Pasirinkti serverio tipą savo verslui tikrai nėra paprasta. Nuo „cloud“ iki fizinio serverio, laikomo savose patalpose arba nuomojamo iš duomenų centro – kiekvienas variantas turi savų pranašumų. Vis dėlto kartais tereikia pamatyti pagrindinius ypatumus vienoje vietoje – tuomet individualią paslaugos naudą įvertinti lengviau. Tad šį kartą aptarkime svarbiausius faktus, kuriuos derėtų žinoti apie dedikuotus serverius.
1. Egzistuoja ne vienas dedikuotų serverių tipas
Paprastai dedikuotus serverius įsivaizduojame taip: tai fizinis serveris, kurio resursais naudojasi tik vienas naudotojas (duomenų centro klientas). Tai vienu metu ir tikslu, ir ne visai. Esmė ta, kad kai kurie paslaugų teikėjai dedikuotais serveriais vadina virtualius serverius (VDS), taip tarsi atskirdami juos nuo kitos rūšies – virtualių privačių serverių (VPS). Taigi, prieš renkantis paslaugą ir jos teikėją derėtų pasitikrinti dėl termino reikšmės.
Dedikuoti serveriai nauda lenkia kitas alternatyvas tuomet, kai reikia sprendimų laisvės ir patikimumo. Renkantis šį sprendimą suteikiama visiška laisvė valdyti serverį, ir šiuo atveju klientas yra nepriklausomas nuo paslaugų tiekėjo. Tiesa, derėtų įsivertinti, ar savarankiškas serverio valdymas nesukels iššūkių: tai sudėtingesnė užduotis nei, pavyzdžiui, virtualaus / „cloud“ serverio valdymas. Tokiu atveju verta pasvarstyti apie profesionalias sistemų administravimo paslaugas.
2. „Nuosavi“ serveriai dideliems poreikiams
Atsakymas į klausimą, kam geriausiai tinka tokių serverių nuoma – paprastas. Idealiu atveju paslauga skirta vienam dideliam ar keliems mažesniems projektams. Dedikuotų serverių nuoma puikiai tinka finansinių, medicinos, teisės paslaugų teikėjams, tiems, kuriems reikia nuolatinio svetainių bei sistemų prieinamumo. Taip pat tiems, kurie nori talpinti nestandartines, specifines sistemas, ar kurti didesnę IT infrastruktūrą. Kadangi serveriu naudojasi tik vienas savininkas, projektai čia saugesni, pakeitimai atliekami sparčiai ir be trukdžių.
3. Lengvas pritaikymas prie poreikių
Pasirinkus dedikuotą serverį, resursus valdyti labai paprasta. Tokiu atveju nėra „kaimynų“, kurie taip pat pretenduotų į tuos pačius resursus. Be to, kitaip nei pasirinkus virtualų serverį, apribojimų nėra ir iš paslaugos teikėjo pusės. Jei, sakykime, dėl išaugusios paklausos srautas į svetainę ar kitokią serveryje laikomą sistemą stipriai išaugtų, resursų poreikis būtų patenkintas lengvai ir greitai.
4. Ypatingas saugumas
Dedikuoti serveriai gali būti saugūs dvejopai. Jeigu jie laikomi patikimame duomenų centre, vadinasi, yra apsaugoti nuo fizinių įsilaužėlių, gaisro, vandens pavojaus, taip pat – ir nuo kenkėjiško srauto. Kiekvienas fizinis serveris čia saugomas ir nuo perkaitimo ar drėgmės: tuo paprastai rūpinasi automatizuotos sistemos.
Kita vertus, tokie serveriai saugesni dėl paties nuosavybės principo – nėra rizikos, kad žalos tyčia ar netyčia pridarys „kaimyninis“ projektas. Žinoma, saugumas priklauso ir nuo nuomininko: jis turi įsidiegti reikiamas antivirusines sistemas ir kitus sprendimus, padedančius laiku pastebėti bei užkirsti kelią galimiems trikdžiams.
5. Finansiniai niuansai
Neretai dedikuotas serveris kaina lenkia kitas alternatyvas. Vis dėlto retai kada vadovavimasis vien kaina suteikia naudos. Derėtų įvertinti ne tik sumą, kurią kas mėnesį išleisite. Verčiau nepamiršti papildomų išlaidų, kurios būtų patiriamos serverius prižiūrint savarankiškai, t. y. laikant savose patalpose. Tai – ne tik patalpos, atlyginimas IT personalui, bet ir įvairi papildoma įranga, investicijos į fizinį serverių saugumą.
Įvertinus visus niuansus, dedikuoto serverio nuoma tam tikrais atvejais gali būti geriausias sprendimas, nes sumažina rūpesčius ir sutaupo resursų. Tai racionalus pasirinkimas nuosaviems didesniems projektams, kai reikia didesnio patikimumo, saugumo, galingumo ir laisvės. Viskas, ko reikia – žinoti konkretesnius poreikius ir atrasti lankstų duomenų centrą.