Statistikos departamentas pranešė, kad sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje sudarė 27,1 mlrd. eurų ir, palyginti su praeitais metais padidėjo 13,2 proc. Visose apskrityse investicijos didėjo, tačiau labiausiai – Telšių (17,8 proc.), Panevėžio (17,7 proc.), Alytaus ir Kauno (po 16,6 proc.) apskrityse. Telšių apskrityje didžiausias augimas fiksuotas Telšių r. sav. (61 proc.), Panevėžio apskrityje – Pasvalio r. sav. (51,2 proc.), Alytaus apskrityje – Lazdijų r. sav. (76,9 proc.), Kauno apskrityje – Birštono sav. (53,4 proc.). Deja Marijampolės apskritis tarp pirmaujančių ir vėl nepateko.
Kodėl Marijampolės apskritis, palyginus su kitais Lietuvos regionais, vis dar atsilieka pagal tiesiogines užsienio investicijas atsakyti sunku. Kaltinti geografinę padėtį neapsiverčia liežuvis. Sūduva yra arčiausiai vakarų esantis kraštas, Lenkijos pasienis. Baksnoti į mažą populiaciją irgi neapsiverčia liežuvis. Taip didmiesčiai, ypač Vilnius nugriebia storiausią grietinės sluoksnį. Tačiau ar Telšių apskrities sostinė didesnis miestas nei Marijampolė?
Skeptikas gali priminti buvusią Covid krizę ar vykstantį Rusijos Ukrainos karą. Galbūt tai Suvalkiją – „Suvalkų koridorių, neišmanėlių vakariečių spaudoje pakrikštytą „pavojingiausią vietą žemėje“ daro nepatrauklią užsienio verslininkams. Tačiau panašios prastos tendencijos buvo ir prieš abi šias negandas. Štai 2019 Marijampolės apskritis buvo priešpaskutinė pagal TUI tenkančias vienam gyventojui -1079 eur. Prasčiau atrodė tik Tauragė 838 eur. O prieš pat Covidą 2020 m. ši suma Marijampolės krašte susitraukė iki 992 eur.
Tiesioginės užsienio investicijos dažnai siejamos su žmonių gerbuviu. Ta koreliacija atsispindi ir gyventojų gaunamame darbo užmokestyje. Pavyzdžiui 2020 m. mano minėtiems Telšiams teko 4014 eur. Tad gal nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad iš kart po trijų didmiesčių didžiausias algas gavo Telšių apskrities gyventojai. O Marijampolė su Taurage – Lietuvos algų vidurkio gale.
Šių rodikliai tikriausiai būtų dar prastesni jei ne 2018 m. į Marijampolę atėjusi Danijos langų ir durų gamintoja „Dovista“, pasistačiusi gamybos bazę Marijampolės Laisvojoje ekonominėje zonoje. Tiesa sieti lūkesčiai esą, šis investuotojas mokės vakarietiškai dideles algas ir pakels miestą į kitą lygį neišsipildė. Apsukrūs danai, apsižiūrėję vietos atlyginimus, mokėjo didesnes nei rinka algas. Bet tai nebuvo ta vakarietiška svajonė, dėl kurios marijampolietis rinktųsi ne Vokietiją ar Vilnių, bet savo gimtąjį kraštą. Tą parodo ir vis menkstanti miesto populiacija.
O gal tų užsienio investuotojų ir nereikia? Molėtai parodė, kad stambių investuotojų galima surasti ir neiškėlus kojos iš Lietuvos. Molėtuose lapkričio 3d. pranešta, kad baigtas statyti ir oficialiai atidarytas aukštųjų technologijų įmonių grupės „Teltonika“ technologijų centras. Čia bus gaminami daiktų interneto prietaisai, elektromobilių įkrovimo stotelės, modernūs telemedicinos prietaisai, išmaniosios apyrankės ir kita.
Be abejo toks aukštųjų technologijų žvėris nebūtų atėjęs be Molėtų savivaldybės iniciatyvų ir patvirtintos mokestinės lengvatos investuojantiems Molėtų rajone. Štai jums ir algos, sieksiančios 4000 eurų ir vakarietiška svajonė. O kiek dar gerbuvio šie darbuotojai sukurs šalimais esantiems vietiniams smulkiems verslams.
Žinoma be nuvilnijusių skambių antraščių „Ateities Molėtai – mažoji Lietuvos Šveicarija“ reikia nepamiršti fakto, kad didelį pranašumą miesteliui duoda buvimas sąlyginai netoli Vilniaus. Kita vertus Marijampolė turi puikų susisiekimą su Kauno didmiesčiu. Kažkada užsienio verslininkams pirštas Vilniaus Kauno dvipolio projektas, net geriau gali suveikti šiuo atveju. Juolab, kad skirtingai nei nuo Vilniaus, Kauną tarp Marijampolės teskiria 50 km. Kodėl Marijampolės valdžiai nepabandžius agresyviau išnaudoti šios idėjos.
Kaip parodė Molėtų pavyzdys, radus dosnų Lietuvos investuotoją, galima pakeisti viso miesto raidos ateitį.. Užtenka nuvažiuoti į Vilnių ar Kauną ir prikalbinti vieną iš mūsų technologinių gigantų investuoti regione. Ir nereikia jam, kaip kokiam vakarų europiečiui žemėlapyje badyti pirštu kur randasi ta Marijampolė. Kita vertus jei vietinė miesto valdžia nedės nuolatinių pastangų Lietuvos investuotojams pritraukti, tai ir joks užsienio investuotojas nepadė. Laimi atkakliausi. Konkurencija tarp Lietuvos regionų didelė ir ateityje ji tik augs.