Venecijos architektūros bienalė yra kas dvejus metus nuo 1980-ųjų metų vykstantis, vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių visame pasaulyje.
Jo komisare bus architektūrologė, tyrėja, parodų kuratorė dr. Jūratė Tutlytė, o idėjos autorius ir projekto kuratorius architektas Gintaras Balčytis, suprojektavęs Vilkaviškio autobusų stotį.
Vilkaviškio autobusų stotis buvo išrinkta tarp penkių geriausių Lietuvos architektūros kūrinių, o pats architektas pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją už miestui ir žmogui atvirą architektūrą.
Inovatyvi stotis buvo įvertinta ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ aukso medaliu, kuris dar kartą patvirtino projekto sėkmę.
„Būsimoje ekspozicijoje Venecijos architektūros bienalės metu norime pakviesti permąstyti esamus bei atverti naujus mąstymo būdus architektūroje ir visuomenėje. Mūsų idėjos centre yra architektūra, kurioje gyvas medis tampa aktyviu veikėju ir partneriu, įkvepiančiu architektūrą, ir tuo pačiu saugančiu esamą ekosistemą bei vietos istorijos tęstinumą. Tai pasakojimas apie nenukirsto medžio naudą, kuris skatina atrasti originalius architektūros sprendimus“, – paviljono koncepcija dalijasi projekto idėjos autorius ir kuratorius architektas Gintaras Balčytis.
Pasak Lietuvos kultūros tarybos ekspertų, konkurso laimėtojų projektas sieks pristatyti Lietuvos architektūrą iš įvairių šalies vietų klasikinėmis priemonėmis, atsakys į aktualią, medžio naudojimo architektūroje temą bei kvestionuos „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing) tendencijas.
Džiaugiamės ir didžiuojamės, jog Vilkaviškio miesto autobusų stotis yra inovatyvumo ir ekologijos pavyzdys, kai brandžią teritorijos augmeniją pavyko paversti neatsiejama pastato dalimi.