„Bonsai“ kilo iš kiniško žodžio „pun-sai“ ir reiškia medį, augantį vazone. Tai – itin graži tradicija, turinti didelę kultūrinę reikšmę. Bėgant laikui medeliai išpopuliarėjo visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Kita vertus, tokio augalo priežiūra nėra itin paprasta, tačiau išties įdomi. Visgi, medeliai į mūsų šalį atkeliavo jau prieš daug metų. Taigi – ar jie vis dar populiarūs? Be jokios abejonės, taip. Nors bėgant laikui jie šiek tiek keitėsi, o kai kurios medžių rūšys buvo populiaresnės už kitas, pats augalas iš parduotuvių lentynų tikrai neišnyko. Be to, pastebima, kad bonsai į madą sugrįžta pilnu pajėgumu, mat juo susidomi išties gausybė žmonių.
Bonsai medelių istorija
Bonsai medeliai atsirado Kinijoje, tačiau vėliau juos perėmė japonai. Būtent šioje šalyje augalas stipriai išpopuliarėjo ir ėmė plisti po visą pasaulį. Šiuolaikinės medelių formavimo technikos užuomazgos atsirado maždaug XVIII a. Visgi, pradžioje vakarų pasaulis į šiuos augalus žvelgė keistai. Kita vertus, bėgant laikui bonsai pradėjo populiarėti visur – Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, o galiausiai ir Lietuvoje. Svarbu paminėti, kad šis augalas nuo seno simbolizuoja minimalizmą, paprastumą bei harmoniją. Bonsai medeliai įkvepia žmones susitelkti tik į natūralų grožį. Kita vertus, jų priežiūra taip pat yra savotiškas laisvalaikio praleidimo būdas – juk augalu reikia rūpintis nuolat. Visgi, tam, jog sugebėtumėte tai padaryti, svarbu turėti kantrybės, noro ir atsakomybės.
Bonsai auginimas pradedantiesiems
Šis augalas reikalauja itin daug priežiūros ir atsakingumo. Bonsai gali būti auginami tiek lauke, tiek namuose, priklausomai nuo pasirinkto medžio. Juos reikės laistyti, tręšti, persodinti ir genėti. Be to, renkantis tinkamą vietą, kurioje įkurdinsite medelį, svarbu atsižvelgti į šviesos, drėgmės, dirvožemio ypatumus. Pavyzdžiui, bonsai nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Kita vertus, augalui vis tiek reikalingas nemažas šviesos kiekis. Taigi, svarbu įvertinti labiausiai tinkamą vietą jam laikyti. Be to, medelį taip pat reikės suformuoti pagal savo norus. Visgi, tai nėra taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti. Nemažai technikų yra skirtos pažengusiems, todėl tik nedidelė jų dalis tinka pradedantiesiems. Laimei, sukaupus šiek tiek informacijos ir turint atliekamo laiko, bonsai medelį auginti gali būti be galo smagu. Tai – tam tikras laisvalaikio praleidimo būdas, savotiška meno forma ir atsiribojimo nuo kasdienybės šaltinis. Be to, augalas išties papuoš tiek Jūsų namus, tiek lauke esančią aplinką.
Taigi – ar bonsai medeliai vis dar madingi?
Bonsai populiarumas tikrai nemažėja ir kažin ar kada nors išnyks. Visų pirma, šie medeliai turi didelę kultūrinę reikšmę. Be to, jie atspindi tai, kuo pasaulis gyvena dabar – minimalizmą ir paprastumą. Šie aspektai į madą sugrįžta visur, įskaitant namų interjerą, mados industriją, sodininkystę. Taigi, pastaruoju metu Bonsai medeliai išgyvena savo atgimimą. Kita vertus, kaip jau minėjome kiek anksčiau, tikėtina, kad šių populiarumas pilnai neišnyks niekada. Tai ne tik paprastas augalas, tačiau puikus laisvalaikio praleidimo būdas ir tam tikra meno forma. Visgi, tikėtina, kad nuolat keisis pačių medelių pasirinkimas. Ką tai reiškia? Na, pastaruoju metu ficusas bonsai išlieka vienu iš populiariausių variantų. Kita vertus, anksčiau ar vėliau jį pakeis kiti augalai. Žinoma, bonsai formavimo technikos vis tiek išliks, tačiau tikriausiai taip pat šiek tiek pasikeis. Bet kokiu atveju, medeliai vis dar yra itin populiarus pasirinkimas, ypatingai tuomet, kai kalbame apie jų dovanojimą kitiems.