Kovo 10 d. Marijampolės kultūros centre buvo pristatyta knyga „Viduramžių Lietuvos viešpačiai“. Susirinkusieji galėjo pasigrožėti dailininko Artūro Slapšio tapytais valdovų paveikslais iš kolekcijos „Viduramžių Lietuvos valdovai“.
Renginyje dalyvavo paveikslų kolekcijos iniciatorius ir mecenatas Antanas Gedvilas, dailininkas, paveikslų autorius ir knygos bendraautoris Artūras Slapšys, istorikas Tomas Baranauskas, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro Mokslinių leidinių redakcijos vedėja Irena Stankevičienė, Kauno Įgulos karininkų ramovės viršininkas mjr. Donatas Mazurkevičius.
Senosios Lietuvos istorijos entuziastas Antanas Gedvilas papasakojo, kad parodoje pamačius dailininko Artūro Slapšio tapytus paveikslus kilo mintis įamžinti savo gimtinės Karšuvos ir Žemaitijos kunigaikščius, todėl jis pasiūlė dailininkui nutapyti šio krašto valdovų portretus. Vėliau Artūras Slapšys nutapė daugiau Lietuvos kunigaikščių portretų, o istorikų Tomo ir Ingos Baranauskų paprašytas ir gavęs jų surinktą istorinę medžiagą apie galinguosius praeities valdovus, nutapė ir kitų Lietuvos kunigaikščių portretus. Istorikas Tomas Baranauskas pasidalino mintimis apie savo ir žmonos Ingos indėlį pateikiant istorinę medžiagą paveikslų kolekcijos kūrimui ir knygos leidybai. Kauno Įgulos karininkų ramovės viršininkas mjr. Donatas Mazurkevičius pasidžiaugė, kad knyga sulaukė populiarumo, o piešiniai susidomėjimo, nes pirmą kartą yra nupiešta visa Lietuvos valdovų plejada, apimanti net 300 metų laikotarpį ir parodanti mūsų šalies iškilias ir veržlias istorines asmenybes.
Knyga „Viduramžių Lietuvos viešpačiai“, kurią išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, jau pristatyta Kaune, Vilniuje, Trakuose, Klaipėdoje, Alytuje ir kituose šalies miestuose. Leidybos centro Mokslinių leidinių redakcijos vedėja Irena Stankevičienė džiaugėsi puikia knyga iš kurios puslapių žvelgia dailininko Artūro Slapšio atkurti, dažniausiai menami, įsivaizduojami, buvę ano meto kovų bei įvykių sūkuryje buvę didžiavyriai, kurie padeda pajusti mūsų tautos rūsčią, karingą bet kartu ir įkvepiančią tos istorinės epochos dvasią.
Renginyje parodos idėjos, istorinės medžiagos ir knygos leidybos bendraautoriai dalinosi mintimis apie karališkas asmenybes, jų vietą ir reikšmę istorijoje. Renginį koncertine programa papuošė Marijampolės muzikos mokyklos jaunieji atlikėjai.
Danguolės Micutienės nuotraukos
Danguolė Micutienė
Marijampolės savivaldybės administracijos
Viešųjų ryšių tarnybos vyriausioji specialistė