Trečiadienio rytą, 10 val. 21 min. Lietuvos laiku, iš karinio kosmodromo Kalifornijoje buvo paleistas DART – pirmasis kosminis laivas – kamikadzė. Vienintelė 325 milijonus dolerių kainavusio erdvėlaivio užduotis – visu greičiu rėžtis į asteroidą daug kartų didesnį dydžiu bei savo mase už patį laivą, taip bandant pakeisti dangaus kūno skriejimo orbitą.
DART projektą NASA sukūrė bendradarbiaujant su Europos kosmoso agentūra, vykdant programą skirtą apsaugoti Žemę nuo didelių asteroidų „krušos“, kuri įtaigiai pavaizduota Holivude sukurtame filme „Armagedonas“. Kosminio „laivo -kamikadzės“ taikinys yra apie 780 metrų skersmens netoli Žemės skriejantis asteroidas „Didim‘as“ ir jo palydovas 168 metrų skersmens „Dimorph‘as“.
Tiesą sakant, nei vienas, nei kitas asteroidas, kurį astronomai nuolat stebi jau nuo 2003 metų, nekelia jokios realios grėsmės mūsų planetai. Tačiau mokslininkai nustatę mažiausiai kelias dešimtis dangaus kūnų, kurių susidūrimo su Žeme tikimybė vertinama kaip galima, todėl buvo nuspręsta išbandyti mūsų planetos „ gynybos nuo asteroidų“ vieną iš būdų.
Sekančių metų rugsėjį ši asteroidų pora turėtų priartėti prie mūsų planetos „tik“ apie 6,7 milijono kilometrų atstumu – maždaug 15 kartų toliau nei Mėnulis. Vos apie 550 kg sveriančio DART trajektorija paskaičiuota taip, kad ji į mažesnįjį asteroidą, „Dimorph‘ą“, atsitrenktų maždaug 24 000 km/h (arba 6,6 km/s) greičiu. Europos kosmoso agentūra jau paskelbė animuotą planuojamos misijos vaizdo įrašą, kuriame detaliai rodomas ir raketos „Falcon – 9“, kuri iškels „laivą – kamikadzę“ į kosmosą, paleidimas, ir pats susidūrimo momentas.
Kitai kosminei misijai „Hera“ bus pavesta įvertinti susidūrimo poveikį ir apskaičiuoti asteroido orbitą po susidūrimo su „laivu – kamikadze“. Tačiau tai įvyks tik 2026 metais, asteroidams „Didim‘ui“ ir „Dimorph‘ui“ vėl artėjant prie Žemės.
Mokslininkai teigia, jog priklausomai nuo asteroido greičio ir dydžio, susidūręs su Žeme jis gali net sunaikinti mūsų planetą, padaryti ją netinkama gyventi arba sukelti žemės drebėjimų, cunamių ir kitų didelio masto kataklizmų bangą. Beje, tai jau įvyko prieš 66 milijonus metų, kai dėl panašaus susidūrimo masiškai išnyko Mezozojaus eroje mūsų planetoje gyvenę gyvūnai, įskaitant dinozaurus.
Būtent todėl nuo 2016 metų JAV kosminių tyrimų agentūra – NASA kasmet rengia pratybas, kurių tikslas parengti aiškų ir gerai koordinuotą veiksmų planą tokio pavojaus atveju. O nuo 2019 metų tokios pratybos tapo pasaulinėmis, kadangi Pasaulinės planetos gynybos konferencijos rėmuose Europos kosmoso agentūra, rusų „Roscosmos‘as“ ir kiti partneriai iš viso pasaulio prisijungė prie JAV vykdomų bandymų bei tyrimų.
Pagal užsienio žiniasklaidos agentūrų pranešimus parengė Vytautas Karsokas