Šiandien Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui balsuoti internetu, tačiau siūloma pirmiausia šį balsavimo būdą išbandyti Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje. Išanalizavus rezultatus, būtų priimtas sprendimas dėl internetinio balsavimo visose apygardose. Tokį balsavimo būdą Seimo nariai siūlo įteisinti dėl galimos naujos koronaviruso bangos rinkimų metu.
„Balsavimas internetu turi būti saugus ir patikimas, kad niekam nekiltų abejonių dėl rinkimų rezultatų. Todėl kuriant ir diegiant šią sistemą, būtina konsultuotis su kibernetinio saugumo ekspertais, tinkamai patikrinti, testuoti šį būdą. Iki rinkimų likus maždaug trims mėnesiams, neįmanoma sukurti ir išbandyti tokią sistemą“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Informacinės sistemos pirkimo, sukūrimo ir testavimo procedūros galėtų užtrukti nuo 18 iki 24 mėnesių.
Pasak ministro E. Jankevičiaus, būtų racionalu, jeigu Seimo nariai kartu aptartų ir balsavimo internetu galimybę ne tik Seimo, bet ir savivaldybių, Prezidento, Europos Parlamento rinkimuose bei referendumuose. Dar 2018 m. Teisingumo ministerija yra pateikusi Seimui balsavimo internetu pagrindų įstatymo projektą, kuriame siūloma aiškiau ir plačiau apibrėžti esminius balsavimo principus ir saugumo aspektus.
Seime jau svarstomos rinkimų įstatymų pataisos, leisiančios užtikrinti gyventojų sveikatai saugesnes balsavimo procedūras ir aplinką rinkimų apylinkėse šių metų spalį vyksiančiuose parlamento rinkimuose. Būtų prailgintas balsavimo iš anksto laikas ir padidintas balsavimo vietų skaičius bei padidintas balsavimo vietų skaičius rinkimų dieną. Užsienio šalyje gyvenantys Lietuvos piliečiai galėtų balsuoti tik paštu, jeigu dėl susiklosčiusios padėties nebūtų sąlygų balsuoti Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje.
Dėl tokių pataisų Seimas galutinai turėtų apsispręsti šią savaitę.
Teisingumo ministerijos informacija