Daugeliui novatoriškų verslų norisi daugiau lankstumo – ne tik vystant verslą ir optimizuojant procesus įmonėje, bet ir komunikuojant su aplinka (investuotojais, užsakovais, paslaugų teikėjais, rinkos kolegomis ir pan.). Ne paslaptis, kad komunikuojant su aplinka tenka ieškoti kompromisų, o derybos ir ginčai – ambicingų verslų kasdienybė. Tiesa, ginčų sprendimas taip pat gali būti lankstesnis, greitesnis. Nesutarimus galima spręsti ne tik teismo salėje. Komercinis arbitražas – ginčų teismuose nagrinėjimo alternatyva, kuri suteikia galimybę verslams sprendimo ieškoti pagal savo taisykles. Kaip tai įmanoma, kokie šio ginčų sprendimo būdo privalumai ir kokios su šiuo pasirinkimu verslams tenkančios atsakomybės?
Komercinis arbitražas skiriasi nuo tradicinio ginčų nagrinėjimo teisme
Visų pirma, reikia paminėti, kad nesutarimus arbitraže įmanoma spręsti tik tada, kai dėl tokio ginčų nagrinėjimo būdo sutaria abi šalys. Jei sutartyje įrašoma arbitražinė išlyga, abi pusės turi galimybę aptarti ir patvirtinti abiem pusėms priimtinas sąlygas, nuostatas. Priešingai, nei teismo salėje, arbitraže yra kur kas mažiau formalumų.
Ne veltui šis nesutarimų sprendimo variantas pačių teisininkų vadinamas lankstesniu, neretai efektyvesniu ir net pigesniu ginčų nagrinėjimo būdu. Komercinio arbitražo pasirinkimo atveju, abi šalys gali pasirinkti bylų nagrinėjimo niuansus, pavyzdžiui:
· arbitrų skaičių ir jų skyrimo tvarką;
· taikytiną teisę (ypač aktualu tarptautinėms įmonėms);
· ginčų nagrinėjimo kalbą;
· ginčų nagrinėjimo vietą;
· įsipareigojimų vykdymo terminus;
· kitas papildomas sąlygas.
Patys teisininkai sako, kad įvairių verslų atstovai arbitražą renkasi ne tik dėl lankstesnių sąlygų. Abiejų pusių pasirenkami nepriklausomi arbitrai reiškia, kad įmonės interesams atstovauti gali specifinę rinką ir jos subtilybes puikiai išmanantis ekspertas ar teisininkas. Lyginant arbitražą su tradiciniais ginčų sprendimo būdais, šis yra vienas greičiausių – vidutiniškai bylos arbitraže nagrinėjamos apie 5 mėnesius.
Teisės ekspertai pabrėžia ir dar vieną labai svarbų momentą – privatumą. Konfidencialumas renkantis arbitražą (privačią instituciją) yra garantuojamas. Jeigu nė viena iš pusių neviešina bylos nagrinėjimo fakto, kas nutinka itin retais atvejais, jokia informacija apie ginčo nagrinėjimą ir detales nėra skelbiama viešai.
Ką svarbu apgalvoti svarstantiems apie šį ginčų sprendimo būdą?
Ginčų nagrinėjimo valstybės teismuose alternatyva yra kur kas lankstesnė, suteikianti daugiau galimybių verslams apsibrėžti sąlygas savarankiškai. Vis dėlto, rinkdamiesi laisvesnę ginčų sprendimo formą, verslai turi įvertinti ir atsakomybes, kurios jiems tenka kartu su savarankiškų sprendimų priėmimu. Arbitražo atveju svarbu apgalvoti visas detales, kurios gali lemti procesų efektyvumą. Pavyzdžiui:
· išankstinis nuostatų patvirtinimas;
· tinkamas teisės patarėjo pasirinkimas;
· objektyvus sąlygų įvertinimas;
· kt.
Teisės patarėjas nebūtinai turi turėti teisinį išsilavinimą, jis gali būti tiesiog labai gerai rinką išmanantis specialistas. Vis dėlto, arbitražas yra paremtas teise, todėl daugeliu atvejų geriau rinktis teisininkus, besispecializuojančius aktualioje srityje.
Jeigu ieškote verslo atstovo komercinio ginčo arbitražui, atkreipkite dėmesį į sukauptas žinias ir patirtį. Jeigu tai tarptautinis verslas, atstovai turėtų puikiai išmanyti ne tik vietos, bet ir užsienio rinką, užsienio šalies teisinės sistemos subtilybes. Žinoma, svarbus ir strateginis mąstymas, sklandi komunikacija bei gebėjimas priimti drąsius, kūrybiškus, kartais nestandartinius sprendimus.