Kūčios, kitaip vadinamos Kūčių vakaru, yra viena iš svarbiausių ir gražiausių lietuvių kalendorinių švenčių, švenčiama gruodžio 24 d., tikintis ir laikantis senovinių papročių.
Ši šventė ypatinga tiek religiniu, tiek bendruomeniniu ir kultūriniu aspektu. Kūčios dažnai siejamos su advento laikotarpio pabaiga, kuomet lietuviai prisimena ir Kristaus gimimą.
„Sūduvos gidas” supažindina su pagrindinėmis Kūčių vakarą Lietuvoje puoselėjamomis tradicijomis.
1. Kūčių vakarienė
Kūčių vakarienė yra pati svarbiausia Kūčių vakaro tradicija. Tai šeimos susibūrimas, kai ant stalo būna 12 patiekalų, simbolizuojančių 12 apaštalų. Ši vakarienė turi būti be mėsos, todėl ant stalo paprastai dedama:
- Silkė;
- Baravykai ar kiti grybai;
- Grūdai, košės;
- Kūčiukai;
- Burokėliai, kopūstai, morkos, raugintos daržovės;
- Žirniai, pupos;
- Kisielius, uogienės.
2. Stalo dekoravimas
Ruošiant Kūčių vakarienę, ant stalo būtinai padedama šieno (šieno simbolika – tai ženklas, kad kūdikėlis Jėzus gimė pas žmones, kurie buvo paprasti ir neturtingi), o stalas dažniausiai dengiamas balta staltiese, simbolizuojančia tyrumą ir šventumą. Taip pat įprasta palikti tuščią vietą prie stalo, simbolizuojančia išėjusius anapilin giminaičius.
3. Pasninkas ir maldos
Kūčių vakarą prieš vakarienę dažnai laikomasi pasninko, nes ši šventė yra ne tik šeimos susibūrimo, bet ir religinio atgailavimo metas. Po pasninko, prieš valgant, šeima susirenka prie stalo ir meldžiasi, taip išreiškdama dėkingumą už gautą derlių, gerus metus ir prašydama Dievo palaimos ateinantiems metams.
4. Kūčios – bendrystės kartu metas
Vienas iš svarbiausių Kūčių vakaro bruožų Lietuvoje – šeimos susibūrimas. Tai yra momentas, kai visi šeimos nariai, net jei gyvena toli, bando sugrįžti namo, kad dalyvautų šventinėje vakarienėje ir palaikytų ryšius. Kūčios taip pat laikomos laiku, kai šeimos nariai viena kitam linki gerovės, sveikatos ir laimės. Tradicijoje kartais būdavo, kad po vakarienės šeimos nariai dalindavosi kalėdiniais palinkėjimais, susiedami juos su tolesniais darbais ir gyvenimo tikslais.
5. Kūčių vakaro apeigos
Kūčių vakaro apeigos priklauso nuo regiono, tačiau viena iš svarbiausių tradicijų yra laužyti kalėdaitį, dalijantis su kitais šeimos nariais. Tai simbolizuoja bendrystę ir vienybę.
6. Kalėdų senelio laukimas
Nors Kūčios yra tradicinis lietuvių religinis renginys, Kūčios susijusios ir su Kalėdų Senelio laukimu, kuris atneša dovanų vaikams. Tiesa, verta paminėti, kad šis elementas nėra tradiciškai lietuviškas, o atkeliavęs į mūsų šalį iš svetur.
7. Kūčių vakaro muzika ir dainos
Kūčių vakarą neatsiejama dalis – kalėdinės dainos ir giedojimai, dažnai atliekami šeimos narių ar kaimynų. Tradiškai, kai žmonės susirinkdavo į bendruomenės šventes, skambėdavo giesmės, buvo atliekamos tradicinės lietuvių liaudies kalėdinės dainos, kurios vėliau tapo ir modernių Kalėdinių dainų atitikmenimis.
8. Jėzaus gimimo minėjimas ir simbolika
Kūčių vakarą Lietuvoje, kaip ir didelėje dalyje Pasaulio, minimas Jėzaus gimimas, o Kūčių vakaro atmosferą papildo puošiamas Kalėdų medis (Kalėdų eglutė), ant kurio kabinami žaislai ir kitos šventinės puošmenos.
9. Tarpukario tradicijos ir senosios papročiai
Senovėje, ypač tarpukario Lietuvoje, Kūčių vakarą paprastai būdavo vykdomos įvairios mistinės, magiškos apeigos.
Viena iš tokių tradicijų – „peržengti slenkstį“, siekiant atsikratyti senų rūpesčių.
Populiarios buvo ir pranašystės apie ateinančius metus.
Tokie papročiai šiandien, nors ir rečiau praktikuojami, vis dar išlieka svarbiu kultūriniu elementu.