Rugpjūčio 23-iąją Marijampolėje bendra malda, įtaigiu meniniu žodžiu ir tremtinių chorų dainomis paminėta Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio, sujungusio daugiau kaip du milijonus žmonių į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino, išreiškiant drąsų ir tvirtą apsisprendimą siekti laisvės, 34 metų sukaktis.
Renginiuose dalyvavo Savivaldybės meras Povilas Isoda ir vicemerė Agnė Pavelčikienė, Savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis ir Tarybos nariai, LR Seimo narys Andrius Vyšniauskas.
Šios dienos paminėjimas prasidėjo šv. Mišiomis Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje. Mišias stalinizmo ir nacizmo aukoms ir žuvusiems už laisvę atminti aukojo Lietuvos kariuomenės Ordinariato kapelionas mjr. Edvardas Baniulis ir klebonas kun. Giedrius Juozas Bakūnas MIC, kuris kvietė dėkoti Dievui už laisvės dovaną, branginti ir saugoti valstybę bei nepriklausomybę ir palaikyti Ukrainoje kovojančius karius ir ten karo akivaizdoje gyvenančius ukrainiečius. Giedojo Marijampolės kultūros centro tremtinių choro „Godos“ ir Kauno miesto tremtinių choro „Ilgesys“ choristai.
Po bendros maldos Vytauto Didžiojo parke vyko šiltų emocijų kupinas renginys „Dainuoju Tau gyvenimą“, kuriame gausiai dalyvavo ir marijampoliečiai, kurių daugelis dalyvavo Baltijos kelyje ir prisimena tos dienos žmonių vienybę, drąsą ir susitelkimą.
Renginio pradžioje buvo pagerbtas žuvusiųjų už laisvę atminimas, jaunieji šauliai išnešė gėles į atmintinas vietas Marijampolėje.
Susirinkusius pasveikino Savivaldybės meras P. Isoda, kuris pakvietė džiaugtis ir branginti laisvę ir nepriklausomybę, kuri iškovota didelių netekčių kaina ir žmonių drąsa ir tvirtybe Baltijos kelyje: „Kiekvienais metais minėdami Baltijos kelio dieną ir Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti, suprantame koks iš tiesų didingas ir reikšmingas buvo anuomet parodytas žmonių apsisprendimas kovoti už laisvę ir demokratiją. Nepamirškime, kad laisvė nėra duotybė, už ją buvo kovojama ir jos buvo siekiama. Vertinkime pasaulį ir aplinką, kurioje šiandien gyvename, ir su pagarba prisiminkime praeities įvykius, nes būtent jie davė pradžią demokratiškam ir laisvam pasauliui, kuris mus dabar supa“.
Skambėjo aktoriaus, dainuojamosios poezijos atlikėjo Giedriaus Arbačiausko nuostabiai jautriai skaitomi Tomo Venclovos, Henriko Radausko, Janinos Degutytės ir kitų poetų tremties bei meilės Lietuvai temomis sukurti eilėraščiai ir paties aktoriaus pagal poetų eiles sukurtos dainos.
Ypatingai šiltai ir jautriai skambėjusioms atlikėjo G. Arbačiausko dainoms, nuostabiai atsišaukė ir festivalio ,,Dainuoju Lietuvą“ kolektyvų: Marijampolės kultūros centro tremtinių choro „Godos“ (vadovė Laima Venclovienė), Kauno miesto tremtinių choro „Ilgesys“ (vadovai Aldona Paulavičienė ir Mindaugas Šikšnius), Šiaulių kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių choro „Tremtinys“ (vadovas Romualdas Pečeliūnas, Panevėžio politinių kalinių ir tremtinių mišraus choro „Likimai“ (vadovė Giedrė Baltuškienė) atliekamos dainos.
Kasmet Baltijos kelio dieną, džiaugdamiesi laisve, pasitinkame kaip šventę, kurioje skambanti simbolinė daina „Bunda jau Baltija“ primena, kad kelias į nepriklausomybę prasidėjo Baltijos kelyje ir linkime vieni kitiems tos dienos stiprybės, vienybės bei bendrystės.