Šiemet birželio mėnesį šalyje vandens telkiniuose nuskendo 22 žmonės, pernai birželį ugniagesiai gelbėtojai ištraukė 32 skenduolius. Vien paskutinį birželio savaitgalį nuskendo 6 žmonės, dar du skenduolius ugniagesiai ištraukė pirmadienį. Iš viso šiemet nuskendo 67 žmonės, pernai tuo pačiu metu ugniagesiai gelbėtojai buvo ištraukę 61 skenduolį. 2019 m. iš viso nuskendo 120 žmonių, iš jų 13 vaikų. Šiemet nuskendo 1 vaikas.
Šiemet ugniagesiai gelbėtojai iš vandens telkinių išgelbėjo 11 skęstančių žmonių, pernai per tą patį laiką – 21. Iš viso pernai iš vandens išgelbėtas 41 žmogus, iš jų 4 vaikai.
Dažniausios skendimų priežastys yra nesaugus ir neatsakingas elgesys prie vandens, jėgų pervertinimas, alkoholio vartojimas, pavojų neįvertinimas, maudymasis prie nuošalių ir nežinomų vandens telkinių, kur nėra gelbėtojų.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje nuolat informuoja gyventojus apie nelaimes ir žūtis vandenyje, taip pat pateikia patarimų, kaip saugiai elgtis prie vandens telkinių, kad neįvyktų skaudi nelaimė. Be to, kiekvieną vasarą departamento priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, bendradarbiaudamos su miestų visuomenės sveikatos centrais, prie vandens telkinių rengia bendrus renginius, kuriuose moko gyventojus saugaus elgesio prie vandens taisyklių, skęstančiojo gelbėjimo ir gaivinimo.
Šių metų birželio mėnesį Vilniaus priešgaisrinė gelbėjimo valdyba kartu su Lietuvos vaikų ir jaunimo centru prie Balsio ir Salotės ežerų bei Neries upės paplūdimiuose surengė visuomenės sąmoningumo didinimo, saugaus elgesio ir fizinio aktyvumo propagavimo renginius „Plaukti, neskęsti“. Ugniagesiai gelbėtojai vedė mokymo plaukti ir išgyvenimo vandenyje užsiėmimus vaikams ir tėvams, mokė gelbėti skęstantįjį ir teikti pirmąją pagalbą, aptarė su poilsiautojais netinkamo elgesio prie vandens grėsmes.
„Plaukti, neskęsti“ renginiai sulaukė didelio susidomėjimo, nes jų organizavimo metu visoje šalyje vyravo karšti, vasariški orai, todėl visuose paplūdimiuose poilsiavo daug miestiečių ir sostinės svečių. Šiuose renginiuose dalyvavo Vilniaus PGV 6-osios komandos budinčios pamainos narai ir šios komandos viršininkas Giedrius Ruočkus bei Vilniaus PGV Pajėgų valdymo skyriaus pamainomis budintys darbuotojai.
Taip pat su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru pasirašytas susitarimas, kurio pagrindu Vilniaus PGV kaip partneris dalyvauja šio biuro įgyvendinamame projekte, susijusiame su skendimų prevencija. Jame numatyta praktinė veikla prie vandens telkinių. Šio projekto tikslas – gerinti vilniečių saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens žinias, nuostatas bei įpročius ir išmokyti 14–18 metų amžiaus vaikus praktiškai pritaikyti įgytas teorines pirmosios pagalbos teikimo skęstančiajam žinias. Kartu su ugniagesiais gelbėtojais numatyti keturi praktiniai pirmosios pagalbos teikimo skęstančiajam mokymai vandenyje.
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Kauno apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu, VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotimi bei Kauno miesto priešgaisrine gelbėjimo valdyba, šią vasarą rengia akciją „Saugios vasaros atostogos“. Jos metu Kauno PGV atstovai pademonstruos skęstančiojo gelbėjimo operaciją, išmokys, kaip atpažinti skęstantį žmogų, supažindins, kokių veiksmų ir priemonių reikėtų imtis gelbėjant skęstantįjį bei kaip apsaugoti save. Greitosios pagalbos medikai mokys dalyvius teisingai suteikti pirmąją pagalbą praradusiam sąmonę, skendusiam, užspringusiam, perkaitusiam saulėje asmeniui. Poilsiautojai bus mokomi teisingai stabdyti kraujavimą, imobilizuoti lūžusią galūnę. Pareigūnai ir medikai planuoja keturis renginius Lampėdžių, Panemunės, Kauno marių I ir II paplūdimiuose.
Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojai kartu su Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuru Rėkyvos paplūdimyje surengė prevencinį renginį ,,Saugi vasara”. Jie miesto gyventojus supažindino su saugaus elgesio taisyklėmis vandenyje ir paaiškino, kokių veiksmų reikėtų imtis pamačius skęstantį žmogų. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistės parodė, kaip atliekamas skendusio žmogaus gaivinimas. Ugniagesiai gelbėtojai pademonstravo, kaip reikia gelbėti skęstantį žmogų. Pareigūnai tikisi, kad suteiktos teorinės ir praktinės žinios leis išvengti skaudžių nelaimių mėgaujantis vandens teikiamais malonumais.
Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai birželį surengė bendrą reidą prie vandens telkinių, kurio metu stebėjo, ar laikomasi saugaus elgesio paplūdimiuose reikalavimų ir viešosios tvarkos. Jie ragino poilsiautojus nesimaudyti tam neskirtose ir nesaugiose vietose, nepalikti be priežiūros asmeninių daiktų, nepažeisti viešosios tvarkos reikalavimų, nevartoti alkoholinių gėrimų, netriukšmauti, nepalikti vaikų be priežiūros ir kt.
Vasarą valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai rengia prevencinius renginius ne tik paplūdimiuose, bet ir vaikų stovyklose, kurių metu jiems paaiškina, kaip saugiai stovyklauti gamtoje prie vandens ir ką daryti, jeigu skęsta žmogus. Pareigūnai tikisi, kad suteiktos teorinės ir praktinės žinios leis išvengti skaudžių nelaimių mėgaujantis vandens teikiamais malonumais. Jie linki gyventojams būti sąmoningiems ir branginti savo gyvybę ir sveikatą.
O kad išvengtumėte nelaimės, ugniagesiai gelbėtojai dar kartą įspėja – būkite atsargūs prie vandens telkinių: nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose, nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Nesimaudykite pavalgę ar apsvaigę nuo alkoholio. Nenerkite staiga į vandenį, jeigu ilgai buvote saulėkaitoje. Per staigūs temperatūros pokyčiai sutraukia raumenis, gali sustoti kvėpavimas. Neplaukite per toli nuo kranto, ypač už plūdurų, nes pervertinę savo jėgas galite nebesugebėti parplaukti į krantą. Taip pat neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Draudžiama maudytis karjeruose, kanaluose, priešgaisriniuose rezervuaruose, kūdrose, kur nėra įrengta paplūdimių ir kur nebudi gelbėtojai. Neišdykaukite valtyje, nes valtis gali apvirsti. Prižiūrėkite savo vaikus, kad jie nebristų į vandenį vieni, be suaugusiųjų priežiūros. Pamatę skęstantį žmogų, kvieskite gelbėtojus skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento informacija