Savaitę užbaigsiu ilgesniu įrašu, galėjau skyrti šiek tiek daugiau sekmadienio laiko.
Fronte vis aktyvesni darosi ukrainiečiai. Šiandien jie vykdė žvalgybą mūšiu Kreminos kryptyje ir Bachmuto apylinkėse. Pasak ukrainietiškų šaltinių, prie Bachmuto kontrpuolimą sustabdė netinkamos oro sąlygos. Ką gi, jeigu jie ten sulauks tokio pavasario, koks pas mus atėjo šiandien, okupantams gali tekti pasipustyti padus.
Tikėtina, kad Ukrainos pajėgos bandys pulti ir kitoje vietoje, rusai fiksuoja ukrainiečių dalinių pagausėjimą ir anapus Dnipro upės, Chersono srityje.
Susprogdintas automobilis Kachivkoje. Juo vyko du kolaborantai – žmona dirba prorusiškos policijos štabe, o vyras – kelių patrulinėje tarnyboje. Tai irgi ženklas, kad ukrainiečiai kažką numatę rusų užgrobtoje Chersono srities dalyje.
O gali pajudėti ir Zaporižės kryptyje, kur dabar įtartinai tylu ir ramu. Kamuolys dabar ukrainiečių rankose, jie ir rinksis, kurioje vietoje jį „įžaisti“.
Putinas pasivažinėjo po Mariupolį. Užėjo pas žmones į namus, išlenkė taurelę ir užkando pasivogtais ukrainietiškais lašiniais. Juokauju, žinoma. Kažkur užėjo, bet taurelės negėrė. Ir neaišku, ar pats Putinas. Kelios detalės atrodė įtartinai. Neįtikinamai atrodo pats faktas, kad jis kažkur išdrįso išeiti. Iki šiol paranojiškai vengiantis žmonių, ėmė, ir išėjo į gatvę? Baikit, nemanau.
Visas šis cirkas yra ne atsakas į arešto orderį, o reakcija į milžinišką nepasitenkinimą pačių aršiausių rusofašistų tarpe. Putinui jau seniai priekaištaujama, kad jis bijo iškišti nosį iš olos, o Zelenskis vaikščioja po pačias karščiausias pafrontės vietas. Štai taip, mėginant nuraminti kritikus, buvo „sukalta“ apsilankymo Mariupolyje istorija.
Baltarusijoje ramu. Dvi baltarusių mechanizuotos brigados ir artilerijos daliniai toliau vykdo pratybas poligonuose, didesnio rusų judėjimo nėra.
Tačiau šiandien pranešta apie tai, kad Baltarusijos KGB specialios paskirties grupė „A“, Gardine mėgino sulaikyti užsienio valstybės pilietį L., kuris pasipriešino panaudodamas automatinį ginklą ir granatas, ir buvo nukautas. Pasak oficialių šaltinių, šis asmuo turėjo surengti teroristinį išpuolį Gardine.
Atsižvelgiant į visas žinomas aplinkybes, esu linkęs tikėti, kad toks įvykis tikrai buvo. Dar likę labai daug neaiškumų, bet manau, kad baltarusių KGB turėjo konkrečią informaciją, bet nesugebėjo organizuoti sulaikymo. Todėl tokia santūri tyla. Be to, itin tikėtina, kad yra ir daugiau su šiuo asmeniu L. susijusių žmonių, kurie dabar intensyviai medžiojami.
Glumina tik tai, kad užsienio pilietis sugebėjo atsidurti Gardine ginkluotas iki dantų. Nenustebčiau, jeigu jis būtų atvykęs iš Rusijos, tačiau atrodo mažai tikėtina, kad tai būtų rusų specialiųjų tarnybų provokacija. Spėčiau, kad įvykis susijęs su Rusijos piliečiais, kovojančiais Ukrainos pusėje. Kelių dienų bėgyje turėtume sužinoti daugiau detalių.
Istorikas turi privilegiją į dabarties įvykius žvelgti per laiko prizmę. Taigi, atsiverčiame Liaudies komisarų tarybos pirmininko (mūsiškai – ministro pirmininko) ir Užsienio reikalų liaudies komisaro (tuo pačiu ėjo ir užsienio reikalų ministro pareigas), draugo Viačeslavo Molotovo 1939 m. spalio 31 d. pranešimą „Apie Sovietų Sąjungos užsienio politiką“, perskaitytą SSRS Aukščiausiosios Tarybos (mūsiškai – Seimo) posėdyje. Šaltinis: Военно исторический журнал, 1939, Nr. 4, p. 3-14.
Pirma citata tarsi paste copy atitinka šių dienų realijas:
„…tokios sąvokos kaip „agresija, „agresorius“ (…) įgavo naują reikšmę. Dabar (…) Vokietija tapo valstybe, siekiančia greitesnės karo pabaigos ir taikos, o Anglija ir Prancūzija, dar vakar virkavusios dėl agresijos, yra už karo pratęsimą ir prieš taiką“.
Pakeičiame pavadinimus ir – Rusija užpuolė Ukrainą yra agresorius, bet sąvokos pasikeitė, ir dabar agresoriais yra JAV, ES ir NATO valstybės, remiančios Ukrainą.
Antra citata dar geresnė.
„Anglijos vyriausybė paskelbė, kad jos karo prieš Vokietiją tikslas yra „sunaikinti hitlerizmą“. (…) Hitlerizmo ideologiją (…) galima pripažinti arba neigti, tai – politinio požiūrio klausimas. (…) Todėl ne tik beviltiška, bet ir nusikalstama vykdyti tokį karą už „hitlerizmo sunaikinimą“.“
Taigi, 1939 m. spalį Sovietų Sąjunga manė, kad „hitlerizmas“, šiandien vadinamas „nacizmu“, yra tiesiog požiūris, su kuriuo gali arba sutikti, arba nesutikti. Komiškai atrodo, tiesa, Putino paskelbtos menamos „denacifikacijos“ atžvilgiu? Dar komiškiau, kad Vokietija tuo metu buvo nacistinio režimo valdoma valstybė, o Ukraina ir jos politinė valdžia su „nacizmu“ neturi absoliučiai nieko bendro.
Esmė tame, kad dabartinis Kremliaus režimas meluoja kaip stalininis, tačiau yra kaip du vandens lašai panašus į nacistinį hitlerinį režimą. Vienintelis skirtumas – pagal dabartinio Kremliaus režimą „rusas“ yra ne tautybė, o pilietybė, t.y. labai gudriai į nusikalstamą ideologiją inkorporuotos visos tautinės mažumos, gyvenančios Kremliaus valdomoje teritorijoje. Tačiau yra vienas didelis minusas. Putino režimas neturi ką pasiūlyti ukrainiečiams. Pagal putininę ideologiją jie gali okupuoti dalį Ukrainos, gali aneksuoti ir įbrukti okupuotiems ukrainiečiams rusiškus pasus, bet jiems nenumatyta būti „lygiaverčiais“ šalia „tikrųjų rusų“. Tai yra labai rimtas putininės ideologijos trūkumas, neleidžiantis režimui laimėti karą Ukrainoje. Bolševinė ideologija buvo kur kas pavojingesnė, nes tiko visiems, o dabartinis Kremliaus režimas „susikirto“ ir čia.
Beje, Baltarusijoje irgi labai suaktyvintas antrojo pasaulinio karo naratyvas. Čia netgi pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl prieš 79 metus koncentracijos stovykloje vykdyto genocido. Labai įdomu – beveik 80 metų to niekam nereikėjo, nors viskas buvo žinoma, o staiga prisireikė, apklausta net pusantro šimto liudininkų (įdomu, iš kur jų tiek atsirado, po 79 metų). Viskas skirta propagandos mašinai. Nors, prisipažinsiu, mano nuomone visi šitie jų mėginimai mėginti šiandienai panaudoti antrojo pasaulinio karo laikų propagandą yra betiksliai, taip sakant, žaidimas nevertas žvakių.
Na, ir pabaigai. Šiek tiek įtariai žiūriu į Saudo Arabijos ir Irano santykių „perkrovimą“ tarpininkaujant Kinijai. Viskas kaip ir gerai, arabai nori ramybės savo pasienyje ir saugaus naftos verslo, bet nesinorėtų, kad Saudo Arabija pradėtų atsitraukinėti nuo JAV. Kol kas, atrodo, taip nėra. O gal bus atvirkščiai, ir Iraną bus pradėta atitraukinėti nuo Rusijos?
Kažkas bręsta ir Armėnijos-Azerbaidžano pasienyje. Rusai kalba apie planuojamą azerbaidžaniečių ginkluotą provokaciją, o Azerbaidžano šaltiniuose pasigirdo atvirai antirusiškos gaidos. Kremlius vėl nelabai susikalba su Erdoganu.
Putinas priminė, kad turi hipersonines raketas. O jis apie branduolinius ir kitus masinio naikinimo ginklus kalba tik tada, kad Rusijai nesiseka.
Greičiausiai turėsime įdomesnių įvykių. Ačiū visiems, kuriems užteko kantrybės perskaityti iki galo. Rytoj Putinas susitinka su Xi. Nagi, paspėliojam, ką išgirsim per susitikimą?
Slava Ukraini!