Gruodžio 12 dieną Vilkaviškio rajono savivaldybės salėje vyko antrą kartą mūsų rajone rengiama Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiada.
Olimpiados tikslas – ugdyti brandžią, visapusiškai išprususią, tautiškai ir pilietiškai susivokusią asmenybę, gebančią puoselėti, saugoti, išreikšti ir perduoti kitiems prigimtines (etnines) ir pasaulio kultūrų vertybes.
Šių metų tema – „Etnografiniai regionai: tradicinė muzika, tautiniai drabužiai, tradicinė architektūra, kulinarinis paveldas, regioniniai papročiai“.
Olimpiadoje dalyvauti galėjo trijų amžiaus grupių moksleiviai: 5–7 klasių, 8–10 klasių ir 11–12 klasės mokiniai. Šiemet norą dalyvauti išreiškė dvi penktos klasės mokinės – Viltė Švedaitė ir Barbora Kiverytė.
Pirmojoje olimpiados dalyje buvo pristatytos dalyvių etninės kultūros veiklos ir raiška.
Barbora Kiverytė, kuri yra dailės mokytojos ekspertės Virginijos Armanavičienės auklėtinė, pristatė savo karpinius (užuolaidėles, kampinukes, staltiesėles, gyvybės medžius, siluetus), papasakojo, kaip išmokusi karpyti, kokie darbeliai jai labiausiai patinka ir kiek laiko užtrunka juos atlikdama.
Viltė Švedaitė, kurios ruošimu rūpinasi ir ją moko lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Inga Kardauskienė, gražia sūduviška tarme papasakojo sakmę apie medžiotoją, padėjusį perkūnui sumedžioti velnią. Moksleivė teigė pati išsirinkusi liaudies kūrinį, kuriame perduodama daug teigiamų moralinių ir etinių vertybių.
Abiejų moksleivių veiklos komisijos buvo įvertintos vienodais, labai gerais balais, tačiau etnokultūrinio pažinimo testinę dalį geriau išsprendė ir pirmąją vietą laimėjo Viltė Švedaitė, kuri ir tapo olimpiados pirmosios vietos laimėtoja.
Kadangi į kitą etapą patenka trys dalyviai, laimėję prizines vietas rajoniniame etape, abi moksleivės keliauja į regioninį etapą, kuriame garbingai atstovaus Vilkaviškio rajoną.
Etninės kultūros olimpiada iš kitų olimpiadų skiriasi, pirmiausia, savo turiniu, kuris yra labai įdomus, įvairus ir tikrai naudingas moksleivių pasaulėžiūros ir tautinės savimonės formavimuisi. Moksleiviams sudaromos galimybės pristatyti savo etnokultūrinę veiklą – mokinio dalyvavimą etninės kultūros kolektyvuose, mokyklos ir vietos bendruomenių veikloje, koncertuose, projektuose, edukacinėje ir kraštotyros veikloje. Taip pat galima pristatyti tiriamąjį darbą ar etninės kultūros raišką, kuri gali būti: sakytinio folkloro (pasakojamosios ar smulkiosios tautosakos), muzikinio folkloro (dainuojamojo, instrumentinio), šokamojo ir žaidybinio folkloro, teatrinių inscenizacijų atlikimas ar tautodailės (tradicinių amatų) dirbinių gamyba. Jei etninės kultūros raiška atliekama stilizuojant ar modernizuojant liaudies kūrybą, šie kūriniai turi būti grindžiami autentiškų tradicijų išmanymu. Tad tikime, kad rajono moksleiviai kiekvienais metais vis išradingiau ir drąsiau pasižiūrės į šias galimybes ir pasiryš varžytis įdomioje olimpiadoje.
Dėkojame Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriui už visokeriopą pagalbą rengiant olimpiadą.