Augintinis – ne tik dažno vaiko svajonė, bet ir didelė atsakomybė visai šeimai. Vaiko teisių gynėjai pataria, ką tėvams reikėtų aptarti su vaikais prieš įsigyjant gyvūnėlį, kad jis taptų ne trumpalaikiu troškimu, o atsakingai prižiūrimu, mylimu ir pilnaverčiu šeimos nariu.
Pasak vaiko teisių gynėjos Živilės Medvedevos, vaikai iš prigimties be galo myli gyvūnus, tad nenuostabu, jog daugelis nuo mažumės svajoja namuose turėti augintinį.
„Ne veltui pirmosios mažylių vartomos knygelės dažniausiai yra apie gyvūnus, nes vaikai mėgsta atkartoti jų garsus, o pamatę lauke šunį ar katę – akimirksniu visą dėmesį sutelkia į jį. Taip pat ir mokslininkai vienbalsiai pritaria, kad augintinis namuose vaikams suteikia džiaugsmo, o rūpestis juo teigiamai atsiliepia vaiko raidai, nes suteikia pozityvių emocijų, ugdo atsakomybės jausmą bei padeda formuotis stipresniam imunitetui“, – gyvūnų teigiamą įtaką augančiam vaikui pastebi Ž. Medvedeva.
Augintinis vaikui – ir geriausias draugas, ir priežastis būti fiziškai aktyvesniam
Vaiko teisių gynėja sako, jog šilti vaiko jausmai augintiniui formuoja empatiją, atjautą bei gali padėti vaikui kurti tvirtus ir pasitikėjimu paremtus santykius su žmonėmis – šeimos nariais, draugais. Taip pat augintinį turintis vaikas rečiau patiria vienišumo jausmą, jis dažniau būna geros nuotaikos, nes žino, kad turi ištikimą bičiulį, kuris jį besąlygiškai myli ir palaiko. Be to, pastebima, kad bendravimas su naminiais gyvūnais gerina vaiko kalbos raidą, padeda vystytis komunikaciniams įgūdžiams.
„Kai vis daugiau vaikų pasineria į virtualų pasaulį, o daugelis ir judrius žaidimus su draugais kieme iškeičia į laiką prie kompiuterio ekrano, svarbu pabrėžti ir augintinio teikiamą naudą vaiko fiziniam aktyvumui ir sveikesnei gyvensenai. Tad kasdienė augintinio priežiūra ir kartu aktyviai leidžiamas laikas – pavyzdžiui, šuns vedžiojimas, žaidimai namuose ir lauke, bėgiojimas ar dresūros mokymas – gali ne tik suteikti smagių akimirkų bei emocijų, bet ir neabejotinai pagerinti vaiko fizinę būklę“, – sako Ž. Medvedeva.
Sprendimas dėl augintinio – tik šeimoje aptarus visas galimybes
Pasak vaiko teisių gynėjos, sprendimas įsigyti ir namuose auginti gyvūnėlį, turėtų būti paremtas ne vien norais, bet ir tvirtu pasiryžimu bei atsakomybe juo rūpintis, prižiūrėti ir mylėti. Svarstantiems apie augintinio įsigijimą, Ž. Medvedeva pataria prieš tai šeimos rate nuoširdžiai pasikalbėti apie būsimus pokyčius kasdienėje, įsivertinti realias laiko ir finansines galimybes bei laukiančius iššūkius.
„Pliusų, kodėl namuose reikalingas augintinis, galima paminėti išties daug, tačiau reikėtų nepamiršti, kad gyvūno auginimas gali sukelti ir tam tikrų rūpesčių – tiek skiriant dėmesio jo kasdienei įprastai priežiūrai, tiek visapusiškai rūpinantis gyvūnu, kai jis suserga ar skaičiuoja savo ilgus gyvenimo metus. Tad prieš žengiant rimtą žingsnį – augintinio įsigijimą – kiekvienas šeimos narys turėtų atsakingai įvertinti savo galimybes rūpintis gyvūnu, suderinti asmeninę dienotvarkę su gyvūno priežiūra, atsižvelgti į augintinio laikymo namuose sąlygas bei pamatuoti finansines galimybes“, – pataria Ž. Medvedeva.
Ji primena, jog gyvūnas jausis saugus ir mylimas galėdamas apsigyventi tokiuose namuose, kuriuose yra laukiamas ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų, nes sprendimą dėl ilgalaikės draugystės vieningai priėmė visi šeimos nariai.
Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.