Sėkmingam verslui atidaryti įmonę negana. Originalus pavadinimas, ryškus logotipas taip pat neužtikrinta, kad veikla bus perspektyvi ir pelninga. Šiandieninis verslas neįmanomas be stipraus ir konkurencingo prekių ženklo, kuris padeda atpažinti konkrečią prekę ar paslaugą tirštoje panašių produktų rinkoje. Prekinio ženklo registravimas užtikrina prekių ženklo apsaugą ir konkurencinį pranašumą, todėl tai kompensuos ir gerokai pranoks išlaidas, kurias patirsite registruodami ženklą.
Kad ženklas garantuotų visas įmanomas naudas, rekomenduojama jį registruoti. Dalinamės, į ką atkreipti dėmesį, siekiant tai padaryti.
Jeigu prekių ženklą nusprendėte registruoti
Įvertinote savo veiklą, jos plėtros galimybes ir nusprendėte prekių ženklą įregistruoti, kitas žingsnis – apsispręsti, kas tai padarys. Prekės ženklas gali būti registruojamas savo arba įmonės vardu. Taigi ir paraišką dėl prekių ženklo registravimo gali paduoti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo. Ženklą Jums padėti registruoti gali atstovas ar patentinis patikėtinis.
Registruojant ženklą savarankiškai, visas procedūras teks įgyvendinti patiems – atlikti parengiamuosius veiksmus, sumokėti mokesčius, užpildyti paraišką, atlikti taisymus, papildymus, teikti skundus, atsakinėti į Patentų biuro ekspertų paklausimus. Jeigu prekių ženklą registruojate ne vienoje valstybėje, turite būti pasiruošęs šias procedūras kartoti ir jose. Tačiau teisinės normos, nustatančios prekių ženklo registravimo procedūras, skirtingose valstybėse skiriasi, todėl norint tinkamai, laiku ir mažiausiomis finansinėmis sąnaudomis jas įgyvendinti, būtina išmanyti skirtingų valstybių teisines sistemas ir turėti praktikos. Reikėtų apsvarstyti, galbūt čia praverstų teisinės konsultacijos.
Šias kompetencijas – žinias ir praktiką, dažniausiai turi patyrę teisininkai, patentiniai patikėtiniai. Patentinis patikėtinis yra asmuo, galintis jums patarti intelektinės nuosavybės apsaugos klausimais ir atstovauti visose prekių ženklo registravimo stadijose. Patentiniais patikėtiniais tampa tik tie asmenys, kurie išlaiko Patentų biuro organizuojamą kvalifikacinį egzaminą. Prekių ženklą patikėję patentiniam patikėtiniui būsite tikri, kad jo registravimas vykdomas sklandžiai, išvengiant papildomų laiko ir finansinių resursų, sumažinant rizikas, kad prekių ženklas apskritai nebus užregistruotas.
Kokio tipo prekių ženklą ketinate registruoti?
Prieš pildydami paraišką, turite žinoti, kas gali būti prekių ženklu. Juo gali būti: žodžiai, asmenų vardai ir pavardės, meniniai pseudonimai, šūkiai, raidės ar skaičiai, logotipai, piešiniai, emblemos, pakuotės formos, spalvos, garsas ar judesys. Turite apsispręsti, norite registruoti visas prekių ženklo dalis ar tik dalį jų. Tikslaus ženklo pasirinkimas užtikrins, kad nepateiksite perteklinių žymenų, kurių registravimas gali užtrukti arba būti negalimas dėl jų trūkumų. Pateikdami tinkamus ir tikslius prekių ženklus, būsite tikri, kad registravimas neužtruks, atliekant dokumentų taisymus ar tikslinimus.
Ar panašus prekių ženklas jau nėra registruotas?
Nusprendus, kokį prekių ženklą ketinate registruoti, rekomenduojama patikrinti ar panašus žymuo jau nėra registruotas. Nereti atvejai, kada sukūrus originalius ir, atrodo, unikalius prekių ženklus, pasirodo, kad tokie patys ar panašūs ženklai pasaulyje jau egzistuoja. Pateikę tokį prekių ženklą, rizikuojate, kad jis nebus įregistruotas, jo registravimui bus pateiktas protestas, o užregistruotas jis bus ginčijamas. Tokiu atveju gaišite laiką, kurį galėtumėte skirti prekių ženklo korekcijai, taip pat patirsite finansinių nuostolių.
Prekių ženklų unikalumas tikrinamas viešai prieinamose duomenų bazėse. Informaciją apie Lietuvoje įregistruotus prekių ženklus saugo Prekės ženklų registras. Mūsų šalyje taip pat galioja ES ir tarptautiniai prekių ženklai, todėl rekomenduojama tikrinti ne tik nacionalinę duomenų bazę, bet ir registrus tų institucijų, kurios atlieka ES ir tarptautinių prekių ženklų registraciją.
Reikalavimai prekių ženklo registracijai
Ženklas yra įregistruojamas, jeigu jis atitinka jam keliamus absoliučius reikalavimus (žymuo turi skiriamąjį požymį, nėra tapęs bendriniu, nėra aprašomojo pobūdžio, neprieštarauja viešajai tvarkai, moralei, nenaudojami Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių oficialūs simboliai be kompetentingos institucijos leidimo, ir pan.).
Ženklas neregistruojamas arba ženklo registracija gali būti nuginčyta, jeigu prekių ženklas neatitinka santykinių reikalavimų, tai yra, pažeidžia ankstesnių ženklų savininkų išimtines teises (fonetiškai, semantiškai ar vizualiai panašūs ar tapatūs ženklai). Ženklo atitikimo santykiniams reikalavimams Valstybinis patentų biuras netikrina, tačiau tai gali būti pagrindas prašyti ženklo neregistruoti (paduodamas protestas paskelbus ženklo paraišką) ar pripažinti jo registraciją negaliojančia (po ženklo įregistravimo).
Kokioje teritorijoje reikalinga registruoti prekių ženklą?
Dar vienas klausimas, kurį turite atsakyti, kokioje teritorijoje reikalinga prekių ženklo apsauga. Tai priklauso nuo to, kur vykdote ar planuojate vykdyti veiklą ateityje. Registruojant prekių ženklą galioja principas, kad jo apsauga galioja tik toje teritorijoje, kurioje jis yra įregistruotas. Prekių ženklai gali būti registruojami nacionaliniu, Europos Sąjungos ar tarptautiniu lygiu.
Nacionalinę prekių ženklo registracijos procedūrą vykdo atitinkamos šalies nacionalinė institucija. Nacionaliniu būdu įregistruotas prekių ženklas galioja tik tos šalies teritorijoje. Jeigu ženklą norite registruoti ES šalyse, vieninga paraiška teikiama ES intelektinės nuosavybės tarnybai (ESINT), kuri užtikrina, kad įregistruotas prekių ženklas galiotų visose ES šalyse, įskaitant tas, kurios narėmis taps ateityje. Tarptautinė prekių ženklo registracija vykdoma per Pasaulinę intelektinės nuosavybės organizaciją (PINO). Registracija šiuo atveju vykdoma vieningai, tačiau apsauga įsigalioja pasirinktose valstybės atskirai, jų nacionalinėms institucijoms patvirtinus tarptautinės registracijos galiojimą tose valstybėse.
Kokioms prekių ir paslaugų klasėms registruosite prekių ženklą?
Jei apsisprendėte aukščiau išdėstytais klausimais, laikas pildyti prekių ženklo registravimo paraišką. Pagrindinis dalykas, į kurį siūlytume atkreipti dėmesį – verslo sritis, kurioje bus naudojamas prekių ženklas. Prekių ženklo apsauga galioja tik tai/toms prekių ir paslaugų klasei (ėms), kuriai jis įregistruotas. Pavyzdžiui, jeigu įregistruotu prekių ženklu norite apsaugoti veiklą, vystomą kosmetikos ar papuošalų srityje, negalėsite ginčyti panašaus prekių ženklo naudojimo maisto sektoriuje ir pan. Saugoti prekių ženklo naudojimą visose srityse taip pat netikslinga, nes penkerius metus nenaudojant registruoto prekių ženklo, apsauga gali nustoti galioti (jeigu būtų užginčytas). Nuo to, kaip atsakingai pasirinksite prekių ir paslaugų klases, priklausys ir prekių ženklo registravimo kaina, kuri kyla, įtraukiant papildomas klases.
Prekių ženklo registravimas – būtinas siekiant apsaugoti perspektyvaus prekių ženklo išskirtinumą, konkurencingumą ir į prekių ženklo kūrimą investuotas lėšas. Gaunamos naudos ilgainiui kompensuoja patirtas išlaidas.
Žurnalas „The Customer“ paskelbė pelningiausių prekių ženklų apžvalgą, kurioje konstatuoja, kad nepaisant to, kokia neapčiuopiama kartais yra prekių ženklo vertė, negali paneigti, kad stiprus prekių ženklas neabejotinai daro įtaką įmonės pelno augimui. Pelningiausių prekių ženklų sąrašo viršuje puikuojasi tokie verslo gigantai kaip Apple, Amazon, Google, Microsoft, Walmart ir kiti mums gerai žinomi prekių ženklai.
Galbūt jūsų ženklas greitu laiku netaps naujuoju Apple tarptautinėje rinkoje, kurioje įsitvirtinti reikalingos ilgalaikės prekių ženklų vystymo strategijos, tačiau nacionalinėje ar regioninėje arenoje – kodėl gi ne?
Visais su prekių ženklais susijusiais klausimas gali padėti pasirūpinti intelektinės nuosavybės teisinių paslaugų grupė “Metida”. Kviečiame kreiptis el. paštu: [email protected]