Lietuvos Seimui ir Vyriausybei svarstant paramos verslui priemones bei galimybes, Europos Parlamento narys Andrius Kubilius apgailestauja, kad mūsų šalies vadovai neperima geriausių kitų šalių praktikų, o vis dar bando „išrasti dviratį“ ir svarsto tikrai ne pačius efektyviausius paramos verslui sprendimus.
„Visas pasaulis vis labiau išgyvena dėl pandemijos nulemtos ekonominės krizės. Valdžios, opozicijos atstovai, darbdaviai, profesinės sąjungos vienijasi, rengia, tvirtina ir įgyvendina didžiulės apimties, efektyvius, taiklius ir greitus paramos verslui planus. Tik Lietuvos valdžia rami ir niekur neskuba: paskelbė didelius paramos verslui skaičius (lyg 2.5, o gal 5 mlrd. eurų) ir, atrodo, būdama patenkinta, ant tokių didelių skaičių tiesiog užmigo“, – savo pastebėjimus išsako A. Kubilius.
Sprendimų, kaip tie pinigai Lietuvoje pasieks verslą vis dar nėra, kai tuo tarpu kitose šalyse, visos paramos schemos jau veikia visa apimtimi. Estai jau dalina darbdaviams pinigus ir kompensuoja prastovų atlyginimus, o Lietuvoje tuo tarpu dar tik svarstomi įstatymai.
Pasak parlamentaro, netgi tos priemonės, kurias šiuo metu svarsto Seimas, irgi nėra efektyvios ir išties galinčios suteikti paramą verslui.
„Pagrindinei visame pasaulyje šios krizės metu taikomai paramos verslui priemonei – karantino metu mokėti uždaryto verslo darbuotojams atlyginimų kompensacijas, kurios turi būti maksimaliai artimos iki karantino gautam darbuotojo atlyginimui – Lietuvos valdžia sugalvojo papildomą sąlygą – reikalauti, kad verslas įsipareigotų tokius darbuotojus ir po karantino dar išlaikyti įdarbintus 3 arba 6 mėnesius. Jei verslas neįvykdys tokios sąlygos, jis turės gražinti kompensacijos. Tai su sveiku protu nesuderinama sąlyga, nes daugeliui verslų (restoranams, sporto klubams ir pan.) kyla didelės natūralios abejonės, kaip po karantino jiems apskritai pavyks susigrąžinti paklausą pandemijos išgąsdintoje visuomenėje ir todėl joks sveiku protu besiremiantis verslininkas nenorės prisiimti tokio įsipareigojimo. Tokių sąlygų savo verslininkams paramos programose nekelia nei Vokietijos, nei Danijos, nei JAV, nei Estijos Vyriausybės. Kelia vienintelė Lietuva. Ir Rusija“.
A. Kubilius kritikuoja mūsų šalies valdžios atstovų nuostatą visiems verslams skirti tokią pačią MMA dydžio kompensaciją. Jo nuomone, kompensacijos turėtų būti skaičiuojamos pagal mokėtus atlyginimus. Su tokia MMA lygio kompensacijos niveliacija valdžia ateityje ir sąžiningą verslą stums mokėti atlyginimus „vokeliuose“.
Europos Parlamento nario nuomone, verslui turėtų būti kompensuojami ne tik darbuotojų atlyginimai, bet ir kiti pastovieji kaštai: nuomos ir kredito įmokos, kurias verslas turi mokėti ir karantino laikotarpiu, nors jo pajamos šiuo metu yra nulinės. Kompensacija turėtų tekti ne kokiomis nors lengvatinėmis paskolomis, kurias dar ir sunku gauti, bet negrąžinama dotacija.
„Todėl šiais sudėtingų krizių laikais, ir visuomenei, ir medikams, ir darbdaviams, ir darbuotojams sunkių išbandymų laikais raginu valdžią pirmiausia įveikti savąją „sveiko proto“ krizę, išgirsti verslo, ekspertų, opozicijos geranoriškas pastabas ir imtis darbų. Pinigai verslą turėjo pasiekti jau vakar. Dar po kelių savaičių bus vėlu, nes paprasčiausiai nebeliks didelės dalies to verslo, kuriam tie laiku gauti pinigai būtų padėję“, – sako A. Kubilius.
Europos Parlamento narių A. Kubiliaus, R. Juknevičienės ir L. Mažylio biuras
Užsakymo Nr.: SG-20-2