Šiandien Marijampolės kultūros centro dailės galerijoje vyko tradicinis savivaldybės švietimo įstaigų vadovų susirinkimas, kurio metu buvo aptarta praėjusių mokslo metų rezultatai, pasirengimas naujiems 2023–2024 mokslo metams, naujovės, klasių komplektavimo, centralizuotos priėmimo sistemos efektyvumo ypatumai ir kiti švietimo bendruomenei aktualūs klausimai.Susirinkime dalyvavo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, vicemerė Agnė Pavelčikienė, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Alvydas Zdanys, Savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis su skyriaus specialistais, švietimo įstaigų vadovai.
Švietimo bendruomenę su tuoj prasidėsiančiais mokslo metais sveikinęs savivaldybės meras sakė: „Jau tradiciniu tapęs susitikimas mums duoda pradžią rugsėjo 1-osios šventei, sveikinu visus susirinkusius su naujais mokslo metais, linkiu susiklausymo, sklandaus, sėkmingo darbo, gražaus bendravimo ir bendradarbiavimo. Žinau ir suprantu, kad teks susidurti su mažesniais ar didesniais iššūkiais, bet su tinkamais sprendimais viskas įmanoma, svarbiausia ieškoti tam tinkamo būdo. Tikiuosi, jog ir toliau naujais ir inovatyviais būdais ugdysime jaunąją marijampoliečių kartą.“
Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Alvydas Zdanys švietimo bendruomenei linkėjo kūrybingai pradėti naujus mokslo metus, sėkmingai siekti užsibrėžtų tikslų ir geriausių rezultatų.
Paprašyta su visuomene pasidalyti mintimis apie artėjančius mokslo metus, laukiančias naujoves ir apie tai, ar pasiteisino jau priimti sprendimai, vicemerė Agnė Pavelčikienė išsamiai atskleidė surinktus duomenis ir papasakojo savo įžvalgas, kurias pateikiame:
Rugsėjo 1-ąją mokyklų slenksčius peržengs daugiau mokinių
Skaičiuojama, kad šiais, 2023–2024, mokslo metais Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose mokysis beveik 6600 mokinių, ir tai yra šiek tiek daugiau nei praėjusiais mokslo metais. Pirmokėlių skaičius išlieka toks pats, koks kad buvo pernai – su jauduliu pirmą kartą į mokyklą eis 580 pirmokų. Pirmokėlių nebus Sasnavos pagrindinėje mokykloje ir „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre, tačiau daugiau pirmokų sugužės į „Saulės“ pradinę mokyklą ir į R. Stankevičiaus progimnaziją. Pastebima, jog šiek tiek sumažėjo abiturientų skaičius, šiemet jų bus 420.
Darželiuose vis dar yra laisvų vietų, trūksta tik kelių vietų patiems mažiausiems
Net 2500 mažųjų marijampoliečių lanko darželius, kitaip sakant, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas. Gera žinia ta, kad šiemet buvo padidintas vietų skaičius patiems mažiausiems, t. y. metinukams. Vietų skaičius padidėjo nuo 90 iki 100, tačiau vis tiek 5 mažiesiems vietos pritrūko. Tačiau 2–6 metų amžiaus grupėje vaikučiams vietų ne tik kad nepritrūko, tačiau dar yra likusios 60 laisvų vietų. Būtina paminėti, kad šiais metais darželinukų tėvelius pasitiks naujovė – nebereikės mokėti už čia vykstančius būrelius.
Į mokyklas sėkmingai įsilieja ir ukrainiečiai, ir sugrįžę marijampoliečiai
Džiuginanti tendencija – mokyklose daugėja iš svetur sugrįžusių mokinių. Skaičiuojama, kad apie 20 mokinių, kurie rugsėjį pradės mokslo metus, sugrįžo iš užsienio, tačiau stebimas faktas, kad į Marijampolę gyventi persikelia šeimos iš kitų Lietuvos miestų, tokių Marijampolę savo namais pasirinkusių ir į mokyklas žengsiančių vaikų yra beveik 40. Ukrainiečių mokinių skaičius išlieka stabilus, jų mokyklose mokosi apie 100.
Centralizuota priėmimo sistema – pagalba ir tėvams, ir ugdymo įstaigoms
Jau dvejus metus mokiniai į mokyklas priimami Centralizuotos sistemos pagalba. Jeigu anksčiau neretai pasitaikydavo, kad mokinių į klases būdavo užregistruojama daugiau nei galima, tai pradėjus veikti šiai sistemai, tokių klaidų nebepasitaiko. Sistema yra patogi ir tėvams – jei anksčiau iki pat rugsėjo jiems reikėdavo gyventi nežinioje, vaikščioti po mokyklas ieškant savo vaikams vietos ir aiškinantis, ar vaikas tikrai „papuolė“ į norimą mokyklą, tai dabar viskas paprasta, aišku, skaidru ir suprantama. Tokia pati sistema jau daug ilgesnį laiką veikia registracijai į darželius ir procesai vyksta labai sklandžiai.
Daugiau galimybių su elektroniniais moksleivių pažymėjimais
Elektroniniai moksleivių pažymėjimai veikia jau keletą metų: mokiniai juos naudoja valgyklose, taip pat jų pagalba „atsižymi“ popamokinių veiklų lankymo suvestinėse. Šiemet pažymėjimų galimybės išplečiamos ir nuo rugsėjo 1 dienos pažymėjimai bus naudojami gaunant mokamą ir nemokamą mokinių pavėžėjimo paslaugą. Savivaldybė kompensuoja pažymėjimų gamybą pirmų, penktų, devintų ir vienuoliktų klasių mokiniams.
Mokinius ir mažuosius pasitiks atsinaujinusios erdvės
Kiekvienais metais savivaldybė skiria solidžią lėšų sumą, kad darbuotojai ir vaikai laiką leistų tvarkingoje ir įkvepiančioje aplinkoje. Šiais metais, susumavus iš Marijampolės savivaldybės biudžeto skirtų ir kitų šaltinių lėšas, skaičiuojama, kad ugdymo įstaigas pasiekė apie 4,6 mln. eurų. Tai išties rekordinė pinigų suma, kurios pagalba pokyčiai bus dar labiau matomi ir sukurs visiems saugesnę ir jaukesnę aplinką. Be to, kaip ir kasmet, įstaigos ir iš savo pajamų atnaujina edukacines erdves ir infrastruktūrą. Kalbant apie mokyklas, šiemet didžiausi pokyčiai bus matomi Rimanto Stankevičiaus progimnazijoje ir „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre, o ikimokyklinio ugdymo – lopšeliuose-darželiuose „Nykštukas“ ir „Rasa“, kur vykdomi renovacijos darbai.
Piniginė paskata gabiems vaikams ir juos ruošusiems mokytojams
Apskritai, skatinimo tvarkos atsirado iš švietimo bendruomenės lūkesčių. Norima pasidžiaugti olimpiadininkais, šimtukininkais ir abiturientais, baigusiais mokyklas su pagyrimais bei juos ruošusiais mokytojais. Tiek mokiniai, tiek mokytojai nusipelno būti pastebėti ir paskatinti. Savivaldybė taip pat pasirūpina mokinių nuvežimu į olimpiadas, jei toks poreikis būna. Šiais metais taip pat bus pastebimi ir skatinami jauni žmonės bei juos ruošę pedagogai.
Pedagogams – studijų rėmimo programa
Atkreipiant dėmesį į švietimo pagalbos specialistų trūkumą, savivaldybė ieškojo būdų, kaip paskatinti ar pritraukti trūkstamų specialybių pedagogus. Praėjusiais mokslo metais persikvalifikavimo studijas baigė 5 specialieji pedagogai, kurie dabar dirba ugdymo įstaigose. Šiemet buvo patvirtinta nauja Studijų rėmimo programa, į kurią šiuo metu pateikta nemažai paraiškų dėl finansavimo, tad lėšų poreikis ženkliai didesnis, nei kad buvo planuota, todėl bus ieškoma būdų, kaip padidinti finansavimo šaltinį ir suteikti finansavimą visiems besikreipiantiems. Svarbiausia, kad pedagogams ši programa patinka ir yra naudinga.
Visus iššūkius galima įveikti, o tiems, kuriems reikia, bus teikiama pagalba
Ne paslaptis, kad daugumą gąsdina atnaujinto ugdymo turinio programos nelyginėse klasėse. Tačiau valstybiniu lygmeniu šiai reformai dar nėra pasiruošta, todėl belieka laukti ir į šį iššūkį žvelgti kiek paprasčiau.
Gera žinia yra ta, kad bus teikiama mokymosi pagalba mokiniams, kuriems pernai sunkiai sekėsi pasiekti patenkinamą pasiekimų lygmenį. Tokiems mokiniams įstaigose, kuriose jie mokosi, ne didesnėse nei 5 mokinių grupėse bus teikiamos ne mažiau nei 20 vieno dalyko val. konsultacijos. Tikimasi, kad toks modelis padės mokiniams užpildyti atsiradusias mokymosi spragas ir pakelti savo pasiekimų rezultatus.