Kasmet skelbiamos Europos paveldo dienos svariai minėtos Šakių krašte – įgyvendinant Kultūros paveldo departamento finansuotą projektą „XIX a. dvaro architektūros ir statybos ypatumai: Zyplių ir Kidulių dvarų atvejai“ surengtos paskaitos, edukacinės ekskursijos, koncertas.
Kidulių dvaro mūrų ypatumai
Rugsėjo 13 dieną Kidulių dvare surengta Lietuvos architektūros istoriko, menotyrininko, humanitarinių mokslų habilituoto daktaro, profesoriaus Vytauto Levandausko paskaita „Mūro pastatų ypatumai: Kidulių ir Zyplių dvarų atvejai“, sukvietusi kultūros paveldo specialistus, Šakių savivaldybės administracijos atstovus, krašto gidus ir kultūros darbuotojus bei architelktūra ir istorija besidominčius visuomenės atstovus. Jos metu profesorius išsamiai nušvietė XIX a. pastatų mūro pastatų ypatumus, lygino Kidulių ir Zyplių dvarų pastatų architektūrą, pasitelkdamas Europos kontekstą. Po paskaitos Vytautas Levandauskas visus pakvietė į ekskursiją po Kidulių dvaro teritoriją – tarsi lengvas pasivaikščiojimas nuo vieno dvaro pastato prie kito su architektūros žinovu tapo puikia edukacija. Naujomis žiniomis apie Kidulių dvaro svirno mūro puošybos elementus, pasikartojančius kituose dvaro komplekso pastatuose, ypač džiaugėsi gidės, ketinančios Kidulių dvarą įtraukti į dažniau turistų lankomų objektų sąrašą. Edukacijos metu aptartas ir aplankytas prieš kelerius metus restauruotas Kidulių dvaro svirnas – pastatas sėkmingai įveiklinamas, šiuo metu jame veikia mados istoriko Aleksandro Vasiljevo eksponatų paroda.
Zypliuose – dvaro aplinkos pažinimui skirti renginiai
Rugsėjo 15-ąją, kiek toliau nuo Nemuno nutolusiame Zyplių dvare surengta architektūros istoriko, architektūros paveldo eksperto dr. Mariaus Daraškevičiaus paskaita „Paradinis ir ūkinis kiemas: Zyplių ir Kidulių dvarų atvejai“ – jos metu kalbėta apie dvarų oranžerijas, parkus, reprezentacinius kiemus, paradinius ir asmeninius rūmų apartamentus, taip pat aiškinta, kas vykdavo didžiuliame dvaro ūkyje, kur gyveno ir dirbo tarnai. Lektorius taip pat nagrinėjo, lygino Zyplių ir Kidulių dvarų kiemų atvejus, pateikė lyginamojo pobūdžio žinių, apžvelgė minėtų dvarų architektūros ypatumus Europos kontekste. Po paskaitos prie arbatos puodelio surengta diskusija, kurią taip pat moderavo dr. M. Daraškevičius. Vėliau dalyviai ir visi pageidaujantieji pakviesti į klasikinės muzikos koncertą.
Minint Europos paveldo dienas Zyplių dvare būta ir daugiau renginių – visuomenei atverta antroji oficina, surengta paskaita apie vynuogių auginimo ypatumus Lietuvoje, vyko edukacinis Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro studijos „Il ballo della luna“ pasirodymas, fotografuota didelio formato kamera, o kultūros darbuotojai kvietė rūmus lankyti nemokamai.
Projekto „XIX a. dvaro architektūros ir statybos ypatumai: Zyplių ir Kidulių dvarų atvejai“ rengėjų tikslas – telkti kultūros paveldo specialistus, ekspertus, savivaldos ir bendruomenių atstovus bendram darbui siekiant išsaugoti vertingus paveldo objektus. Tai puiki skirtingo amžiaus, socialinio sluoksnio ir išsilavinimo žmonių traukos priemonė, kuri leidžia nekilnojamąjį kultūros paveldo objektą pažinti iš arčiau, ugdo jaunuomenės supratimą apie istorinius pastatus, jų reikšmę kultūrai.
Projektą finansavo Kultūros paveldo departamentas, Šakių rajono savivaldybė, įgyvendino Šakių kultūros centras.
Projektą finansuoja: