Šalčininkų r. Dieveniškių ,,Ryto” gimnazija kartu su mokyklomis partnerėmis – Šalčininkų ,,Santarvės “ gimnazija ir Kretingos rajono Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindine mokykla – dalyvavo šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projektų konkurse ,,Būkime kartu” ir įgyvendino projektą ,,Pažinkime vieni kitus”.
Konkursą inicijavo ir finansavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, organizavo – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Projektas įgyvendintas nuo gegužės mėnesio iki lapkričio 16 d.
Projekto ištakos siekia 2012 metus, kai gimnazija užmezgė ryšius su Kretingos rajono Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindine mokykla. Šios mokyklos ir mūsų gimnazijos mokiniai dalyvauja projekte ,,Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte“ ir kasmet aplanko mūsų gimnaziją supažindindami su žemaitiškomis tradicijomis. Planuodami dalyvauti projektų konkurse nusprendėme pasiūlyti prisijungti prie projekto ir rusakalbei Šalčininkų ,,Santarvės“ gimnazijai. Pažinti vieniems kitus, keliauti, dalintis patirtimi yra smagu, o vien tik iš vadovėlių sunku suvokti savo tautinę savastį ar perprasti įtaką tėvynės dabarčiai.
Vykdant šį projektą organizavome ciklą renginių, kurie apjungė tris mokyklas ir gyvino bei stiprino per ugdymą mokykloje etnokultūrinius pagrindus, per kūrybą skatino jaunimo komunikaciją, pilietiškumo, tolerancijos, patriotiškumo siekius ir subūrė mokinius bendrai veiklai, kurios dėka vaikai pajuto vienybę su Lietuva bei įvairiapusiškai atskleidė jų savitą kultūrą.
Mūsų gimnazistų pažintis su bendraamžiais iš ,,Santarvės“ gimnazijos įvyko rugsėjo pradžioje, kai abiejų gimnazijų mokiniai vyko į kelionę po Žemaitiją.
Kelionę pradėjo aplankydami pirmąjį kraštotyros muziejų Lietuvoje – Dionizo Poškos Baublius. Smagu, kad mokiniai turėjo galimybę apie garsųjį XIX a. rašytoją išgirsti ne tik pamokų metu, bet ir apsilankyti šio žymaus tuometinio kultūros veikėjo gimtinėje.
Apie kunigaikščius Oginskius ne vienas moksleivis yra girdėjęs per lietuvių kalbos ir istorijos pamokas. Turbūt daugelis pasakytų, jog kur kas įdomiau klausyti apie garsų žmogų, kai bent šiek tiek jį jau žinome, todėl Rietavo kunigaikščių Oginskių šeimos dvaras aplankytas neatsitiktinai. Mokiniai susipažino su dvaro ir šeimos istorija, gėrėjosi parko aplinka ir, žinoma, papildė žinių skrynelę.
Aplankę Rietavo dvarą toliau traukė į Klaipėdos zoologijos sodą. Moksleiviai gėrėjosi ne tik jiems iki skausmo gerai žinomais gyvūnais, bet ir tomis rūšimis, kurios įtrauktos į Lietuvos ir Tarptautinę raudonąsias knygas.
Vakare aplankė vieną unikaliausių muziejų Rytų Europoje – Klaipėdos laikrodžių muziejų, kurio ekspoziciją sudaro dvi dalys. Pirmame aukšte atskleidžiami laiko matavimo principai ir laikrodžių konstrukcijų raida nuo senovės iki šių dienų. Antrame aukšte atskleistas mechaninių laikrodžių formų ir dizaino kitimas nuo renesanso iki modernizmo stilių. Mokiniams beliko dar kartą pasitikrinti per pamokas įgytas žinias: ar neužmiršo, kas būdinga renesanso, baroko ir kitiems stiliams.
Pasisvečiavę ir pernakvoję Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinėje mokykloje, kelionę tęsė aplankydami Kretingos dvarą, kuris garsus ne tik archeologijos, numizmatikos, dvaro istorijos ir kultūros ekspozicijomis, tačiau ir dvare įkurtu Žiemos sodu. Be daugybės augalų rūšių stebėjo baseine plaukiojančius ryškiaspalvius japoninius karpius, balinių vėžliukų šeimyną, margaspalves papūgėles Litę ir Eurą.
Kelionę baigė pasivaikščiojimu J. Basanavičiaus gatve ir šėlstančios Baltijos jūros mūša į Palangos tiltą.
Rugsėjo viduryje svečiai iš ,,Santarvės“ gimnazijos atvyko pas mus. Viešnagė prasidėjo nuo Lietuvos istorijos pamokos, kurios metu mokiniams buvo pristatyta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karyba ir leista išbandyti šaudymą iš lanko, pakilnoti kalavijus, apsirengti kario šarvais.
Susitikimą tęsė pažintis su gimnazija, jos veikla, žaidimai, mokymasis šokti lietuvių liaudies šokius, draugystės simbolio – saulės – kūrimas, bendros dainos akomponuojant gitaromis, šokiai, vaišės. Išsiskyrėme, kad ir vėl po mėnesio susitiktume Šalčininkų ,,Santarvės“ gimnazijoje. Čia su savo gimnazija ir mokinių veikla, kultūra supažindino aktyvieji projekto dalyviai. Smagu buvo tęsti pažintį kuriant, sportuojant, šokant, dainuojant bendrai mėgstamas dainas ir vaišinantis prie suneštinių vaišių stalo. Vieni kitus pažinome, mokėmės, stebėjome ir lyginome, ugdėme kūrybiškumą ir lyderystę.
Siekiant, kad susitikimai būtų smagesni, mokėmės gaminti tradicinius tautinius savo draugų patiekalus ir vežėme vieni kitiems paragauti savo rankomis pagamintų skanėstų.
Simboliškai baigėme projektą lapkričio 16 d. minėdami Tolerancijos dieną, nes būtent šis projektas mokė mus gerbti priešingą nuomonę, pažiūras, tikėjimą, įsitikinimus, suteikė galimybę labiau pažinti ir suprasti vieniems kitus, atskleidžiant savo unikalumą. Kartu praleistas laikas, įgyvendinant šį projektą, – tai geriausia bendravimo, pažinimo ir tolerancijos pamoka.
Dieveniškių ,,Ryto” gimnazijos direktorė Lolita Mikalauskienė,
lietuvių kalbos mokytoja Jolita Slavinskienė