Birželio 26 dieną minima tarptautinė narkomanijos prevencijos diena. Ši data verčia susimąstyti, ne vien apie narkotikus ar jų kontrabandą, tačiau, apskritai, apie priklausomybes, verčiančias žmones kentėti. Koks slidus kelias nuo vakarėlių sielos iki priklausomybės nuo psichoaktyvių medžiagų, skiriančios šeimas, paliekančios vaikus be tėvų ir griaunančios gyvenimus.
Pernai Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos (toliau – MK) specialistai susidūrė su atveju, verčiančiu susimąstyti, ar tikrai viską padarome, kad vaikai neliktų be biologinių tėvų globos.
„Susidūrėme su vienu atveju, kai vienišas tėtis priklausomas nuo alkoholio, pripažino savo problemą, tačiau negalėjo pradėti reabilitacijos kurso, nes neturėjo kur, o ir nenorėjo palikti vaiko. Jis ir buvo pirmasis reabilitacijos bendruomenės „Alfa centras“ sveikimo programos dalyvis, įsikūręs centre su vaiku“, – pasakojo Irma Matulevičienė, MK socialinė darbuotoja.
Šiek tiek pagalvojus, labai natūraliai kyla klausimas: kaip tėvams išsivaduoti nuo priklausomybės, praleisti būtiną laiką reabilitacijos centre ir neprarasti ryšio su vaikais?
„Moterims skirtuose priklausomybės ligų centruose jau senokai suteikta galimybė gyventi drauge su vaikais, tačiau tėvai šiuo klausimu buvo nuskriausti“, – mintimis dalijosi Andrejus Pozdniakovas, vienas iš „Alfa centro“ įkūrėjų.
2013 metais įsteigtas reabilitacijos bendruomenės „Alfa centras“, įsikūrė Marijampolės apskrityje, tai – vienintelis tokio pobūdžio centras Lietuvoje, kur vyrai gali apsistoti kartu su savo vaikais.
Šiuo metu centre atsparos ir stiprybės ieško apie 10 vyrų. Vienas jų Karolis, kuris gyvena centre drauge su 3 ir 4 metų vaikais.
Dar vienas sveikimo programos dalyvis laukia, kada bus sutvarkyti formalumai ir į centrą atvyks gyventi du jo vaikai – pradinukai.
Prieš apsigyvenant pirmajam vaikui, centre buvo sukurtos tinkamos jam gyventi sąlygos, įrengtas kambarys pagal tėvo ir vaiko poreikius. Prie pasiruošimo ir patalpų atnaujinimo labai prisidėjo pats tėvas, kurdamas tinkamas sąlygas atvyksiančiam mažyliui.
Buvęs „Alfa“ centro sveikimo programos dalyvis Darius – žmogus matęs ir šilto, ir šalto: praleidęs ko ne 20 metų įkalinimo įstaigose, beveik tiek pat laiko vartojęs intraveninius narkotikus. Per tą laiką prarado ryšį su šeima, vaikai užaugo be jo. Po reabilitacijos „Alfa“ centre jis tapo centro savanoriu, padeda kitiems išsivaduoti nuo gyvenimus griaunančių įpročių. Bene svarbiausia tai, kad reabilitacijos dėka Darius atkūrė ryši su vaikais, kurių 2 jau suaugę, tačiau paauglys sūnus noriai leidžia vasarą centre drauge su tėvu.
Reabilitacija pagrįsta mokymusi siekti tikslų bei prisiimti atsakomybę. Ji suteikia galimybę vyrams ugdyti savyje svarbius gyvenime dalykus: nuo kasdienės buities iki psichosocialinės raidos.
Ne mažiau svarbu tai, kad šiais patyrimais jie gali dalintis su savo atžalomis, patys mokytis ir mokyti juos: kaip užauginti sodinuką, kaip susitvarkyti kambarį, galų gale, kaip blaiviai atšvęsti gimtadienį, padėti suprasti, kokia svarbi atsakomybė.
„Leisdami drauge kiekvieną dieną bendraudami, ugdydami savo vaikus „Alfa centre“, tėvai ne tik nepraranda emocinio, fizinio ryšio su vaikais, atsisako priklausomybių, bet gerina ir savo tėvystės įgūdžius“, – tvirtino I. Matulevičienė.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija