Gražią saulėtą popietę, kovo 9 dieną, Marijampolės ,,Žiburėlio“ mokyklos daugiafunkcio centro direktorius E.Tulickas, priešmokyklinio ugdymo ,,Pelėdžiukų“ ,,Ežiukų“ grupių vaikai, pedagogės B. Kubeldzienė, Z. Nevierienė ir meninio ugdymo pedagogė A. Bekerienė išvykome į respublikinį kūrybinį etnografinės kraštotyros vaikų ir mokinių konkursą ,,Jei prakalbėtų, daug pasakytų…“ skirtą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.
Kauno tautinės kultūros centre pristatėme kompoziciją ,,Kada galima valgyti“. Vaikai turėjo galimybę grįžti į praeitį, atgaivinti senolių tradicijas. Improvizuodami pasaką, vaikai susipažino su senaisiais buities įrankiais, sužinojo kaip su jais reikia elgtis, suprato, kad viskas buvo atliekama tik žmogaus rankomis.
Pagal savo galimybes vaikai sužinojo, kad mūsų šalies tautinis paveldas, tradiciniai amatai, papročiai yra svarbi etninės kultūros dalis. Iš kartos į kartą perduodama patirtis ir specialūs įgūdžiai, atkuriamos istoriškai susiformavusios tradicijos palaiko tautos gyvybingumą. Amatų ir tradicijų išsaugojimas bei puoselėjimas yra svarbi kiekvieno kaimo ar regiono gyvybingumo ir patrauklumo dalis bei išskirtinumas. Tautinio paveldo puoselėjimas pamažu darosi patrauklus ir vaikams, tai leidžia tikėtis, kad tautinio paveldo kultūros vertybės bus perimtos ir išsaugotos.
Tokių konkursų dėka mažieji susipažįsta su mūsų prosenelių gyvenimo būdu, buitimi, darbais netgi pajunta to laikmečio kvapą (užuodžia lygintuvo, linų, duonos kvapus). Tai ne tik įdomu, bet ir naudinga prisiliesti prie mūsų šaknų, atgaivinti kai kuriuos amatus.
Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais bei suvenyrais ( skrynelė, kurios viduje dėlionė padedanti įminti mįslę). Grįžome su džiugia nuotaika, diskutuodami vieni su kitais aptardami, kokius senovinius daiktus matė pas savo senelius ir ką galima su jais veikti.
Laikas bėga ir mūsų kartai reikia skubėti, kad spėtume išmokti ne tik verpti, nerti ar megzti , bet ir iškepti gardžią duonelę.
Džiaugiamės, kad tokie konkursai leidžia nusikelti į senovę, pajusti to laikmečio dvasią, suteikia galimybę vaikams diskutuoti, pasijusti svarbiu, dalintis savo patirtais įspūdžiais.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogės:
Birutė Kubeldzienė,
Zina Nevierienė