Marijampoliečiams, besidomintiems miesto istorija, pristatytas naujas unikalus turistinis maršrutas – senasis rožančkelis, nuo Šv. Arkangelo Mykolo mažosios bazilikos iki buvusio Kvietiškio dvaro teritorijos, kuriuo vaikščiojo Marijampolės įkūrėja grafienė P. Butlerienė.
Istorinio turistinio maršruto ilgis apie 4 km, jis vingiuoja Šešupės pakrante ir Marijampolės gatvelėmis. Norint nueiti senuoju rožančkeliu iki Kvietiškio dvaro, reikės dairytis stulpelių, kurie žymi kelią, o keliaujant surasti 6 informacines lenteles, pasakojančias apie grafus Butlerius, Kvietiškio dvaro atsiradimą, grafienę Prancišką Butlerienę ir jos kilnų tikslą pastatyti bažnyčią ir įkurti miestą bei numatyti jo ateitį, kad vėliau šis sumanymas išaugins puikų Marijampolės miestą, o miesto kūrėjai bus prisimenami ir po kelių šimtų metų, žmonės apie tai kurs legendas ir perduos jas iš kartos į kartą.
Kaip pradedant naujojo maršruto pristatymą, sakė šio projekto iniciatorius, savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, tai svarbus istorinis maršrutas, įprasminantis ne tik grafų Butlerių, o ypatingai Pranciškos Butlerienės, palikimą Marijampolėje, bet ir miesto įkūrimo legendą bei istorinę atmintį.
„Tokio istorinio maršruto dar nėra buvę. Keliaudami šiuo istoriniu keliu, eisite beveik tais takais, kuriais vaikščiojo miesto įkūrėja grafienė Pranciška Butlerienė – nuo Kvietiškio dvaro iki bažnyčios, kurią liepė pastatyti. Keliaudami sužinosite daug įdomių faktų apie miesto atsiradimą ir su jo istorija susijusias asmenybes bei pamatysite, kaip miestas pasikeitė. O keliavimas maršrutu pagal pastatytus žymeklius ir sustojimai, kuriuose stovi lentelės su atskiromis istorijomis, sujungs visą maršrutą į vieną istorinį pasakojimą. Tai naujausias maršrutas miesto istorijos entuziastams ir keliautojams, prie kurio sukūrimo prisidėjo ir miesto istorikai, ir turizmo specialistai. Šis maršrutas padės išsaugoti Marijampolės istoriją, geriau pažinti miesto praeitį ir pamatyti, kaip pasikeitė Marijampolė, bei atrasti dar nežinomus faktus, o jaunimą supažindinti su miesto praeitimi”, – sakė vicemeras A. Visockis.
Marijampoliečiai, susirinkę į pirmąją istorinio rožančkelio maršruto pristatymo ekskursiją, lydimi vieno iš maršruto kūrėjų gido Arūno Kapsevičiaus, turėjo galimybę išgirsti jo pasakojimus bei istoriko Rimvydo Urbonavičiaus surastus ir dar negirdėtus faktus, pamatyti dar nematytus miesto kampelius, nes už kiekvieno posūkio laukė vis nauji atradimai.
Sukurtu senuoju rožančkelio, kuriuo Marijampolės įkūrėja P. Butlerienė eidama nuo Kvietiškio dvaro sodybos link Šešupės ir Jevonio santakos, kalbėjo rožinį, o kur užbaigė, ten liepė pastatyti bažnyčią, maršrutu siekiama atskleisti Marijampolės istoriją bei priminti ir aktualizuoti miesto istorinį identitetą bei aktyvinti istorinį kultūrinį turizmą.
Jeigu Jus sudomino naujas sukurtas – istorinis rožančkelis, ieškokite jo žymeklių ir keliaukite juo patys arba pasidomėkite ir informaciją apie jį suteiks Marijampolės turizmo informacijos centras.