Visai neseniai Vilniuje vyko konkursas „Tyrėjų Grand Prix“. Jis dar vadinamas mokslininkų „X faktoriumi“, kadangi jame įvairių sričių doktorantai ant scenos turėjo vaizdžiai ir suprantamai pristatyti savo tyrimų temas ir rezultatus.
Ir šį mokslininkų „X faktorių“ šiemet laimėjo FTMC Nanotechnologijų skyriaus doktorantė, chemikė marijampolietė Raimonda Bogužaitė, pristačiusi temą „Elektrocheminio jutiklio kūrimas polipirolo pagrindu ir jo savybių modifikavimas“.
Pasak Raimondos, ji su kolegomis ieško sprendimų, kaip sukurti jutiklį, paremtą molekulinių įspaudų technologija. Šie įspaudai daromi cheminės medžiagos polipirolo pagrindu. Mokslininkė pastebi, kad ši metodika yra daug žadanti siekiant ją pritaikyti įvairiose nustatymo sistemose: medicininėje diagnostikoje, maisto saugumo patikroje ar aplinkos stebėsenoje: „Didžiausias pranašumas – tai komplementarumas tarp analitės ir įspausto polimero, t. y. erdvinis molekulių atitikimas. Tai tartum raktas, kuris atitinka spyną. Dėl to tikėtina, kad toks jutiklis pasižymės didesniu selektyvumu, gebės išskirti, atpažinti ieškomą analitę“.
O tiems, kam skaitant tikrai sunku suprasti, mokslininkė turi paprastą paaiškinimą – prisimenate pasaką apie Pelenę? Princas rado kurpaitę ir puolė ieškoti jos savininkės. Daugybė merginų matavosi – batelis tai per platus, tai per ankštas, kol galų gale atsirado Pelenė, kuriai kurpaitė kuo puikiausiai tiko. Šitaip princas atpažino, kad čia tikrai toji gražuolė, kurią įsimylėjo vakarėlio metu.
O dabar įsivaizduokim, kad ieškome ne Pelenės, o, tarkim, viruso molekulės. Mokslininkai būtent ir bando sukurti „kurpaites“, kurios mums leistų tiksliai atpažinti ligų sukėlėjus ar kitus norimus objektus.