Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės grąžinti gautos subsidijos, jei ji norės būstą parduoti. Taip pat gerinamos pažymų, patvirtinančių teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, išdavimo sąlygos.
„Mažas gimstamumas, jaunų žmonių emigracija į užsienį, migracija į šalies didmiesčius – regionų kasdienybė. Manome, kad įstatymo pakeitimai sudarys aiškesnes ir palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms gauti finansinę paskatą įsigyjant pirmąjį būstą regionuose, taip prisidedant prie regionų atsigavimo”, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Trumpinamas terminas, lengvinamos sąlygos
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei jauna šeima būsto kreditą pirmajam būstui įsigyti grąžino kredito davėjui nepraėjus 10 metų nuo kreditavimo sutarties sudarymo dienos ir norį šį būstą parduoti, ji privalo grąžinti gautą valstybės subsidiją pirmajam būstui įsigyti.
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas šeimoms keisti gyvenamąją vietą, prisitaikant prie kintančių darbo rinkos poreikių bei kitų gyvenimo aplinkybių, minėtas terminas trumpinamas nuo 10 iki 5 metų, tai yra, jei ne trumpiau nei penkerius metus būste išgyvenusi šeima atiduoda kreditą ir būstą parduoda, jai nereikės grąžinti valstybės subsidijos.
Įstatymo projektu taip pat siūloma išplėsti atvejų, kuomet subsidija neturi būti grąžinama, sąrašą ir papildomai nustatyti, kad subsidijos grąžinti nereikia, jeigu nepraėjus penkeriems metams siekiama pakeisti būstą į didesnį toje pačioje savivaldybėje, tais atvejais, kai būstas yra per mažas pagal Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nustatytą būsto naudingąjį plotą, tenkantį vienam šeimos nariui, arba jei šeimoje yra asmenų, kuriems būtinas didesnis plotas, pavyzdžiui, pagausėjus šeimai ar dėl sąlygų neįgaliesiems asmenims pagerinimo.
Taip pat siūloma papildyti Įstatymo nuostatas ir nustatyti, kad tais atvejais, kai būstas parduodamas priverstinio vykdymo tvarka arba fizinio asmens bankroto byloje, reikalavimas dėl gautos subsidijos grąžinimo netaikomas. Tokiu būdu, prisidedant valstybei, būtų sušvelninama šeimų situacija joms patekus į nepalankią finansinę padėtį ir užkertamas kelias ją dar labiau pabloginti.
Gerinamos pažymų išdavimo sąlygos
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką savivaldybės išduodama pažyma dėl teisės į finansinę paskatą pirmajam būstui įsigyti galioja ne ilgiau kaip iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos. Praktika rodo, kad tokią pažymą pačioje metų pabaigoje gavusios šeimos nespėja susitvarkyti visų formalumų, kad galėtų įsigyti būstą ir gauti finansinę paskatą, arba sukeliama papildoma administracinė našta šeimoms, siekiant suspėti pažymos galiojimo metu kreiptis į kredito įstaigas.
Siūloma atsisakyti nuostatos, kad pažyma galioja iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos ir įtvirtinti vienodą 15 kalendorinių dienų galiojimo laikotarpį. Tokiu būdu būtų užtikrintas lygiateisiškumo principas visoms šeimoms nepriklausomai nuo pažymos išdavimo datos.
Užkertamas kelias piktnaudžiavimui
Siūloma nustatyti, kad, tais atvejais, kai būstas įsigyjamas iš juridinio asmens, jei jaunos šeimos narys ar jo artimasis giminaitis yra vienintelis to juridinio asmens dalyvis, jauna šeima neturėtų teisės į valstybės finansinę paskatą būstui įsigyti.
Tokiu būdu būtų išvengta piktnaudžiavimo atvejų, kai finansinės paskatos naudą iš esmės gauna jaunos šeimos artimi giminaičiai, kurie yra vieninteliai juridinio asmens, iš kurio perkamas būstas, dalyviai.
LR SADM inf.