Marijampolės savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorės Jolitos Žukelienės iniciatyva, bendradarbiaujant su Marijampolės savivaldybės pedagogine psichologine tarnyba, Marijampolės savivaldybėje gyvenantiems paaugliams bus teikiama nauja paslauga.
Nuo 2022 metų rudenio Marijampolės savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė Inga Juškauskaitė ir socialinė pedagogė metodininkė Rasa Kazlauskienė pradėjo mokytis ir sėkmingai baigė kognityvinės elgesio korekcijos programą EQUIP.
Šios programos tikslas – mokyti paauglius mąstyti ir elgtis atsakingai, juos motyvuoti ir įgalinti teikti pagalbą vienas kitam. Programos efektyvumas pagrįstas ilgiau nei metus vykdytu tyrimu. Vienos iš tyrimo eksperčių, dr. Vaidos Kalpokienės, nuomone, EQUIP programos efektyvumo vertinimo rezultatai išties džiugina. Ekspertai pastebi, kad EQUIP programoje dalyvavusių jaunuolių kai kurie mąstymo klaidų (tokių kaip egocentrizmas, sumenkinimas ir (ar) klaidingas priskyrimas) ir elgesio problemų (pvz.: melavimo, paslėpto agresyvaus elgesio) įverčiai yra žemesni nei tų, kurie nedalyvavo EQUIP programoje. Be to, tyrimo duomenys išryškino, kad dalyvavusių programoje jaunuolių socialinių įgūdžių vertinimas buvo statistiškai aukštesnis nei tų, kurie programoje nedalyvavo. Kaip teigia Dr. Vaida Kalpokienė: „Daugiau nei metus trunkančio tyrimo rezultatai akivaizdžiai parodė, jog EQUIP programa turi teigiamą poveikį vaikų elgesiui ir mąstymui“.
Įgyvendinant EQUIP programą bei siekiant, jog programa duotų teigiamų rezultatų, bus užtikrinti visi programos principai, tokie kaip: mąstymo ir elgesio supratimas, socialiniai įgūdžiai, atsakingas elgesys, emocinės savigynos įgūdžiai, pagalbos teikimas ir teigiamų pokyčių skatinimas, reikalavimų laikymasis. Šios programos tikslinė grupė yra jaunuoliai nuo 14 iki 16 metų, kurie patiria iššūkių, susijusių su savo elgesiu, emocinėmis reakcijomis ir tarpusavio santykiais, taip pat jaunuoliai kurie linkę į nuskalstamas veikas. Tai gali būti impulsyvumas, konfliktai su bendraamžiais, savireguliacijos sunkumai, elgesio problemos, patiriami sunkumai bendraujant su kitais.
EQUIP programos grupės bus uždaros ir nedidelės, nuo 6 iki 8 paauglių, taip siekiama užtikrinti efektyvų mokymąsi, individualų dėmesio skyrimą ir veiksmingą bendradarbiavimo dinamiką. Tokio dydžio grupė padės užtikrinti, kad kiekvienas dalyvis gautų pakankamai dėmesio ir galėtų aktyviai dalyvauti programoje. Visą programą sudaro 40 susitikimų, kurie vyksta du kartus per savaitę (antradienį, ketvirtadienį) ir trunka apie vieną valandą (nuo 15.45 val.).
Svarbu pabrėžti, kad Marijampolėje elgesio keitimo programos nepilnamečiams iki šiol nebuvo, todėl jos įgyvendinimas yra ypatingai svarbus ne tik paaugliams, kurie susiduria su elgesio problemomis, bet ir suaugusiems, kurie yra šalia jų. Taip pat ši programa bus kaip viena iš galimų priemonių taikant minimalias priežiūros priemones nepilnamečiams, svarstant vaiko gerovės komisijoje nepilnamečio padarytas nusikalstamas veikas, elgesio problemas ar tiesiog pagal poreikį iškilus sunkumams. Įgyvendinamos programos dėka atsiras galimybė, EQUIP programos vadovėms padedant, pakeisti savo elgesį ir jį pakoreguoti, siekiant išsiugdyti prasmingo individualaus ir visuomeninio gyvenimo sampratas.
Pirmoji paauglių grupė į EQUIP programą bus renkama šių metų rugsėjo mėnesį.