Pasitikti rytą su šviežios kavos puodeliu daugeliui jau tapo kasdienybė, tačiau ne paslaptis, kad kartais kavos aparatai sugenda palikdami šeimininkus be rytinio espreso ar kapučino puodelio.
Nors specializuotose kavos aparatų parduotuvėse, perkama technika pasižymi patvarumu ir genda itin retai, visgi problemų dėl netaisyklingo naudojimo ar dėl prastos kavos aparato priežiūros atsirasti gali. Nors patikimi ir specializuoti pardavėjai ne tik suteikia produktui garantiją, bet ir įsipareigota padėti šiam sugedus, vis dėlto dalį gedimų galima nesudėtingai pašalinti savo jėgomis.
Automatinių kavos aparatų gedimai
Automatiniai kavos aparatai itin paklausūs lietuvių namuose. Jais naudotis nesudėtinga, o norimą kavą galima pasigaminti vieno mygtuko paspaudimu. Jų išskirtinis bruožas – pačiame aparate malamos pupelės, tačiau būtent ši funkcija arba netinkamas jos naudojimas gali sukelti aparato gedimų ar nepatogumų kuriuos žemiau ir aptarsime.
Nekokybiška kava ir nemalonus kvapas
Gaminant kavą, ką tik sumaltų ir jau panaudotų pupelių likučiai paprastai krenta į specialiai tam skirtą talpą. Tačiau dažnai ji lieka pamiršta. Verta paminėti, kad nevalomos nuosėdos gali pasklisti ir po kitas aparato dalis, o maži likučiai kauptis atvirose jo vietose. Tai ne tik atrodys netvarkingai, bet palaipsniui paveiks ir kavos skonį.
Netvarkomi kavos likučiai susiformuoja į lipnią juodą masę, kuri yra linkusi pelyti, tad jūsų gaminamos kavos skonis ir kvapas taps tikrai ne itin malonus jei į tai tinkamu laiku nepasirūpinsite kavos likučiais. Kad taip neatsitiktų, būtina nuolat valyti nuosėdų talpą ir patikrinti, ar jų nėra užsilikusių kitose aparato ertmėse.
Pašaliniai garsai
Dar viena problema su kuria gali susidurti automatinių kavos aparatų savininkai – tai kavos gamybos metu iš įrenginio pradedantys sklisti keisti garsai. Jei, proceso metu, spustelėję kavos gamybos mygtuką išgirsite spragtelėjimą – vertėtų sunerimti. Tai gali būti pavojaus signalas, pranešantis, kad viena ar kita įrenginio detalė yra ne savo vietoje. Nesprendžiant šios problemos, pasimetusios detalės laikui bėgant gali tiesiog sulūžti bei sugadinti kitus mechanizmus.
Dar viena priežastis, galinti sukelti šiuos garsus gaminant kavą – tai aparate prisikaupę nešvarumai. Būtent jie gali trikdyti sklandų įrenginio darbą. Nešvarumų sankaupos gali užkimšti aparate esančius vamzdelius ir taip sukelti šiuos įspėjančius, nemalonius garsus. Tai paprasta problema kurią galima išspręsti savo jėgomis. Tam reikėtų nuodugniai išvalyti kavos aparatą apžiūrint visas jo ertmes. Visgi, jei tai problemos neišspręstų, pagalbos reikėtų kreiptis į specialistus.
Kapsulinių kavos aparatų gedimai
Kavos aparatai su kapsulėmis – vis labiau populiarėjantis įrenginys. Jam nereikia ypatingos priežiūros, o ir naudotis juo paprasta. Norint mėgautis šviežia kava užtenka įdėti kapsulę ir spustelėti mygtuką. Nors tokių aparatų veikimo principas nėra labai sudėtingas ir painus, problemų bei gedimų taip pat pasitaiko.
Nebėgantis vanduo
Jei aparatas paruoštas tvarkingai (įkištas į elektros lizdą, bakas pripildytas vandens), bet paleidus kavos gaminimo procesą vanduo necirkuliuoja, tai nebūtinai reiškia aparato gedimą. Iš pradžių reikėtų patikrinti, ar vandeniui skirtas bakelis tvirtai įstatytas į jam skirtą vietą. Kartais nutinka taip, kad jis pritvirtinamas netiksliai ir vanduo negali nutekėti į patį aparatą.
Tačiau jei įsitikinote, kad kavos aparatas veikimui paruoštas tinkamai, o vanduo vis tiek lieka savo vietoje ir nejuda taip neleisdamas kavai patekti į puodelį, problema gali slėptis vamzdeliuose. Neišbėganti kava gali reikšti, kad aparate esantys vamzdeliai, pro kuriuos turi tekėti vanduo, užsikimšo ir dėl to neleidžia skysčiui pasiekti filtro. Norint pašalinti gedimą, reikėtų atlikti detalesnę kavos aparato apžiūrą, esant galimybei pravalyti vamzdelius.
Dingstantis spaudimas
Susilpnėjęs slėgis kapsuliniame kavos aparate – viena liūdniausių žinių jo savininkams. Spaudimo trūkumas veikia ir gadina kiekvienos kavos skonį. Tačiau labiausiai silpnas slėgis gadina mažo kiekio kavą: espreso ir ristretto.
Tokiam kavos aparatų gedimui įtakos gali turėti kelios priežastys – užstrigęs mechanizmas bei susikaupusios nuosėdos, kalkės ar priemaišos kurios ir neleidžia tinkamai vandeniui judėti įrenginio viduje bei taip mažina spaudimą. Šiuo atveju reikėtų kuo greičiau nukalkinti kavos aparatą. Tiesa, savomis jėgomis eksperimentuoti taisant patį aparatą nerekomenduojama.
Nepakankamas karštis
Susikaupusios kalkės gali lemti ir šildymo sutrikimus aparate, kurie pasireiškia nukritusia kavos temperatūra. Jei pastebėjote, kad kava ar kiti aparate gaminami kavos gėrimai nebėra tokie karšti kaip anksčiau, suskubkite aparatui atlikti nukalkinimo procedūrą. Dėl ilgo naudojimo nuosėdos kaupiasi šildymo sistemoje ir vanduo negali įkaisti iki tinkamos temperatūros, o ilgai neatliekamas nukalkinimas ir susikaupusios kalkės aparatą gali sugadinti dar rimčiau.
Jeigu nukalkinimas neišsprendžia šios problemos ir kava vis tiek nepasiekia reikiamos temperatūros – tai signalas, kad šildymo sistema sugedo. Tokiu atveju reikėtų pakeisti visą termobloką.
Pusiau automatinių kavos aparatų gedimai
Pusiau automatinis aparatas reikalauja šiek tiek daugiau darbo – norint puodelio šviežios kavos, reikia įdėti daugiau pastangų. Tačiau nepaisant to, jis naudojamas ir profesionalių baristų, ir kavos mėgėjų namuose. Deja, bet gedimų pasitaiko ir šiuose įrenginiuose.
Aparatas nebeįsijungia
Nors dauguma problemų įrenginiuose pastebimi ne iš karto, tačiau kuomet kavos aparatas ima ir tiesiog neįsijungia – kito varianto nei gedimas tiesiog nėra. Tai gali nutikti dėl kelių priežasčių.
Visų pirma, įrenginys gali „neužsikurti“ dėl sugedusio įjungimo, išjungimo mygtuko arba maitinimo laido. Norint tai sutaisyti – reikėtų juos pakeisti. Tačiau jokiu būdu šių veiksmų neatlikinėkite patys – neteisingai pakeistos su elektra susijusios dalys gali ne tik visiškai sugadinti kavos aparatą, bet ir sukelti grėsmę jūsų saugumui.
Kitos, su elektra susijusios, problemos dažnai nėra lengvai sprendžiamos. Aparatas gali neveikti dėl sugedusios šildymo ritės ar šilumai jautraus jungiklio. Atsarginių dalių įsigijimas dažniausiai yra sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir žinių procesas, todėl be profesionalų pagalbos patys šios problemos išspręsti greičiausiai negalėsite.
Krentanti kavos aparato rankenėlė
Jei, gaminant kavą, nuolat iškrenta rankena, pernelyg nusiminti nereikėtų. Tai labai nesudėtingai išsprendžiama kavos aparatų problema. Kritimo priežastis dažniausiai yra rankenos perpildymas kava. Tam, kad gautumėte kokybišką ir stiprią kavą, nėra būtina jos priberti iki pat rankenos viršaus. Tačiau norint didesnio kiekio kavos ir nesukuriant rankenai per didelės apkrovos, galima įsigyti ją didesnės talpos.