Pagal medikų statistiką vienas iš 70 žmonių yra albinzimo geno nešiotojas, tačiau albinizmas yra nedominuojantis genas, todėl tikimybė, kad kūdikis gims albinosas yra tik tada, kai abu tėvai nešiojasi tą patį albinizmo geną.
Kas yra albinizmas?
Albinizmas (iš lotyniško žodžio albeus – baltas) – tai įgimta būklė, kai odoje, plaukuose ir akyse nesigamina pigmentas melaninas, todėl tokios būklės žmonių oda būna labai blyški ir jautri saulės spinduliams, plaukai balti arba gelsvos spalvos ir žydros arba rausvo atspalvio akys. Albinizmas gali pasireikšti visų rasių ir tautybių žmonėms ir netgi dažnai aptinkamas gyvūnuose.
Dažnai žmonėms kyla klausimas, ar albinizmas yra išgydomas ir ar tai tik išvaizdos pokytis?
Albinizmas neišgydomas, tai yra įgimta organizmo būklė, kurios pakeisti mokslininkai dar nesugeba. Albinosus daktarai įspėja saugoti save nuo kenksmingų saulės spindulių bei nuolat tikrintis sveikatą, kadangi albinizmas yra susijęs ne tik su išvaizdos pakitimais bei jautrumu saulei, bet ir su kitomis sveikatos problemomis. Dauguma melanino stokojančių žmonių turi problemų su rega, nes akys labai jautrios šviesai. Taip pat teigiama, kad visi albinosai, tiek žmonės, tiek gyvūnai, turi problemų su klausa. Moksliškai patvirtinta, kad albinosai dažniau serga odos vėžiu ir kenčia nuo priešlaikinio odos senėjimo, todėl šių žmonių gyvenimas neįsivaizduojamas be didelio kiekio nuo saulės apsaugančio kremo, kurio SPF negali būti mažesnis nei 20.
Afrikoje gimti albinosu – reiškia užtraukti šeimai prakeiksmą
Daugumoje Afrikos visuomenių albinizmas yra laikomas negalia ir dėl žinių bei švietimo trūkumo albinosai patiria socialinę atskirtį. Apie albinosus sklando įvairios legendos ir mitai, esą jei šeimoje gimsta albinosas vaikas, tai yra bausmė ir prakeiksmas, yra žinoma net atvejų, kai tėvai, bijodami užsitraukti nemalonę, patys savo vaikus nužudo arba parduoda vietiniams žyniams ir raganiams, kurie tiki, jog albinosų galūnės, plaukai ir kraujas turi stebuklingų galių. Nuo 2007 metų vien Tanzanijoje nužudyta mažiausiai 40 albinosai, o jų atskiros kūno dalys parduotos. Afrikoje raganavimu užsiimantys žyniai teigia, kad albinizmu sergančiųjų galūnės gali garantuoti sėkmę, gerą derlių ir turtus, todėl atsiranda tikinčiųjų, kurie už tai sumoka didelius pinigus.
Didžiausias problema Afrikos šalyse, tokiose kaip Tanzanija ar Zimbabvė, yra tai, kad žmonės nėra pakankamai šviečiami ir supažindinami su albinizmu. Šalyse, kuriose vyrauja vietiniai papročiai ir mitai, skatinantys žiaurius albinosų žudymus, tiek valdžios, tiek tarptautinių organizacijų pastangomis bandoma mokyti ir supažindinti žmones, kas tai yra albinizmas, ir taip užkirsti kelią žinių trūkumo paskatintiems mitams engti ir persekioti albinosus. Tik tinkamas švietimas ir visuomenės pastangos bei dėmesys problemai padės pagerinti albinosų gyvenimą.
Indrė Žalalytė