Artėjant atostogų sezonui, daugelis pradeda planuoti ir keliones automobiliu. Prieš išsiruošiant į ilgesnę kelionę, specialistai pataria įvertinti automobilio techninę būklę, pasikeisti automobilio alyvą ir pan. Dauguma vairuotojų šį darbą patiki autoservisams, kur įprastai ir palieka panaudotą alyvą. Visgi jos surenkama ir perdirbama tik maždaug trečdalis Lietuvoje susidarančio kiekio, ir šis skaičius pastaruosius 15 metų mažai keičiasi. Kur išgaruoja likęs kiekis?
Surenka nedidelį kiekį
„Regitros“ duomenimis, iki 2024-ųjų pabaigos Lietuvoje buvo registruota daugiau kaip 2,3 mln. transporto priemonių. Skaičiuojama, jog, atliekant transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą, turėtų susidaryti daugiau nei 9 tūkst. tonų automobilinės tepimo alyvos atliekų. Alyvos atliekų taip pat susidaro remontuojant ir techniškai prižiūrint geležinkelio, oro, vandens transportą, hidraulines bei pramonines sistemas.
Kaip rodo Aplinkos apsaugos agentūros surinkti duomenys, 2022 metais į Lietuvos rinką buvo patiekta 27,4 tūkst. tonų alyvos, o surinkta ir perdirbta 31 proc., skaičiuojant nuo Lietuvos rinkai pateikto kiekio.
„Lietuvoje surinktos alyvos atliekos – perdirbamos, iš jų gaminama aukštos kokybės bazinė alyva, reikalinga tepalinei ir hidraulinei alyvai pagaminti. Iš vieno litro panaudotos alyvos gaunama apie 90 procentų žaliavos, kuri gali būti pakartotinai panaudota. Alyvos atliekas galima perdirbti daugybę kartų, tačiau, nors lyginant su statistika prieš penkiolika metų, situacija pamažu gerėja, alyvos atliekų surinkimo ir perdirbimo rodiklis vis dar neviršija trečdalio. Tai reiškia, kad iki šiol didelė panaudotos alyvos dalis neteisėtai sudeginama ar panaudojama kitoms reikmėms. Pavyzdžiui, sena alyva neteisėtai impregnuojamos tvoros, pavėsinės ir kitokie statiniai iš medžio“, – komentavo komentavo Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) direktorė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
Pašnekovės žodžiais, problemų dėl alyvos atliekų surinkimo kyla todėl, kad jų vertė rinkoje yra neigiama. Daugiausia šių atliekų susidaro autoservisuose, tačiau jeigu jų šeimininkai veiklos nedeklaruoja, slepia jos apimtis ir nėra linkę laikytis teisės aktų, tai ir alyvos atliekas, tikėtina, neteisėtai perduoda arba tiesiog panaudoja patalpoms šildyti ir taip prisideda prie aplinkos taršos bei užkerta kelią ištekliams taupyti.
Neteisėtai naudodami kenkia patys sau
Naudotoje automobilių alyvoje yra švino, kadmio, arseno, todėl ji yra laikoma vienu iš pavojingiausių taršos šaltinių – vos vienas litras alyvos gali užteršti milijoną litrų vandens ir didžiulius žemės plotus. Iš tam specialiai nepritaikytuose įrenginiuose deginamų alyvos atliekų išsiskiria šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir sunkiųjų metalų, kurie gali pakenkti tiek žmogui, tiek gamtai.
Jei panaudota alyva pasiekia teisėtai veikiančius atliekų tvarkytojus, poveikis gamtai būna visiškai priešingas – atliekos sutvarkomos taip, jog būtų taupomi gamtos ištekliai ir saugoma aplinka.
Prisidėti gali kiekvienas
Jeigu vairuotojai savo automobilių alyvą keičia patys, jie taip pat turi pasirūpinti tinkamu jos atliekų sutvarkymu – užuot kaupę, sudeginę ar išpylę, perduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams. Tiesa, panaudotos alyvos nereikėtų maišyti su kitomis atliekomis, pavyzdžiui, aušinimo ar stabdžių skysčiais, nes alyva su priemaišomis nėra tinkama perdirbti.
Pavojingoms automobilių atliekoms priskiriama ne tik naudota alyva, bet ir degalų, tepalų ir oro filtrai, akumuliatoriai, amortizatoriai, aušinamieji skysčiai. Šios atliekos, taip pat ir senos padangos, turi būti tvarkomos pagal griežtas taisykles.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatyta atsakomybė už netinkamą alyvos atliekų tvarkymą ir neteisėtą jų deginimą. Fiziniams asmenims už tokius pažeidimus gresia bauda iki 540 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – iki 1 200 eurų. Pakartotiniai pažeidimai užtraukia dar didesnes baudas: fiziniams asmenims – iki 1 200 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – iki 2 300 eurų. Už aplinkos teršimą alyvos atliekomis ar jų deginimą papildomai teks atlyginti aplinkai padarytą žalą.
Svetainėje www.autotvarkymas.lt vienoje vietoje patogiai ir lengvai galima rasti legaliai veikiančių (aplinkosaugai veiklą deklaravusių) autoservisų sąrašą, kreiptis dėl nebevažiuojančio automobilio pridavimo bei sužinoti, kaip tinkamai tvarkomos automobilių atliekos gali prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo.