Tretieji tarptautinio Erasmus+ projekto „Mūsų miškai – mūsų ateitis“ metai Kazlų Rūdos pagrindinėje mokykloje prasidėjo kelione į Suomiją. 10 mokinių ir 4 mokytojai lankėsi Laplandijoje, Tornio mieste įsikūrusioje mokykloje, į kurią atvyko visi projekto dalyviai iš šešių šalių.
Gegužės mėnesį pas mūsų mokinius svečiavosi suomių mokiniai, o rudenį šiauriečiai savo namų duris atvėrė labai besijaudinusiems prieš kelionę mūsiškiams. Viešnagė Suomijoje prabėgo tarsi viena diena, kupina neišdildomų įspūdžių. Mes, mokytojai, tikrai džiaugėmės, kad mūsų ugdytiniai tokie šaunūs, savarankiški ir mokantys bendrauti. Dalinamės jų įspūdžiais, nors visko, ką jie patyrė, neįmanoma aprašyti keliomis eilutėmis.
Kamilė: Kelionė į Suomiją buvo labai įdomi. Mokykloje visi žmonės buvo labai draugiški. Muzikos klasėje buvo daug instrumentų ir mokytoja buvo tokia miela bei draugiška, kad norėjome ją pasikviesti į savo mokyklą. Kūno kultūros pamokoje žaidėme įdomų žaidimą – grindų riedulį. Jų mokykla yra šiuolaikiška ir didelė.
Vytautas: Suomių šeimoje praleidau 5 dienas. Nors turėjau daug pramogų, labiausiai įsiminė pramogų parkas. Jų mokykla – nuostabi. Klasės jaukios ir švarios, aprūpintos įvairiausiomis technologijomis – interaktyvi lenta, kompiuteriai, kameros, planšetės. Abstulbau sužinojęs, kad pas juos klasėse yra apie 20 mokinių. Tai tikrai šaunu, nes mokytojai yra lenviau bendrauti su kiekvienu mokiniu individualiai. Jų mokytojai taip pat labai šaunūs. Man patiko, kad visi mokytojai, su kuriais teko bendrauti, kalba angliškai. Mūsų draugai suomiai Lietuvoje daug nekalbėjo angliškai, bet Suomijoje tai buvo tarsi kiti žmonės – susiradau daug naujų draugų. Tikrai nesigailiu, kad dalyvauju šiame projekte.
Gabija: Man labai patiko ši kelionė į Suomiją. Aš sužinojau daug dalykų apie šią šalį. Labiausiai man patiko kelionė į popieriaus fabriką ir zoologijos sodą, kuriame gavome užduočių. Mokykloje taip pat buvo labai smagu. Buvome pamokose, kuriose mokėmės suomių kalbos. Vieną dieną ėjome į lauką piešti kreidelėmis medžius, gėles, dangų. Jų mokykla yra labai didelė, bet joje yra mažai mokinių. Man patiko tai, kad mokykloje kiekvienas mokinys turi savo spintelę. Taigi ši kelionė, užduotys ir bendravimas su kitais man patiko.
Paulina: Mokykla, į kurią ėjome, buvo labai didelė. Klasėse buvo daug technologijų, dauguma mokytojų kalbėjo angliškai ir buvo labai malonūs. Dauguma mokinių pasistatydavo dviračius netoli mokyklos, specialioje stovėjimo aikštelėje. Valgykloje maistas buvo labai skanus. Ketvirtadienį mes vykome į popieriaus fabriką. Jis buvo labai įdomus, didelis ir triukšmingas. Po to mes nukeliavome į zoologijos sodą, kuriame buvo daug gyvūnų. Man patiko kelionė į Suomiją.
Austėja: Dalyvavau projekte “Erasmus”. Su šio projekto mokytojais skridome į Suomiją. Gyvenau prie pat Švedijos. Suomijoje gamta yra labai graži, pastebėjau, kad ten labai daug beržų. Suomijoje mokykla yra labai moderni – visai kitokia nei mūsų Lietuvoje. Žmonėsi taip pat yra draugiški. Šios šalies maistas yra tikrai labai skanus.
Vaiva: Savaitė, praleista Suomijoje, buvo labai smagi. Susiradau keletą naujų draugų. Šeima, kurioje aš gyvenau buvo labai gera. Man patiko jų mokykla, nes ji labai skiriasi nuo mūsiškės. Veikla ten pasibaigdavo anksčiau nei Lietuvoje. Bet, manau, kad taip buvo geriau, nes turėjome daug laiko pažinti mokinius, pas kuriuos mes gyvenome.
Justina: Rugsėjo 18 dieną mes iškeliavome į Suomiją. Jau pačią pirmą dieną viskas pasirodė tiesiog tobula. Ji buvo skirta susipažinimui su projekto dalyviais ir pačia aplinka bei atmosfera mokykloje. Antrąją dieną ėjome į muzikos pamoką ir dalyvavome orientacinėse varžybose. Viskas buvau labai įdomu. Trečiąją dieną žaidėme grindų ritulį. Taip pat buvome dramos pamokoje. Ketvirtąją dieną buvo ekskursija į popieriaus fabriką ir Ranua zoologijos sodą. Ten buvo labai įdomu. Penktą dieną žiūrėjome filmą apie miškus. Jame buvo parodytas miško ir ten esančių gyvūnų grožis.
Žygimantas: Pats nuostabiausias dalykas Suomijoje – tai, žinoma, jų mokykla. Jie turi tiek visko, apie ką mes tik galėtumėme pasvajoti – interaktyvios lentos, planšetės kiekvienam mokiniui, patogūs mokykliniai baldai. Jei mūsų mokykla būtų tokia kaip jų, man patiktų eiti į mokyklą. Mokiniai, pas kuriuos mes gyvenome, buvo labai draugiški ir bendraujantys. Mes dalyvavome keliose pamokose ir kas man tikrai nepatiko, tai švedų kalbos pamoka – keletas berniukų labai triukšmavo, o jų mokytoja nekreipė dėmesio. Įsiminė kelionė į popieriaus fabriką – tokioje vietoje lankiausi pirmą kartą.
Justė: Kelionė buvo nuostabi. Įdomiausia buvo mokytis suomių kalbos – aš vis dar prisimenu keletą žodžių. Klasės mokykloje tikrai šaunios, o mokytis padeda daug ir įvairių technologijų. Man patiko kelionė į popieriaus fabriką, kuriame daug sužinojau apie medžius ir popieriaus gamybą. Kadangi esu gyvūnų mylėtoja, patiko ekskursija į zoologijos sodą. Smagu buvo šioje kelionėje su tokiais draugiškais ir maloniais žmonėmis.
Mokytojos J.Kvietkauskienė ir L.Makauskienė intensyviai dirbo projektiniuose susirinkinuose, kurių metų buvo aptartas šių metų darbo planas, renginiai ir projekto veiklos. Taip pat turėjome galimybę susipažinti su Suomijos švietimo sistema, sužinoti daug įdomių faktų iš Suomijos istorijos ir šių dienų gyvenimo ir netgi apsilankyti šalia esančioje Švedijoje. Mokinius lydėjusi mokytoja L.Strukaitienė dalyvavo įvairiose veiklose su mokiniais ir taip pat stebėjo keletą matematikos pamokų – buvo įdomu sužinoti, kokiais metodais dirba kolegos iš Suomijos, kokią mokomąją literatūrą naudoja. Mums, mokytojoms, kaip ir mokiniams, didelį įspūdį paliko turtinga mokykla – šaunu, kai šalies vyriausybė ir vietinė savivaldybė tikrai rūpinasi švietimu, o ir mokytojo specialybės prestižas net nepalyginamas su situacija Lietuvoje. Suomijoje mokytojais visiškai pasitikima – jiems leidžiama daryti viską, kas padėtų pasiekti gerų rezultatų. Turbūt tai ir yra pagrindinis noro dirbti mokytoju motyvas, nes tokiu būdu skatinamas pedagogo kūrybiškumas, Mokytojų pamokų niekas nestebi, nėra išorinio kontroliavimo sistemos, nei direktorių, nei mokytojų darbo netikrina vizitatoriai. Mokytojas darbe jaučiasi laisvas.
Mokytojas V.Kazlauskas vyko stebėti kūno kultūros pamokų. Štai keletas jo minčių.
Kelionės į Suomiją metu, Tornio miesto mokykloje, mano tikslas buvo stebėti kūno kultūros pamokas. Mokykla turtinga sportinėmis bazėmis ir sportiniu inventoriumi. Dirba trys kūno kultūros mokytojai. Per savaitę vyksta keturios kūno kultūros pamokos. Kadangi oro sąlygos buvo geros, pamokos vyko lauke, futbolo stadione. Septintų klasių mokiniai pamokos pradžioje buvo mokomi futbolo technikos elementų. Antroje pamokos dalyje žaidė futbolą, kuris suteikia vaikams daug emocijų ir ugdo ištvermę. Žaidimo metu mokytojas taisydavo klaidas, aiškino taktikos elementus.
Sporto salėje stebėjau aštuntų klasių mergaičių grindų riedulio pamoką. Pamokoje dalyvavo 18 mergaičių. Pamokos pradžioje buvo atliekami specialūs paruošiamieji bėgimo, šoklumo pratimai. Vėliau mergaitės su lazdomis mokėsi tiksliai perduoti viena kitai kamuoliuką, smūgiuoti į vartus, atliko įvairius jėgos pratimus. Antroje pamokos dalyje pasiskirstę komandomis žaidė grindų riedulį. Šis žaidimas labai populiarus Skandinavijos šalyse.
Stebėdamas Suomijoje kūno kultūros pamokas įsitikinau, kad šalis rūpinasi mokinių fiziniu aktyvumu ir sveikata.
Štai tokią patirtį parsivežėme iš kelionės į Suomiją. Šaunu, kad ir mokiniai, ir mokytojai parsivežė daug teigiamų emocijų, įgijo patirties, patobulino anglų kalbą, susirado naujų draugų, daug sužinojo apie Suomiją. Tai ir yra tokių tarptautinių projektų tikslas. Tikimės, kad ir paskutiniaisiais projekto metais dirbsime produktyviai, bendraudami ir bendradarbiaudami su projekto partneriais.
Projekto koordinatorė J.Kvietkauskienė