Finansinis raštingumas yra viena opiausių šiandienos žmonių problemų. Beje, tai ir populiariausia pokalbių tema tiek finansinių analitikų, tiek finansinio išsilavinimo neturinčių žmonių tarpe. Kita tema, labai glaudžiai susijusi su finansiniu raštingumu, – investavimas. Tai yra geras būdas saugoti ir gausinti savo turtą bei siekti finansinių tikslų. Net psichologai pabrėžia, jog žmonės, turintys ilgalaikius tikslus, jaučiasi gerokai laimingesni už tuos, kurie gyvena tik šia diena. Taigi, investavimas. Kaip pasirinkti teisingai?
Prieš investuodami išmokite taupyti
Nepulkite investuoti stačia galva. Arba dar blogiau, nesiskolinkite ir neimkite kreditų tam, kad galėtumėte investuoti. Investuoti verta tik sutaupytus savus pinigus. Galbūt esate tokioje situacijoje, kad uždirbate lyg ir nemažai, bet gyvenate nuo atlyginimo iki atlyginimo? Tokiu atveju dera gerai įvertinti ar visos išlaidos tikrai yra reikalingos. Jeigu ne, kasdienėms reikmėms skiriamą sumą optimizuokite ir stenkitės išleisti mažiau. Neišleistas lėšas verta pervesti į banko sąskaitą nenumatytoms išlaidoms. Netgi patariama atsidaryti atsikrą sąskaitą tokiam kaupiamajam rezervui. Dar kitaip toks rezervas vadinamas finansine pagalve.
Kaip minėjom, finansinei pagalvei patariama atsidaryti atskirą sąskaitą. Tikrai verta pasidairyti, kuris bankas siūlo didžiausias palūkanas taupomajam indėliui. Jeigu finansinei pagalvei pasirinksite kitą finansinę priemonę, labai svarbu, kad turėtumėte galimybę išgryninti lėšas bent jau per keletą dienų, nies niekada negalime žinoti, kada tų pinigų prireiks. Nesusigundykite pernelyg didelėmis palūkanomis ir rinkitės mažiausiai rizikingas priemones. Investicinė grąža svarbi tiek, kiek ji gali jūsų lėšas apsaugoti nuo infliacijos.
Įvertinkite investavimo riziką
Domėtis ir pradėti investuoti tikrai verta, tačiau, kaip minėjome, nereikia į tai pulti stačia galva. Investavimas visuomet susijęs su rizika, o praeities rezultatai negarantuoja tokių pačių ateityje. Vadinasi, jeigu jums dabartinis ar buvęs investavimas buvo labai sėkmingi, tai nereiškia, kad ir sekantis bus toks. Taigi, prieš pradėdami investavimą turite įvertinti dar vieną dalyką – kaip lengvai pakeliate nesėkmes. Beje, nusiraminimui gali labai stipriai pagelbėti investicijų grąžos skaičiuoklė, kurią rasite kone kiekviename pasirinktos investavimo platformos internetiniame puslapyje. Apytiksliai duomenys leis susidaryti bendrą vaizdą apie tai, kokią sumą investavus, – kokių rezultatų galima tikėtis.
Kur patartina investuoti?
Pagrindinė taisyklė – neinvestuokite į produktus, kurių visiškai neišmanote. Taip pat reikėtų vengti tų investavimo pasiūlymų, kuriuose neva nėra jokios rizikos ir žadamos didelės palūkanos. Prie kiekvieno aktyvaus projekto turi būti ir skiltis apie projekto galimybes ir rizikas. Užsiregistravę investavimo platformoje ir pasirinkę sau priimtiną investavimo projektą, būtinai susipažinkite su pateiktomis galimybėmis ir rizikomis.
Investuoti patariama į tokias finansines priemones, kaip obligacijos, akcijos, investicinių fondų vienetai. Nors finansiniai instrumentai susiję su valiuta ir tauriaisiais metalais yra skirti daugiau profesionaliems investuotojams, protingai investuoti ne per didžiausią sumą tikrai verta pabandyti. Kur dar galima investuoti? Ogi gerai visiems pažįstamas nekilnojamas turtas, kolekcinės vertybės arba skolinti sutelktinio finansavimo arba tarpusavio skolinimo platformose. Kiekviena iš šių priemonių turi savus privalumus ir savas rizikas. Nepamirškite atidžiai tuo pasidomėti.
Kaip pradėti investuoti?
Jums reikia pasirinktoje investavimo platformoje sukurti savo investuotojo paskyrą, pateikti reikiamus duomenis ir susipažinti su naudojimosi taisyklėmis. Tuomet per platformoje pasiūlytą sistemą patvirtinsite savo tapatybę. Sekantis žingsnis – pasipildote sąskaitą. Didelių sumų tikrai nereikia, jeigu šiek tiek abejojate. Galima pradėti ir nuo 100 eurų. Laikas susipažinti su aktyviomis investicijomis ir išsirinkti sau tinkamiausią. Prieš paspausdami ant norimo projekto mygtuko, būtinai susipažinkite su jo galimybėmis ir rizikomis. Teliks laukti rezultatų. Paprastai kartą į ketvirtį projekto savininkas moka palūkanas, o pasibaigus investicijos laikotarpiui grąžina visą investiciją.