Pirmadienio ir ketvirtadienio vakarais vilkaviškiečiai, praeidami pro Kultūros centrą, dažnai girdi motorolerių skleidžiamo garso ir liaudiškos muzikos varžytuves. Atrodo, kad dviračių priemonių vairuotojams tenka nusivilti – praeivių simpatijas pelno pro Kultūros centro langus sklindantys repetuojančios Vilkaviškio kapelos „Vingis“ melodijų vingiai.
Vilkaviškiečiams trūko geros muzikos
Kapelos „Vingis“ įkūrėjas ir dabartinis vadovas Gintas Turonis, persikėlęs gyventi į Vilkaviškį, pastebėjo, kad miestiečių ausis retai lepina liaudiškų instrumentų garsai. Tačiau situaciją pakeisti buvo įmanoma. Pasak kapelos vadovo, miestelis buvo išugdęs gan profesionalių muzikantų kartą, kuri norėjo įprasminti savo gabumus, todėl, G. Turonio paraginti, 1996 m. Vilkaviškio muzikantai susibūrė po Vilkaviškio kultūros centro stogu ir pradėjo lipdyti profesionalią kapelą. Neilgai trukus, grupelė entuziastų jau garsino Vilkaviškio vardą regioniniu mastu. Nepraėjus nė pusmečiui nuo repeticijų pradžios, Turonio vadovaujami muzikantai skynė laurus kapelų konkurse „Grok, Jurgeli“. Pasak kapelos vedlio, pergalė, laureatų vardas ir begalė diplomų kapelos narius motyvavo dirbti ir nuolat siekti geriausiųjų vardo. Konkursas išprovokavo ne tik grupės muzikantų pasididžiavimą, bet ir krikštynas. Nors Vilkaviškyje didelių upių vingių nėra, bet labiausiai prie širdies kapelos nariams limpantis maršas „Vingis“ naująjį ansamblį pakrikštijo „Vingio“ vardu. Galbūt pavadinimas ir nulėmė vingiuoti nenustojančią kapelos istoriją.
Jungia kartas
Dabartinė kapelos sudėtis margumu nenusileidžia dažų parduotuvei. Dešimtą klasę baigęs būgnininkas muša ritmą į pensiją išėjusiam kapelos draugui, o muzikos mokykloje dirbantys arba dirbę mokytojai dažnai „konkuruoja“ su savo mokiniais. Vienas iš jauniausių kapelos muzikantų Ignas Skučas teigia, kad galimybė dirbti su daugiau gyvenimiškos patirties turinčiais žmonėmis jam yra didžiulė garbė. Jaunuolis neslepia, kad iš pradžių jo širdyje suvirpėdavo baimė, kad profesionalūs muzikantai jaunojo entuziasto klaidas palydės kreivu žvilgsniu, tačiau dabar jis jaučiasi pilnaverčiu kolektyvo nariu ir džiaugiasi, galėdamas lygiuotis į kitus kapelos muzikantus. Tokios sudėties naudą pripažįsta ir kolektyvo vadovas. Pasak jo, jaunimas visuomet įneša šviežumo jausmą, o vyresniesiems neleidžia „sustingti“ vietoje. Nuolatinė draugiška konkurencija tarp kartų skatina nenutrūkstamą tobulėjimą. Nors kartu muzikuoja įvairaus amžiaus žmonės, tačiau moterys kapeloje – kaip tautinė karaimų mažuma Lietuvoje. Vyrišką kompaniją margina vos dvi moterys. Paklaustas apie tokią netyčinę moterų diskriminaciją Gintas Turonis nusišypso. Tokia sudėtis – tik palikimas iš pirminės kapelos sudėties, kurioje moteris taip pat buvo retenybė. Tačiau vadovas patikino, kad, jei ateityje atsirastų tinkamus muzikinius duomenis turinti moteriškos lyties atstovė, kapela sutiktų pagausinti moterų gretas. Nepaisant to, kad repetuoti susirenka įvairaus plauko, amžiaus ir skirtingos patirties žmonės, repeticijos muzikantams nepalieka vien prakaito ir juodo darbo skonio. Susirinkę muzikantai noriai aptaria visas politines aktualijas, dalinasi sodininkystės paslaptimis ar atostogų įspūdžiais. Toks bendravimas jungia kapelą.
Konkursai vilioja garbės skoniu
Jau beveik 20 metų gyvuojančio „Vingio“ diplomams vienos sienos neužtektų. Prakaitą repeticijose liejantys muzikantai darbo vaisius stengiasi realizuoti įvairiuose konkursuose ir varžytuvėse. Garbingiausią vietą kolektyvo narių širdžių sienose užima diplomai ir potyriai, gauti „Duokim garo“ varžytuvėse ir kapelų konkurse „Linksmoji armonika“. Nors didžiausią impulsą groti Lietuvoje ir užsienyje teikia žiūrovų ovacijos, garbės jausmas, pripažinimas ir galimybė garsinti savo krašto vardą, kapelos nariai džiaugiasi ir iškovotais simboliniais prizais. Tačiau vilkaviškiečiams, pelniusiems aukso paukštę, Lietuvoje organizuojamų konkursų pasirodė per mažai. Kapela „Vingis“ savo jėgomis 2014 m. sukūrė unikalų Lietuvos kapelų konkursą, kurio teisėjų sąrašą puošė garsių šalies muzikantų pavardės. G. Turonis tikina, kad jo ir kapelos narių mintyse yra dar ne vieno konkurso planas.
Skaidrina kasdienybę
Kapelos koncertinių išvykų metu dažnai skamba juokas, netrūksta baimės ir gyvenimiškų pamokų. Nors, pasak „Vingio“ vadovo, išskirtinių nutikimų netrūksta, pats įsimintiniausias įvykis įrėmintas Vokietijos sienose. Keliaujant į konkursą, išgąstį sukėlė sulūžęs kontrabosas. Tačiau kapelos kelionės vedlys nepasimetė ir nukreipė muzikantus pas tinkamą meistrą. Kol vokietis, ruošdamasis tvarkyti instrumentą, jį apžiūrinėjo, kapelos nariai specialistui negailėjo patarimų, kaip reikėtų remontuoti kontrabosą. Nuraminę baimę dėl netikėtos „traumos“ ir įsitikinę, kad meistrui nurodė, kaip ir ką daryti, muzikantai išvažiavo ilsėtis. Kitą dieną nuvykę atsiimti savo „ligonio“ lietuviai nustebo, kad instrumentas buvo „gydytas“ visiškai nesivadovaujant vilkaviškiečių patarimais. Tačiau, jų nuostabai, sutaisytas kontrabosas gyvas dar ir šiandien, o muzikantai suprato, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą.
Švęs 20-metį
1996 m. savo veiklą pradėjęs „Vingis“ ruošiasi jubiliejui. Kolektyvo vadovas žada visas likusias repeticijas pašvęsti artėjančiai šventei. Po garsiai nuskambėjusio dešimtojo kapelos gimtadienio noras surengti dar vieną įspūdingą šventę darbui motyvuoja visus kapelos narius. Nors vasarį vyksiančio renginio detalėmis G. Turonis nesišvaisto, išduoda, kad gimtadienio koncerte pasirodys svečių iš visos Lietuvos, o patys šventės kaltininkai rodys geriausius 20-ties metų pasiekimus.
Aušrinė Vaščėgaitė