Fronte karo veiksmai ir toliau vis aktyvesni ir aktyvesni. Rusai toliau puola Donecko kryptyje, o ukrainiečiai aktyvesni Luhansko kryptyje, tačiau tuo pačiu žvalgosi ir iš Zaporižės, ir per Dnipro upę iš atsikovoto Chersono.
Tačiau ir vėl mūšius viešoje erdvėje užgožė politiniai įvykiai. Šiandien ir toliau aptarinėjamos Putino paskelbtos „paliaubos“ (net Strelkovas-Girkinas šaiposi, kad paliaubos skelbiamos Ukrainoje, nors Kremlius okupuotas teritorijas vadina „Rusija“), tačiau didžiausias dėmesys teko Vokietijos ir JAV sprendimus perduoti Ukrainai pėstininkų kovos mašinas „Marder“ ir „Bradley“, daug kalbama ir apie netrukus neišvengiamai pasirodysiančius vakarietiškus tankus.
Apie „Marder“ (jų perduos 40) ir „Bradley“ (50 vnt.) šiandien pasakojo visose žiniose ir parašė kiekviename tekste, todėl labai nesiplėsiu. Tačiau tai bus geriausiai ginkluotos ir geriausiai šarvuotos pėstininkų kovos mašinos Ukrainos ginkluotosiose pajėgose, kurias lenkia tik tankai.
Šiaip mašinos konstruotos tam, kad jomis tankus galėtų lydėti pėstininkai. Veikti savarankiškai jos gali, bet visi mašinų privalumai geriausiai išnaudojami tik veikiant kartu su tankais.
Amerikiečių „Bradley“ ginkluota 25 mm automatiniu pabūklu, suporintu prieštankinių raketų TOW paleidimo įrenginiu (su dviem paruoštomis šaudymui raketomis) ir 7,62 mm kulkosvaidžiu. Mašina aprūpinta gera aptikimo, stebėjimo ir taikymosi sistema su termovizoriumi, kuri leidžia šaudyti taikliau ir greičiau, taip pat ir naktį. Prie viso to pridėkime šarvus, neblogai saugančius nuo rusiškų pėstininkų kovos mašinų ir šarvuotų transporterių pabūklų ir kulkosvaidžių, ir gerą pravažumą, būdingą visoms vikšrinėms mašinoms.
Vokiška „Marder“ yra viena pirmųjų pėstininkų kovos mašinų, gerai šarvuota, mobili, ginkluota 20 mm automatiniu pabūklu (kurį kritikai dažnai laiko nepakankamu šiandieniame mūšio lauke), 7,62 mm kulkosvaidžiu, taip pat gali būti sumontuotas prieštankinių raketų MILAN paleidimo įrenginys.
Abi mašinos perveža po 6 pėstininkus, kurie gali kautis tiek būdami viduje, tiek išsilaipinę, ir juos palaiko savo ginklų ugnimi.
Amerikiečiai vis patenkinti „Bradley“ ir neskuba ją keisti naujesne. Vokiečiai savo „Marder“ keičia į pačias kiečiausias pėstininkų kovos mašinas „Puma“.
Tiek „Bradley“, tiek „Marder“, buvo svarstomos kaip variantas apginkluoti Lietuvos kariuomenės mechanizuotus pėstininkus. Jeigu „Bradley“ pas mus dar turi šansą atsirasti, tai „marder“ jau greičiausiai nebepamatysime.
Tai geriausios šaltojo karo laikų pėstininkų kovos mašinos, kurios šiandien gali gliaudyti rusiškas kaip saulėgrąžų sėklas.
Tačiau nesitikėkite, kad vos pasirodę mūšio lauke jos nulems pergales. Ne, to nebus. Bet šios mašinos leis kariauti efektyviau ir suteks daugiau apsaugos ukrainiečių kariams. Kaip jau sakiau, „Bradley“ ir „Marder“ taps dar efektyvesnės veikdamos kartu su vakarietiškais tankais, kuriuos, neabejoju, netrukus pamatysime. Vieni iš potencialių tiekėjų – lenkai, kuriems užsisakius amerikietiškų ir korėjietiškų tankų, o pastarųjų pirmąją partiją jau gavus ir ruošiantis gamybai vietoje, naudoti vokiški „Leopard 2“ jau nebėra labai reikalingi.
Nors labai tikėtina, kad pirmiausia Ukrainoje veikiant kartu pamatysime grėsmingąją britų porelę: tankus „Challenger“ ir pėstininkų kovos mašinas „Warrior“. Juos galima palyginti su tais kietais britais, su kuriais nesinorėtų susimušti alaus bare.
Visa tai, kas buvo skirta apginti Europą nuo sovietų prieš 30-40 metų, Ukrainos fronte vis dar yra moderniausia ginkluotė. Tuo tarpu karo su NATO atžvilgiu rusų lauktų ir kol kas tik filmuose apie ateitį matomi ginklai ir technika.
Baltarusijoje vis dar ramu, nors vėl padidėjo į čia permetamų karių ir ginkluotės skaičius. Šiandien oficialiai pranešta ir ištrimituota per visus įmanomus sklaidos kanalus žinia, kad savo pasirengimą baigė Sąjunginė rusų ir baltarusių pajėgų grupuotė Baltarusijoje.
Ar tai reiškia, kad Rusijos pajėgos jau pasiruošė pulti iš Baltarusijos? Kol kas dar ne. Bet padėtį šioje šalyje ir toliau reikia stebėti itin atidžiai, ypač per didesnes čia suplanuotas vykdyti pratybas.
Beje, 2021 m. rudenį planuojant šiemet vyksiančias rusų-baltarusių pratybas „Sąjungos skydas 2023“ Kremlius tikėjosi jas pravesti jau po pergalingo karo Ukrainoje.
Paskubėjo, suplanuota pergalė buvo tik miražas.
Slava Ukraini!