Praėjusio pavasario pradžioje Kalvarijos meno mokyklos dailės mokytojos metodininkės Ilonos Šidlauskienės iniciatyva buvo pateikta paraiška modernaus meno muziejui „MO“ dėl dalyvavimo projekte „Vizualinio mąstymo mainai mene“ ir štai mūsų mokyklos bendruomenei (15 mokinių ir 4 mokytojams) nusišypsojo laimė: rudens pradžioje buvome pakviesti jame dalyvauti.
Šį projektą organizavo MO muziejus kartu su partneriu – Britų taryba Lietuvoje. Pagrindinis projekto tikslas buvo sukurti erdvę kritinio mąstymo ir dialogo kompetencijoms ugdyti bendruomenėse ir mokyklose, kuriose yra tautinių bendrijų; kurti bendradarbiavimo tinklus tarp bendruomenių, pasitelkiant šiuolaikinį meną; ugdyti kritinio ir analitinio mąstymo gebėjimus, naudojant vizualinio mąstymo strategiją. Tuo pačiu, anot MO muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės, norėta mažinti regionų ir tautinių mažumų atskirtį, įtraukiant juos į aktyvesnį visuomeninį gyvenimą, tokiu būdu kuriant bendrumo jausmą.
Vasarą šis projektas vyko įvairiose Lietuvos suaugusiųjų bendruomenėse, o rudenį jis persikėlė į 9 Vilniaus ir atokesnių rajonų mokyklas. Projekto edukacinės sesijos apjungė daugiau nei 500 įvairaus amžiaus dalyvių. Jų metu tiek suaugusieji, tiek moksleiviai bei jų mokytojai kartu su kūrybingais MO edukatoriais taikydami vizualinio mąstymo metodo principus, turėjo galimybę atlikti įvairias užduotis, kurios suteikė progą artimiau pažinti vieniems kitus, lavinti bendravimo, saviraiškos, viešo kalbėjimo įgūdžius, taip pat kritiškai mąstant pasinerti į užburiančias muziejaus ekspozicines erdves.
Projekto „Vizualinio mąstymo mainai mene“ atspirties taškas buvo MO muziejuje eksponuojama pasaulinio garso britų režisieriaus, BAFTA laureato Peter Greenaway ir olandų menininkės Saskia Boddeke kuriama paroda „Kodėl taip sunku mylėti?”. Paroda kiekvienam tarsi užduoda klausimus, kodėl sunku mylėti kitą, nesvarbu, koks jis būtų. Menininkai parodoje analizuoja žmonijai būdingą siekį panaikinti socialines, politines ir ekonomines nelygybes, keliami atvirumo kitam/kitokiam klausimai. Projekte buvo siekiama kelti klausimus, megzti dialogą ir įkvėpti kritiškai mąstyti etninių bei socialiai pažeidžiamų bendruomenių ir mokyklų atstovus.
Dalyvaudami šiame projekte turėjome puikią galimybę iš arti susipažinti su šiuolaikiniu menu. Aplankę parodą „Kodėl taip sunku mylėti?“ jos eksponatus galėjome ne tik pamatyti, bet ir išgyventi, patirti – tarsi į juos persikelti, o vėliau juos interpretuoti, analizuoti asmeniškai ir grupėmis, apie juos diskutuoti, kelti vis naujus klausimus ir temas bei atlikti kitas kritinį mąstymą skatinančias užduotis su miela edukatore Viola Klimčiauskaite. Labai džiugino ir tai, jog įvairios meninės edukacinės veiklos vyko skirtingose erdvėse – Kalvarijos sinagogoje, Druskininkuose Čiurlionio memorialiniame muziejuje V. K. Jonyno galerijoje, Kalvarijos viešojoje bibliotekoje, taip pat, prisitaikant prie pandemijos diktuojamų sąlygų, – ir virtualiose erdvėse. Tai sudarė sąlygas iš arčiau susipažinti ne tik su savo krašto, bet ir su kitų miestų kultūriniais objektais bei juose slypinčiais kūrybos lobiais. Šios meninės – socialinės bendrystės dėka mes – nedidelio Kalvarijos miesto meno mokyklos bendruomenės nariai, neturintys didelių finansinių galimybių, specialaus meninio pasiruošimo bei labai aktyvaus kultūrinio gyvenimo, staiga įšokome į traukinį, kuris mus nuvežė nauju įspūdingu, įtraukiančiu ir įkvepiančiu meninių patirčių keliu, kuris, kaip vėliau atskleidė diskusijos, kiekvienam sudarė sąlygas bendrauti, bendradarbiauti, domėtis, drąsiau reikšti savo nuomonę, mintis, laisviau pasidalinti savo išgyvenimais, labiau savimi pasitikėti, kūrybiškai kelti naujas idėjas sau ir aplinkai, priimti kitokį požiūrį, o svarbiausia – „prisilietus“ prie šiuolaikinio meno – kritiškai mąstyti ir tą mąstymą drąsiai išreikšti savo gyvenime, kūryboje.
Tikimės, jog šis projektas – ne paskutinis, o tik įžanga, tik geras, įspūdingas startas prieš ateityje laukiančias didžiąsias kultūrines keliones. Nuoširdžiai dėkojame visam MO muziejaus kolektyvui bei jų partneriams už gražų bei šiltą bendradarbiavimą, o Kalvarijos meno mokyklos direktoriui Juozui Ciprisevičiui už finansinę paramą šios prasmingos kūrybinės bendrystės sklaidai.
Informaciją parengė projekto dalyvė, Kalvarijos meno mokyklos mokytoja Dalia Kerevičienė