Darbas biure užima esminę vietą kasdienėje žmogaus veikloje: galimybė vienu metu atlikti galybę užduočių, tvarkyti darbinius ir asmeninius reikalus vien kompiuteriu, telefonu išspręsti sudėtingus klausimus paspartina procesus, tačiau sukelia stresą.
Besistengdami padaryti vis daugiau darbų, užsimirštame, kad visą šį krūvį mes perkeliame ir savo akims – visur esantis tekstas, dokumentai, kompiuterio ir telefono ekranai alina regėjimą. Gydytoja oftalmologė Gražina Markauskienė perspėja: tinkamai neprižiūrėjus vartais į pasaulį vadinamų akių, galime turėti žymių sveikatos sutrikimų, kurių neaptikus laiku, galimi negrįžtami regėjimo pakitimai.
„Akių ligos ir regos sutrikimai – viena labiausiai visuomenėje paplitusių sveikatos problemų. Dažniausiai žmonės į akių gydytojus kreipiasi pajutę perštėjimą akyse, kuris yra pagrindinis išsausėjusių akių sindromo simptomas. Šiuolaikinis gyvenimo būdas – ilgas darbas kompiuteriu, stresas, poilsio stoka, visur naudojami kondicionieriai – išdžiovina akį, o žmogus, sutelkęs dėmesį, užsimiršta mirksėti. Tokios akys pavargsta, parausta, tad jėgų joms suteikti geriausia lašinant akių lašus“, – pasakoja Kauno klinikų oftalmologė G. Markauskienė.
Specialistė ragina lankytis pas akių gydytoją ne tik pajutus perštėjimą, bet ir reguliariai patikrai – kuo anksčiau identifikuojami akių sutrikimai, tuo efektyvesnis gali būti jų gydymas.
„Į medikus kreipiasi vis jaunesni pacientai. Jiems nustatomas akių išsausėjimas, regos sutrikimai, o vidutinio amžiaus žmonėms svarbu patikrinti ir akių dugną, pamatuoti akies spaudimą – taip galima aptikti glaukomą, kataraktą, kurias, jų vystymo pradžioje gydyti yra daug lengviau, – regėjimo tikrinimo naudą pabrėžia G. Markauskienė. – Taip pat svarbu imtis ir profilaktikos – valgyti morkų, mėlynių, riebios žuvies, bent kartą per metus suvartoti vitaminų ir mineralų komplekso akims kursą – tai padeda išsaugoti regėjimą ir aprūpinti akis daugeliu reikalingų medžiagų.“
JAV mokslininkai apskaičiavo, kad pavargusios akys lemia ir mažėjantį darbingumą: vidutiniškai dėl sausų akių prarandamos 2,5 darbo valandos per savaitę. Gerinti darbo rezultatus ir savijautą siūloma pasinaudojant lengvais kasdieniais patarimais:
- Dažniau mirksėkite;
- Kompiuterio monitorių ar nešiojamą kompiuterį laikykite žemiau akių lygio – taip akių vokai uždengs dalį akies ir leis jai ilsėtis;
- Gerkite daug skysčių, kad organizmas nedehidratuotų;
- Valgykite maisto, kuriame yra vitamino A, karotenoidų, cinko, omega-3;
- Venkite prirūkytų ar kitų dūmais, garais užterštų patalpų;
- Skaitydami knygą, žiūrėdami televiziją ar dirbdami kompiuteriu atlikite pertraukėles: kas 20 minučių intensyvaus akių darbo pabūkite 20 sekundžių užsimerkę;
- Neaukokite miego. Bent 7 valandos kokybiško miego ne tik leidžia akims pailsėti, bet ir tausoja visą jūsų organizmą.