raštingas žmogus sugeba naudotis įvairiais duomenimis, moka rišliai bendrauti, skaičiuoti, taisyklingai kalbėti ir rašyti.
Šiais laikais kiekviena tauta siekia išsaugoti savo kalbą kaip vieną iš tautos svarbiausių ypatybių. Teigiama, kad šiuo metu pasaulyje egzistuoja apie 7000 skirtingų kalbų. Yra valstybių, kuriose kalbama keliomis kalbomis, tačiau net 90 proc. iš visų 7000 kalbų kasdien kalba mažiau nei 100 tūkst. žmonių. Kalbų, kuriomis kasdien kalba daugiau nei milijonas žmonių, yra vos 150–200, o 46 kalbos teturi po vieną vartotoją. Šiuo metu net 2500 kalbų yra pavojuje ir artimiausiu metu gali išnykti.
Mes, lietuviai, turime kuo didžiuotis. Lietuvių kalba – seniausia išlikusi indoeuropiečių kalba, panaši į klasikinę indų kalbą – sanskritą. Mums ji – gimtoji kalba, ir jau vien todėl privalu ją saugoti. Juk be kalbos negali būti ir tautos.
Tarptautinės raštingumo dienos proga rugsėjo 8 dieną nuo 8.00 val. iki 22.00 val. Marijampolės savivaldybės paskyroje „Facebook“ socialiniame tinkle bus rengiama virtuali viktorina „Žinau, skaitau, rašau“. Bus parengta 20 klausimų, susijusių su rašytinės lietuvių kalbos istorija, rašyba, kalbos vartojimu ir kalbos įamžinimu. Tereiks pažymėti (kai kur parašyti), dalyvaujančiojo viktorinoje nuomone, teisingus atsakymus.
Už kiekvieną teisingą atsakymą skiriamas 1 balas. Laimės daugiausiai balų surinkęs asmuo. Laimėtojai bus nustatomi pagal tris amžiaus grupes: I grupė – iki 20 metų; II grupė – nuo 20 m. iki 65 m.; III grupė – senjorai, 65 m. ir vyresni. Lietuvių kalbos specialistų (filologų, mokytojų, redaktorių, žurnalistų ir kt.) bus prašoma savo specialųjį kalbinį išsilavinimą nurodyti pažymint tam skirtoje vietoje.
Laimėtojams bus dovanų! Kviečiame pamiklinti protą, parodyti savo žinias, pasivaržyti, o gal ir sužinoti kažką nauja.
Sekite pranešimus!