Lietuvoje sparčiai daugėja gyventojų, kurie patys gamina elektrą iš atsinaujinančių šaltinių – jau dabar tokie gaminantys vartotojai sudaro reikšmingą dalį šalies elektros gamybos. Šis augimas daro teigiamą poveikį visiems: didėjanti saulės elektrinių gamyba mažina elektros kainą, stiprina vietos ekonomiką ir prisideda prie didesnio energetinio saugumo. Tačiau iki nacionalinių tikslų dar laukia netrumpas kelias.
Dešimt metų pažangos
Šiemet sukanka dešimt metų nuo gaminančių vartotojų modelio starto Lietuvoje. 2015 m. jų buvo vos 63, o šių metų gegužės pradžioje – jau beveik 140 tūkstančių. Vien pernai buvo pagaminta rekordiškai daug elektros energijos saulės elektrinėse – beveik 1,3 GWh, o tai yra daugiau nei dvigubai didesnis kiekis, palyginti su ankstesniais metais. Prie to daugiausiai prisidėjo būtent sparti gaminančių vartotojų plėtra: šiuo metu jiems leistina generuoti galia sudaro apie tris ketvirtadalius visos veikiančios saulės elektrinių galios Lietuvoje.
Mažesnės elektros kainos – visiems gyventojams
Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, 2024 m. kiekvienas procentas didesnės saulės ir vėjo generacijos mažino elektros kainą maždaug 0,3 procento. Vien per pirmus keturis šių metų mėnesius gaminančių vartotojų padaugėjo tiek, kad elektros energijos kaina visiems vartotojams vidutiniškai sumažėjo maždaug 0,1 cento už kilovatvalandę. O tai reiškia milijoninius sutaupymus visos Lietuvos mastu. Taigi, gaminančių vartotojų augimas neša tiesioginę naudą visiems gyventojams, nepriklausomai nuo to, ar jie turi salės elektrines, ar ne.
Valstybės parama norintiems įsirengti saulės elektrines
Šiuo metu APVA yra paskelbusi kvietimą saulės elektrinių įsirengimui ir įsigijimui iš nutolusio parko. Statantys saulės elektrines ant stogų gali tikėtis 255 eurų, o perkantys nutolusio parko dalį – 323 eurų paramos už kiekvieną kilovatvalandę įrengtos galios. Parama teikiama už ne didesnės nei 10 kW galios elektrines.
„Tai – puiki galimybė vartotojams apsirūpinti žalia elektros energija. Saulės modulių kainos šiuo metu yra arti istorinių žemumų, o dėl JAV ir Kinijos prekybinės konfrontacijos jos artimiausiu metu, tikėtina, liks stabilios – kaip sakoma, kur du pešasi, trečias laimi. Be to, gaminantiems vartotojams taikoma abipusė apskaita leidžia aiškiai įsivertinti saulės elektrinės gamybą ir užtikrina investicijų atsiperkamumą“, – esamos situacijos privalumus vardija Vartotojų aljanso atstovas Domantas Tracevičius.
Pamokos iš Ukrainos: gaminantys vartotojai – energijos sistemos stabilumo šaltinis
Be finansinės naudos, decentralizuota energijos gamyba stiprina visos šalies atsparumą. Ukrainos patirtis rodo – dideli energetikos objektai tampa lengvais taikiniais karo metu. Tuo metu gaminantys vartotojai, kurių vidutinė galia Lietuvoje ESO duomenimis, siekia beveik 10 kW, gali būti elektros energijos šaltinis neramiu laikotarpiu. Taip reikšmingai stiprinamas elektros energijos sistemos atsparumas ir patikimumas, ypač jeigu tokie gaminantys vartotojai yra įsirengę ir baterijas.
300 tūkstančių gaminančių vartotojų – realus tikslas
Pernai Seime patvirtintoje Lietuvos nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje yra numatytas tikslas – pasiekti 300 tūkstančių gaminančių vartotojų iki 2030 metų. Pasak Domanto Tracevičiaus, tai pasiekiama, nes valstybė taiko abipusės apskaitos modelį, be to, ši kryptis naudinga ne tik tiems, kurie investuoja į saulės elektrinę, bet ir visiems gyventojams – dėl mažėjančių sąskaitų, didesnio energetinio saugumo ir stiprėjančios ekonomikos.
„Kuo daugiau vartotojų patys pasigamina elektrą, tuo daugiau lėšų lieka šalyje, vietoje to, kad jos būtų išleidžiamos importuojant elektrą ar klimatui žalingą iškastinį kurą“, – priduria D. Tracevičius.