Koronavirusas tiek į privačias, tiek į viešąsias gyvenimo sritis įnešė suirutę ir pasimetimą Lietuvoje ir visame pasaulyje. Ne išimtimi tapo ir Kalvarijos savivaldybė, kuri sienų uždarymo laikotarpiu tapo viena iš dviejų Lietuvoje turinčių veikiančius pasienio postus, per kuriuos atvykstantys asmenys tapo nemažu galvos skausmu savivaldybės administracijai. Tiesa, Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Valdas Aleknavičius įžvelgia ir šios sunkios situacijos šviesiąją pusę. „Visus sprendimus tenka priimti čia ir dabar, nėra net laiko pasitarti, todėl galiu drąsiai sakyti – pasisėmėme puikios krizių valdymo patirties, kuri tikrai pravers ir ateityje“, – sakė jis.
Meras ne pilnai susipažinęs su situacija?
Uždarius šalies sienas Lietuvoje vos dviejuose savivaldybėse liko pasienio postai per kuriuos sausuma galima atvykti ir išvykti iš Lietuvos teritorijos, tai – Kalvarija ir Pasvalys. Šiems miestams ant pečių buvo užkrautas atvažiuojančių asmenų privalomas izoliavimas ir tikrinimas dėl COVID-19, o taip pat pervežimas nuo sienos į bet kurį šalies kampelį. „Turime tokį nuolatinį „džiaugsmą“, kai bet kuriuo paros metu gali mus pakelti ir pasakyti, kad privalome karantinuoti žmones. Tokiu atveju mes turime užtikrinti, kad tie žmonės būtų paimti nuo sienos, laikinai ar ilgesniam laikui apgyvendinti, kad būtų paimami jų mėginiai ir po to arba paleidžiami arba toliau laikomi karantinui skirtose savivaldybės patalpose“, – pasakojo V. Aleknavičius. Jis pabrėžė ne tik itin didelį darbuotojų, kasdieną kovojančių priešakinėse gretose, darbo krūvį, bet ir tai, kad nenumaldomai senka būtinų jų saugumui užtikrinti priemonių atsargos.
Kita vertus, meras Vincas Plikaitis ramus. Jo teigimu, situacija savivaldybėje yra valdoma ir nors gyventojus vis dar kausto baimė, jie yra sąmoningi, o visų būtiniausių priemonių, skirtų užkirsti kelią koronaviruso plitimui Kalvarijoje, jo žiniomis, pakanka. Tiesa, dėl detalesnės informacijos jis paragino kreiptis į administracijos direktorių, kuriam yra perduota visa atsakomybė už kovą su COVID-19 savivaldybėje.
Užkliuvo įsigytas automobilis
Tam, kad greitai ir, svarbiausiai, saugiai būtų galima paimti žmones iš pasienio, o taip pat ir pristatyti juos paimti mėginius ar namo – į bet kurį Lietuvos miestą, savivaldybės administracija įsigijo automobilį. Tiesa, tai pradžiugino ne visus. Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius pasakojo, kad dėl automobilio susilaukė priekaištų iš miesto mero V. Plikaičio, kuris V. Aleknavičių užvertė skundais.
Savo ruožtu administracijos direktorius automobilio pirkimu neabejoja. „Automobilio pirkimas buvo būtinas, nes turi būti galimybė atskirti vairuotojo dalį nuo keleivio dalies, taip pat transportas turi būti lengvai dezinfekuojamas, – sakė savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, – vertinimų reikėjo daug atlikti – ar įsigyti naują automobilį, ar naudoti kažkurį iš jau turimų. Iš tiesų, visos turimos transporto priemonės realiai yra dirbančios, naudojamos. Taigi mes priėmėm sprendimą tokį – kai kitos savivaldybės nuomojo specialią transporto priemonę, mes – įsigijom“.
Na, o naujai įsigytam automobiliui dirbti tenka tikrai daug. V. Aleknavičiaus teigimu, šiuo metu jis yra nuriedėjęs jau ne vieną tūkstantį kilometrų, kursuoja be sustojimo – veža žmones, kuriuos reikia karantinuoti savivaldybės izoliavimo patalpose, veža juos į mėginių dėl koronaviruso paėmimo vietą. Administracijos direktorius pasakojo, kad pavyzdžiui savaitgalį specialus automobilis važiavo į Klaipėdą, iš kur parsivežė kalvarijietį. „Po to, kai automobilio nebereikės naudoti koronaviruso situacijos reikmėms jis bus panaudotas kitiems savivaldybės poreikiams. Iki šiol turimas automobilių ūkis yra labai senas“, – sakė V. Aleknavičius.
Apsisaugojimo priemonių Valstybės rezervas iki šiol neskiria
Balandžio 27-ąją Kalvarijos savivaldybėje pradėjo veikti mobilus COVID-19 tyrimo paėmimo punktas. Iš pradžių jame prevenciškai buvo testuojami socialines paslaugas atliekantys savivaldybės darbuotojai, sveikatos priežiūros specialistai. Šiuo metu punkte tikrinami vaikų darželių darbuotojai, kurie į savo darbo vietas sugrįš jau pirmadienį, gegužės 18 dieną. V. Aleknavičius teigia, kad vien šiandieną bus paimta 50 mėginių.
Tiesa, mobilaus punkto darbui koją jau labai greitai gali pakišti asmens saugos priemonių trūkumas. „Kai tik atsidarėme punktą kreipėmės, kad mums iš Valstybės rezervo būtų skiriama priemonių. Šiai dienai iš rezervo esame negavę visiškai nieko. Punktas dirba savivaldybės lėšomis, visos priemonės yra pirktos iš mūsų išteklių. Sveikatos apsaugos ministerija dar tik svarsto, ką su mumis daryti – ar duoti priemonių iš rezervo ar neduoti“, – teigė savivaldybės administracijos direktorius. Jis pasakojo, kad priemonių yra likę dar maždaug dviem savaitėms, o jeigu Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas bus priimtas Kalvarijos nenaudai, teks priemones vėl pirkti iš savivaldybės lėšų. „Negalime tokiais dalykai juokauti ir sustabdyti testavimo ar kitų darbų. Mūsų prievolė – užtikrinti darbą, taigi jeigu iš valstybės rezervo negauname, turime pirkti patys“, – sakė V. Aleknavičius.
Pinigai tirpte tirpsta
Ne tik apsisaugojimo priemonės yra tai ko trūksta savivaldybei. Prasidėjus pandemijai, savivaldybės administracijos direktoriaus rezerve buvo vos 500 eur, todėl savivaldybės tarybai teko spręsti iš kurių biudžeto eilučių būtų galima paimti pinigų apsaugos priemonėms, karantinavimo patalpoms, žmonių maitinimui ir kitoms reikmėms. „Tik vėliau, per derybas, pavyko gauti papildomą sumą. Šiai dienai, direktoriaus rezerve, į kurį buvo perkelta 20 tūkst., eurų yra likę vos kiek daugiau nei 1000 eur“, – pasakojo V. Aleknavičius.
Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius pripažįsta, kad visgi, sunkiausia šioje situacijoje buvo greit persiorientuoti, užtikrinti naują darbo rėžimą, kurį padiktavo pandemija ir karantinas. „Tai nėra paprasta, nes kai gauni įsakymą, jį privalai vykdyti tuoj pat. Pavyzdžiui, be jokios metodinės medžiagos turi sugalvoti, kaip užtikrinti karantinavimo sąlygas asmenims, kaip užtikrinti maitinimą. Sprendimai turi būti priimami čia ir dabar, – pasakojo V. Aleknavičius, – pagal tai kaip mes veikėm, galima sakyti, kad išmokom valdyti krizes. Nežinau, kokiu pažymiu įvertintų mūsų krizių valdymo sugebėjimus, bet mes jau tikrai sugebam greit reaguoti į pokyčius“.
Šiuo metu Kalvarijoje yra likę 3 COVID-19 sergantys asmenys, dar 4 yra laikomi pasveikusiais. Tiesa, dauguma šių žmonių yra susiję su ligos protrūkiu Marijampolės ligoninėje, 6 iš koronavirusu užsikrėtusių kalvarijiečių yra ligoninės darbuotojai ar jų šeimų nariai.