Vasarą dėl padidėjusio prakaitavimo bei aktyvesnio užsiėmimo fizinėmis veiklomis mūsų organizmas gali prarasti per didelį magnio ir kalio kiekį.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė pasakoja, kad dėl to žmogus gali susidurti su ilgalaikiu nuovargiu, nervingumu, mėšlungiu, padažnėjusiais galvos skausmais bei širdies ritmo sutrikimais. Ji pataria, kaip iš maisto pasisavinti pakankamai magnio ir kalio, bei įvardija, kaip palaikyti šių medžiagų balansą organizme.
„Magnis ir kalis yra esminiai mineralai, kurie atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas mūsų organizme. Jie ne tik palaiko sklandų nervų sistemos ir raumenų darbą, bet ir padeda atstatyti pažeistus audinius bei reguliuoja kraujo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Šie mineralai taip pat vaidina svarbų vaidmenį energijos apykaitoje, todėl jų trukumas gali sukelti lėtinį nuovargį bei padidėjusį emocinį jautrumą, nervingumą“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Anot vaistininkės, vasaros sezonu su šių mineralų trūkumo sukeliamais simptomais susiduria kur kas daugiau žmonių. Tai nulemia karšti orai ir aktyvesnės fizinės veiklos, dėl to labai svarbu praturtinti mitybą maisto produktais, kuriuose būtų gausu mineralų, taip pat gerti pakankamai vandens, valgyti šviežias daržoves ir vaisius.
Magnis – vienas svarbiausių mineralų mūsų sveikatai
„Mėšlungis – tai turbūt kone kiekvienam gerai žinomas signalas, išduodantis apie magnio trūkumą. Kai mums trūksta magnio, ne tik susiduriame su mėšlungiu, bet ir galime justi galūnių tirpimą ir dilgčiojimą, bendrą silpnumą. Taip pat galite pajusti padidėjusį emocinį jautrumą, nervingumą, suprastėjusią miego kokybę ar netgi gali sutrikti širdies ritmas“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Jeigu jaučiate magnio trūkumo simptomus, vaistininkė pataria vartoti magnio maisto papildus. Pagerėjusią savijautą galima pastebėti gan anksti, tačiau svarbu nepamiršti, kad magnis, kaip ir kiti mineralai, su prakaitu gali greičiau pasišalinti iš organizmo. Todėl svarbu papildomai į mitybą įtraukti maisto produktus, kuriuose būtų magnio.
„Magnio galima pasisavinti iš tokių maisto produktų kaip tamsiai žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, špinatai ir lapiniai kale kopūstai. Taip pat į mitybą įtraukite riešutus, kurių per dieną reikėtų suvalgyti apie 100 gramų. Ir, žinoma, magnio gausu pilno grūdo produktuose, ankštinėse daržovėse, bananuose ir avokaduose“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Kalis – ištikimas magnio draugas
„Kalis yra itin svarbus mikroelementas, būtinas visų organizmo ląstelių gyvybei ir funkcijoms palaikyti. Jis užtikrina skysčių pusiausvyrą, taip pat normalią nervų sistemos ir širdies raumenų veiklą. Taigi, kai mums trūksta kalio, mes pirmiausia galime susidurti su nuolatiniu nuovargiu, aukštu kraujospūdžiu, širdies sutrikimais. Įdomus faktas, jog visi galvoja, kad mėšlungis atsiranda tik tada, kai trūksta magnio, tačiau lygiai taip pat mėšlungiui įtakos gali turėti kalio trūkumas“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Kalio stoka gali sulėtinti virškinamojo trakto veiklą bei sukelti vidurių užkietėjimą. Būtent dėl to vaistininkė pabrėžia, kad ypatingai svarbu pasirūpinti savo mityba:
„Per dieną gali būti rekomenduojama suvartoti iki 2000 mg kalio, kurio gausu ankštinėse daržovėse, špinatuose, bananuose, pomidoruose, džiovintuose vaisiuose, avokaduose, pieno produktuose ir žuvyje. Pavyzdžiui, vidutinio dydžio banane gali būti iki 400 mg kalio, vienoje stiklinėje pomidorų sulčių – 500 mg, o puodelyje virtų pupelių ar lęšių – iki 600-700 mg kalio“, – vardija vaistininkė T. Gečienė.