Vakar Marijampolės geležinkelio stotis tapo vieta, kurioje susitiko menas, istorija ir bendrystė – čia vyko tapybos plenero „Šimtmečio atspindžiai – stotis mene“ uždarymo renginys ir diskusija „Marijampolės geležinkelio stotis šimtmečio perspektyvoje“. Šiuos renginius organizavo Marijampolės kultūros centras ir Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus.
Kūrėjams atsivėrusi istorinė stotis virto atvira kūrybine erdve – menininkai galėjo dirbti šalia judančių traukinių, stebėti keleivių kasdienybę, įsiklausyti į šimtmetį menančios vietos ritmą. Dabar, pasibaigus plenerui, šios akimirkos išsiskleidė paveiksluose – kiekvienas jų tapo savitu žvilgsniu į geležinkelio stotį ir jos istoriją. Čia atsispindi praeities atbalsiai, kasdienio gyvenimo pulsas ir šimtmečio aidais persmelkta dvasia.
Renginio pradžią simboliškai įprasmino modernaus folkloro grupės „Balti vėjai“ muzikiniai kūriniai – jų skambesys tapo jautriu fonu visai šventei.
Sveikinimo žodį tarė Marijampolės savivaldybės vicemeras Ričardas Bagdanavičius, padėkojęs menininkams už jų kūrybą ir prasmingą indėlį į stoties šimtmečio paminėjimą: „Ši vieta unikali dalelė Marijampolės, gyvavusi prieš 100 metų ir gyvuojanti dabar. Jūs tiki pažiūrėkit – čia skleidžiasi menas, skamba dainos, sustoja traukiniai, o iš jų išlipę keleiviai stovi ir gėrisi vaizdu ir jausmu“. Ir iš tiesų, buvo smagu matyti, kaip iš trumpam sustojusio traukinio išlipa keleiviai, filmuoja, fotografuoja, o ir pats traukinių bildėjimas sukuria nepakartojamo savitumo atmosferą.
Kiekvienam plenero dalyviui buvo įteikta gėlių – nedidelė, bet nuoširdi padėka už jų talentą. O dalyvių buvo išties nemažai: Serge Ra, Valentinas Butanavičius, Ramunė Gustaitienė, Romutis Karpavičius, Ernesta Boželytė-Liobienė, Eglė Lipinskaitė, Skirmantė Makarevičienė, Jolita Perlienė, Vytautas Kalinauskas, Loreta Zaleckienė, Jurgita Buterlevičienė, Elena Juknevičiūtė, Jonas Dulinskas, Loreta Žaliauskienė, Viktorija Revinienė – jų darbai ir toliau gyvens geležinkelio stoties erdvėje.
Plenero metu sukurtų paveikslų paroda bus eksponuojama Marijampolės geležinkelio stotyje iki rugpjūčio 31 dienos. galės stabtelėti, pasigėrėti menininkų žvilgsniu į stotį ir galbūt visai kitaip ją pamatyti.
Renginio pabaigoje įvyko prasminga diskusija-susitikimas „Marijampolės geležinkelio stotis šimtmečio perspektyvoje“, skirta paminėti keleivių rūmų šimtmetį. Didžiausias dėmesys šio susitikimo metu buvo skirtas 1994–1997 metais vykusiai stoties restauracijai, kai apleistas pastatas buvo prikeltas naujam gyvenimui. Apie šį procesą gyvai pasakojo restauracijos-pritaikymo architektė Gražina Jarmalienė ir tuometinis Marijampolės savivaldybės vyriausiasis paminklotvarkininkas Gediminas Kuncaitis.
Diskusiją moderavo menotyrininkė Jurgita Jasevičienė, o vakaras baigtas trumpa ekskursija po stotį – jos metu akcentuota ir parodyta, kas iš senojo paveldo išsaugota ir kokie ženklai gyvuoja iki šiol.
Stotyje įrengtas simbolinis atvirlaiškių stendas, kuriame keleiviai gali pasiimti atviruką su stoties atvaizdu. Tai – tarsi mažas linkėjimas iš Marijampolės: sugrįžtančiam – kaip šiltas prisiminimas, o išvykstančiam – kaip miesto dalelė, kurią galima pasilikti ar išsiųsti tiems, kurie toli.
Pleneras įgyvendintas iš dalies finansuojant Lietuvos kultūros tarybai ir Marijampolės savivaldybei, o bendradarbiavimą mielai palaikė ir Lietuvos geležinkeliai, padėję atverti stoties erdvę menui.
Kitą kartą geležinkelio stotyje susitiksime rugpjūčio 30 dieną, kai čia vyks įspūdingas šimtmečio minėjimo renginys „Kitokia stotis“ – kviečiame visus sugrįžti.