Penktadienį Marijampolėje vyko IQ forumas „Sūduva 2023: geopolitinių lūžių įtaka regionų ekipai“.
Jame savo pastebėjimais dalinosi ekonomikos ir politikos ekspertai, o renginys atidarytas sveikinimo kalbomis.
Pirmasis savo žodį tarė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda. Meras pasveikino su jau tradiciniu IQ forumu Marijampolėje, kurio temos yra aktualios bei palinkėjo dalyviams gilių įžvalgų.
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius pasidžiaugė organizuojamu renginiu, bei pabrėžė, kad forumo įžvalgos verslui padeda efektyviau orientuotis.
LR Seimo narys Kęstutis Mažeika savo sveikinimo kalboje forumo naudą įžvelgė kitu kampu – artėja valstybės biudžėto priėmimas, todėl itin svarbu kokiomis mintimis apie ekonominę situaciją šalyje dalinasi ekspertai.
Paskutinė savo sveikinimo žodį tarė LR Seimo narė Vaida Giraitytė-Juškevičienė. Moteris akcentavo žmogaus kūrybiškumo neribotumą, todėl žmogus yra didžiausias išteklius, o pastarųjų metų krizės parodė, kad kiekvienas sunkumas gali tapti nauja galimybe.
Pirmoji savo pranešimą pristatė Europos komisijos atstovybės Lietuvoje politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė.
Moteris apžvelgė ES autonomijos strategiją.
Pranešime teigiama, kad ES nuolat ieško ieško būdų, kaip atsikratyti tam tikrų susiklosčiusių priklausomybių, o šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas pramonei, dirbtiniam intelektui, technologijoms ir prekybai, o tai įgyvendinant siekiama būti konkurencingiems ir saugiems.
ES neturi didelių resursų, todėl būtina aktyviau vystyti atsinaujinančius energetinius išteklius, o pirmieji nepriklausomumo ženklai ėmė ryškiau rodytis prasidėjus karui Ukrainoje, kai greitai priėmus reikiamus sprendimus, buvo stipriai sumažinta priklausomybė nuo Rusijos.
Vis tik, nepaisant siekių vystyti atsinaujinančią energetiką, L. Pilukaitė priminė, kad neįmanoma apsieiti be retųjų metalų, kurių paklausa didėja drastiškai, o jų rinkoje dominuoja Kinija.
Retieji metalai itin svarbūs ir saugumo technologijose, o net 50 proc. tokių žaliavų gynybos sektoriuje tiekia ta pati Kinija.
Pristatymo pabaigoje Europos komisijos atstovybės Lietuvoje politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė, pristatė naujausią ES svarbiausiųjų žaliavų aktą, kuriame supažindinama su išsikeltais tikslais iki 2030 m.
Po L. Pilukaitės pristatymo, savo temą pristatė Vytautas Siaurusaitis, „Day Q Analytics“ vadovas bei verslo konsultantas.
Ekspertas pristatė temą „Kaip keitėsi Suvalkijos regiono įmonių rinkos dalis ir turto grąža?“.
V. Siaurusaitis informavo, kad Lietuvos pelnas nuo BVP sudaro 15 proc., o tai yra istorinės aukštumos, įrodančios, jog šalies verslas puikiai susidoroja su pastaraisiais metais iškilusiais iššūkiais.
„Day Q Analytics“ vadovas bei verslo konsultantas itin pasidžiaugė Marijampolės savivaldybės rodikliais – ji užima 5-ąją vietą Lietuvos savivaldybių verslo reitinge, o tai parodo, kad įmonės stipriai vystėsi, sukuriama didelė turto grąža.
Visgi, didžiausiu minusu tampa neefektyvumas, bei maži atlyginimai – pagal juos užimama vos 29 vieta iš visų šalies savivaldybių.
Vyro analizė atskleidžia, kad nors Lietuva jau nėra pigios darbo jėgos šalis, tačiau pagal darbo užmokestį žmogui už vieną valandą vis dar stipriai atsiliekama nuo ES vidurkio – jei Lietuvoje toks užmokestis siekia 15 eurų, tai ES – 30, o Norvegijoje – net 55 eurus.
Šakių rajono savivaldybė reitinge užima 10-11 vietą, o tai pasiekti padeda puikūs nuosavybės grąžos rodikliai.
Stebėtina, bet nuostabius rodiklius pasiekė ir Kalvarijos savivaldybė – 22 vieta ir net 25 proc. nuosavybės grąžos rodiklis, o dar geresnius rezultatus padėtų pasiekti efektyvumo didinimas.
Kiek prasčiau sekėsi Kazlų Rūdos savivaldybės ir Vilkaviškio rajono savivaldybėms – jose žemesnės pardavimo pajamos, žemas pelningumas, bet aukšta nuosavybės grąža, kas suteikia optimizmo ateičiai.
Pranešėjas atskleidė, jog didžiausią vertę apskrityje sukuria transporto saugojimo verslai, žemės ūkis, miškininkystė, žuvininkystė.
Be to, apskrityje labai stipri apdirbamoji gamyba, pramonė, o rodikliai rodo, kad vertę kuria ne tik didieji, bet ir vidutiniai ar net smulkieji verslai, tačiau efektyvumo didinimas ir atlyginimų kėlimas yra neišvengiamybė.
Po pranešėjo pristatymo, sekė kavos pertraukėlė, o po jos savo pranešimą „Karo Ukrainoje įtaka tarptautinei prekyba“ pristatė Kasparas Vasiliauskas, Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas.
Renginį baigė Šarūnas Jasiukevičius, visuomenininkas ir publicistas.
Vyras supažindino su karinės paramos kampanijos logistikos užkulisiais.