Šių metų rugsėjo metinė infliacija, lyginant su praeitais metais, sudarė 24,1 proc., pirmadienį pranešė Statistikos departamentas. Nors dalis ekonomistų dar vasaros pradžioje tikino, jog kainų pikas jau pasiektas, kainų kilimas nestoja. Maža to, tiek verslo atstovai, tiek eiliniai piliečiai susiduria su drastiškai išaugusiomis energetikos išlaidomis. O kur dar grėsmingai artėjantis galimai brangiausias šildymo sezonas.
„Sūduvos gido“ atstovas pasiteiravo atsitiktinių turgaus prekeivių bei gatvės praeivių, kaip pasikeitė šių žmonių taupymo įpročiai atėjus rudeniui. Ar pasiruošė žiemai? O gal visa tai tik perdėtai sukeltas skambių antraščių šurmulys ir jokios krizės eiliniam piliečiui nėra? Atrinkome keletą įdomiausių atsakymų.
Dalia 51 m. (rūbų pardavėja):
„Visada turiu tokią savybę – aš visada taupau. Ar geri laikai, ar blogi, aš visada turiu „juodai dienai“ pasilikusi. Kiek šiuo metu daugiau išleidžiu, sunku man pasakyti, nes perku viską iš vieno bendro „katilo“. Kalbant apskritai, tai, neskaitant asmeninių prekių, daugiausia išleidžiu maistui. Maistas tikrai daug pabrango šiais metais. Pirkėjų įpročiai taip pat šiek tiek pasikeitė. Pirkėjai, jau pastebėjau, taip pat daugiau taupo, mažiau išlaidauja. Tačiau kol kas dar nėra žymiai juntama.“
Vytautė 50 m. (gėlių pardavėja):
„Dar netaupom, dar nepasikeitė (šypsosi). Pirkėjai kol kas neperka nei daugiau, nei mažiau. Tiek pat, kaip ir praeitais metais. Matyt, dar neprisitaikėme. Dar tik keisimės. Mano asmeninės išlaidos daugmaž liko tos pačios.“
Tadas 34 m. (mažamečio tėvas):
„Nepasikeitė. Nei taupome, nei išlaidaujame. Tiesiog savu ritmu gyvename. Dar šildymo sezonas neatėjęs, tai tiksliau pasakyti, kaip bus, dar sunku. Viskas čia dėl infliacijos, dėl karo, žmonės sako.“
Jurius 66 m.:
„Benzinas labai pabrango. Taupau. Mažiau važinėju, ypač jei reikia rinktis tolimesnius atstumus. O daugiau tai – viskas tas pats. Drabužių spintose daug. Dar ir išmesti dalį jų reikėtų, spintas „praėjus“. Tai drabužių visiškai neperkame. Kas liečia maistą, tai įpročių nekeitėme. Perkame tą patį.“
Neringa 45 m.:
„Ne, įpročiai nepasikeitė. Kiek turi, tiek išleidi. Tiesą sakant, ir anksčiau nelabai taupydavau. Stengiuosi sutilpti į galimybes ir tiek.“
Marija 32 m.:
„Kol kas išliko viskas tas pats. Kol yra fiksuoti tarifai, man niekas nesikeičia. Klausiate, kas kaltas dėl tokių kainų? Kalto kažko vieno negalima įvardinti. Čia yra blogas klausimas. Tiesiog yra tokia situacija. Gal karas, reguliacijos, ruošimasis žiemai.“
Didžioji dalis sutiktų sūduviečių teigė, jog jų taupymo įpročiai dar nepasikeitė. Galbūt mes tiesiog sutikome laimingus žmones, o gal šie įpročiai dar tik keisis. Šildymo sezonas dar tik artėja. Juk tada net ir patiems išlaidžiausiems tenka veržtis diržus ir daugiau taupyti. Kita vertus, pastebėjome, jog dalis respondentų atsakingai taupo. Nuolatos atsideda dalį algos „juodai dienai“. Sūduviečiai nuo seno garsėja praktiškumu. Visgi, paklausti, kokios yra infliacijos priežastys, kas kaltas dėl tokių aukštų kainų, ne vienas stengdavosi vengti šio klausimo. Vieni nebuvo tikri. Kiti bijojo tiesiog „suklysti“. O štai į Marijampolės turgų atvykęs kalvarijietis, rėžė tiesiai šviesiai:
„Nepasikeitė. Manau, daugelis netaupo. Pasižiūrėkite, kaip maksimose viską žmonės perka. Man pačiam nieko nereikia, kad tik Dievas duotų sveikatos ir viskas. Daugiau nieko nereikia. Valdžios man visos geros. Viskas pas mus yra gerai – nekeikiu nieko. Algą reikia pačiam užsidirbt. Kol pats jėgų turiu dirbti, prekiauti (obuoliais), tol rojus. Kai aš prisimenu savo sovietinį gyvenimą. Sovietinę kariuomenę. Ką mes ten praėjome ir kaip mus užmiršo ten…t ai man jokia krizė nebebaisi. O dabar žmonės skundžiasi viskuo, ar bloga valdžia. Gi be reikalo. Kaltas tas, kur sėdi Maskvoje. Tą tegu kaltina. Kas prisimena, kad „prie ruso buvo gerai gyvent“, tai lai ir džiaugiasi dabar „tuo“ rusu“, – tvirtai kalbą baigė vaisių pardavėjęs Antanas iš Kalvarijos (71 m.).
Giedrius Iškauskas